نحوه برخورد با نوجوان سیگاری

🔷 نحوه برخورد با نوجوان سیگاری | فهرست :
🌟 ۱. دلایل سیگاری شدن نوجوان ها
🌟 ۲. علل گرایش نوجوانان به سیگار
🌟 ۳. با نوجوان سیگاری چه کنیم ؟
🌟 ۴. ۱۵ مراحل برخورد با فرزندان سیگاری
🌟 ۵. چگونه فرزندتان را از سیگار دلزده کنید ؟
🌟 ۶. نوجوانانی که کشیدن سیگار را انکار میکنند
🌟 ۷. نوجوانانی که میپذیرند سیگار میکشند


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 آیا احساس میکنید نوجوانتان به سمت سیگار رفته است ؟
🔸 میترسید سیگار ابتدای راه اعتیاد برای فرزندانتان باشد ؟
🔹 نمیدانید چگونه با نوجوان سیگاری خود برخورد کنید ؟
🔸 آیا فرزند شما انکار میکند که سیگار میکشد ؟

با این مقاله بیاموزید که چگونه رفتار کنید تا نوجوان شما برای همیشه سیگار را کنار بگذارد.


قیمت : ۸.۵۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


نوجوانی سن حساس و‌ تاثیر پذیری است که معمولا دوست نقش مهمی در زندگی فرد دارد
و حتی تبدیل به الگوی نوجوان میشود.

نوجوان سعی میکند ببیند هم‌ سن و سال های خود چگونه رفتار میکنند؟ چی میپوشند؟ چی میخورند؟ چی میکشند؟!

در این سن فرزندان پدر و مادر را از خود دور میدانند و فکر میکنند درکشان نمیکنند و باور ندارند که بزرگ شده اند و‌ هنوز مثل بچگی ها با ما برخورد میکنند.

همین موارد باعث میشود به سمت دوست ها بروند و حتی خیلی از مسائل را از شما پنهان کنند.

چه بسا دوستانی که الگوهای خوبی نیستند و فرزندان شما‌ را به سمت اعتیاد و سیگار و دروغ میکشانند.

اگر نتوانید جلوی این مسائل را بگیرید شاید روزی برسد که برای جبران دیر باشد
پی از همین حالا با مطالعه این مقاله نحوه برخورد صحیح با نوجوان سیگاری خود و جلوگیری از سیگاری شدن فرزندتان را بیاموزید.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – کودکان


نحوه برخورد با نوجوان سیگاری
نحوه برخورد با نوجوان سیگاری

علل گرایش نوجوانان به سیگار و یا قلیان

استعمال سیگار در نوجوانان، بیشتر جنبه خود نمایی دارد و آرام آرام برای کسب لذت صورت می گیرد. آغاز مصرف سیگار در سنین جوانی و میانسالی ممکن است تاثیر چندانی بر خلقیات فرد نداشته باشد؛

یکی از دلایل اصلی روی آوری نوجوانان به سیگار، کنجکاوی در امتحان کردن آن است که اغلب ازطریق دوستان و همسالان تبلیغ می شود و آرام آرام برای ادامه این تجربه، بهانه های دیگری نیز فراهم می شود.

ولی تجربه استعمال سیگار تا قبل از بیست سالگی یعنی در بحرانی ترین سنین نوجوانی، به این سبب که دوران شخصیت سازی نوجوان است و هر تجربه ای را تا آخر عمر فرا راه خود قرار می دهد، بسیار خطرناک است.

برخی از نوجوانان برای مخالفت با خانواده و رفع حقارتها به این کار دست می زنند و می خواهند از این طریق اعتماد به نفس بیشتری کسب کنند. رقابت با گروه همسالان از طریق خود نمایی، بزرگترین دلیل شایع برای آغاز کشیدن سیگار است.

بهترین روش برای برخورد با نوجوان سیگاری از دید روانشناسان

متاسفانه مصرف سیگار عواقب و آسیب های بسیار جدی و گاه جبران ناپذیری دارد که اغلب افراد سیگاری با وجود اطلاع از این موضوع، از روی عادت و جهت آرامش و رفع خستگی به مصرف آن ادامه می دهند.مصرف زیاد سیگار گاه به دلیل تشدید مسائل روحی بیشتر شده و جای خواب و خوراک را می گیرد.

به همین دلیل پیشگیری های اولیه هزینه کمتری از نظر مالی و جسمی خواهد داشت. بنابراین چنانچه این بخش از کانون خرد ماندگار خواهد گفت برای آنکه اعتیاد، به یک بیماری کودکانه در نوجوانان تبدیل نشود، باید تمام تلاش خود را برای دستیابی به هدف مورد نظر انجام دهیم ، یعنی نوجوانان نباید شروع به سیگار کشیدن کنند.

سیگار کشیدن نوجوانان ممکن است غیرعمد آغاز شود اما در طولانی مدت می تواند به یک مشکل تبدیل شود. در حقیقت بیشتر افرادی که در بزرگسالی سیگار می کشند زمینه آن را از نوجوانی خود فراهم کرده اند.

کسب لذت و تقلید و خود نمایی، محرک های روانی، دوری از خانواده، بیکاری، اصرار دوستان و خویشان و حتی علاقه شخصی از عوامل مؤثر در تحریک افراد به مصرف سیگار است. آغاز مصرف سیگار در نوجوانی، ترک آن را دشوارتر می کند و آسیب های جدی حتی با وجود ترک سیگار در بدن ایجاد می شود.

کنترل و نظارت متقیم ،تعقیب کردن، کارآگاه بازی درآوردن، دور ریختن سیگار در جیب و یا بین وسایل شخصی ، و به طور کلی رفتارهای غافلگیر کننده هرگز موثر نمی باشد.

آیا می خواهید از سیگار کشیدن نوجوان خود جلوگیری کنید یا بدانید که چرا او سیگار می کشد؟ چگونه با او صحبت می کنید تا این اعمال را کنار بگذارد؟ امروزه با وجود هشدارهای مداوم مجامع پزشکی و فرهنگی در مورد مضرات و عواقب مصرف سیگار، آمار استفاده از آن در جامعه در حال افزایش است.

دوره نوجوانی عموما با واکنش های روحی و روانی همراه است

وی ادامه داد: هویت انسان در نوجوانی شکل می گیرد. در این دوره، نوجوان سوالاتی از خود می پرسد مثل اینکه من کیستم؟ به کجا می روم و چه هدفی دارم؟ نحوه جوابگویی به این سوالات، در رشد هویت نوجوان تاثیر می گذارد. اگر او بتواند به این سوالات پاسخ مناسب بدهد، احساس آرامش می کند، وگرنه دچار اضطراب می شود.

مشاور مرکز مشاوره آرامش پلیس گیلان افزود: گاهی طرز راه رفتن خود را عوض می کند، لهجه خود را تغییر می دهد، نسبت به مسائل پیرامون خود با حساسیت بیشتر می نگرد و اندک اندک به دنیای درون خویش وارد می شود. نوجوان کم کم به قدرت تفکر و استدلال خویش پی می برد. مجموعه این حالات، کوششی است که در پایان راه کودکی نمایان می شود. این حالات، عموما با واکنش های روحی و روانی همراه است.

لینک مفید : چگونه با کودکان اوتیسم رفتار کنیم ؟

این کارشناس ارشد مشاوره تصریح کرد: محیط و فضای خانواده و نحوه ارتباط والدین با آنها در این دوره، در تکامل و شکل گیری شخصیت نوجوان تاثیر به سزایی دارد. اگر والدین به نوجوان شان بها بدهند، از آنها در مورد امور و مسائل خانواده و … مشورت خواهی کنند، آنان را تحقیر نکنند و از نظرات و پیشنهادات شان استقبال کنند، مسلما شخصیتی با اعتماد به نفس، با اراده و مسئولیت پذیر بار خواهند آورد.

چگونه مانع سیگار کشیدن نوجوانان شویم ؟

ربانی‌پارسا اظهار کرد: مرحله بعد وضع قوانین خاصی در خانه است. والدین باید به نوجوان گوش‌زد کنند هیچ‌کس نباید در منزل آن‌ها سیگار بکشد و اگر او برخلاف این قانون عمل کند تنبیه خواهد شد. مورد دیگری که می‌تواند موثر باشد این است که والدین به نوجوان پیشنهاد دهند زمان کمتری را با دوستان سیگاری خود سپری کند. برای اینکه والدین نتیجه معکوس دریافت نکنند فقط باید به او پیشنهاد دهند و نه دستور.

این روانشناس در خصوص گام‌های گفت‌وگو با نوجوانان درباره پیامدهای سیگار کشیدن ادامه داد: اولین گام این است که با نوجوان درباره صدمات جسمانی و بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار صحبت کنیم. یک چالشی که در دوره نوجوانی اتفاق می‌افتد این است که آن‌ها نوع خاصی از خود محوری را دارند. بعضی از افراد در دوره نوجوانی بر این باور هستند که آسیب ناپذیر هستند و دست به انجام رفتارهای پرخطر می‌زنند.

وی با اشاره به اینکه والدین باید نوجوان را تشویق کنند تا بیشتر به درس خواندن و فعالیت‌های فوق برنامه بپردازند، تصریح کرد: والدین باید امکانات لازم و کافی را برای درس خواندن و فعالیت‌های مورد علاقه نوجوان فراهم کنند تا وی زمان بیشتری را صرف انجام کارهای مفید کند.

وی با بیان اینکه نوجوانانی که سیگار می‌کشند در کلاس درس تمرکز کافی ندارند، ادامه داد: اگر نوجوانان در هنگامی که به مصرف سیگار احتیاج دارند، سیگار نکشند تمرکز خود را از دست می‌دهند. آن‌ها ممکن است این حالت را تحمل کنند و یا برای سیگار کشیدن از مدرسه خارج شوند. این افراد در دراز مدت با افت تحصیلی مواجه خواهند شد.

ربانی‌پارسا اظهار کرد: صحبت کردن درباره صدمات جسمانی ناشی از سیگار کشیدن که ممکن است رخ دهد برای نوجوانانی که فکر می‌کنند هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند، تاثیر زیادی ندارد. گام بعدی این است که توجه نوجوانان را به آسیب‌هایی که زودتر رخ می‌دهند جلب کنیم. یکی از این آسیب‌ها، آسیب تحصیلی است.

ربانی‌پارسا اضافه کرد: پیامدی که می‌تواند برای نوجوانان بازدارنده‌تر باشد این است که درباره آثار مخرب سیگار بر ظاهر و چهره آن‌ها صحبت کنیم. زرد شدن دندان‌ها و پیری زودرس از جمله این آثار است.

این روانشناس تصریح کرد: مورد دیگری که باید در خصوص آن با نوجوان صحبت کرد این است که با مصرف سیگار در انجام فعالیت‌های ورزشی نیز دچار مشکل می‌شود. ممکن است فعالیت‌هایی که هم‌سالانش به راحتی انجام می‌دهند را نتواند انجام دهد.

وی در خصوص گام چهارم گفت: اگر در بستگان و آشنایان فردی را می‌شناسیم که سال‌های زیادی سیگار کشیده است، از او به عنوان یک مثال بارز استفاده کنیم و مشکلاتش را برای نوجوان شرح دهیم. همچنین می‌توانیم به نوجوان پیشنهاد بدهیم با آن فرد در خصوص عوارض سیگار کشیدن صحبت کند.

ربانی‌پارسا عنوان کرد: ترس، نگرانی، خشم و رفتار پرخاشگرانه از جمله واکنش‌هایی است که والدین ممکن است در هنگام مشاهده سیگار کشیدن فرزندشان انجام دهند. به کار بردن کلمات توهین‌آمیز و فریاد زدن نوجوان را برای ترک سیگار قانع نمی‌کند.

این روانشناس در خصوص محدود کردن دسترسی نوجوان به سیگار تاکید کرد: اگر والدین متوجه شوند که فرزندشان پولی را که از آن‌ها دریافت می‌کند صرف سیگار خریدن می‌کند، باید پرداخت پول را متوقف کرده و یا بر خرج کردن آن نظارت داشته باشند. این کار سبب می‌شود نوجوان نتواند بقیه لوازم مورد نیاز خود را نیز خریداری کند. ناکامی ناشی از این بی‌پولی شدید نوجوان را وادار می‌کند که خرید سیگار را ترک کند تا دوباره بتواند از والدینش پول دریافت کند.

وی با بیان اینکه در خصوص نحوه کمک کردن به نوجوانان برای ترک سیگار سه مرحله وجود دارد، افزود: مرحله اول گفت‌وگو با نوجوانان درباره پیامدهای سیگار کشیدن است. مرحله دوم این است که دسترسی به سیگار را برای نوجوانان محدود کنیم. مرحله سوم برقراری یک رابطه صادقانه با نوجوانان است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + ده =