روش راه اندازی آکواریم ساخته شده

⬅️ فهرست :
🌟 مقدمه ” روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده ”
🌟 طریقه راه اندازی آکواریوم ساخته شده
🌟 مراحل راه اندازی آکواریوم
🌟 نحوه شستن آکواریوم
🌟 نحوه انتقال ماهی خریداری شده به تانک
🌟 نحوه سیفون کردن آب تانک


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 آیا همیشه آکواریوم خانه آب پس میدهد ؟
🔸 از بوی بد آکواریوم خسته شده اید ؟
🔹 عاشق ماهی هستید اما نصب و نگهداری آکواریوم براتون سخته ؟

آموزش کامل نکات و نصب آکواریوم همین جاست با خیال راحت ماهی های جذابتونو در منزل نگه دارید


قیمت : 1.500 تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


آکواریوم های بزرگ همیشه به منزل حس آرامش و‌شیک‌ بودن رو القا میکنه.
اما نگهداری و مراقبت از ماهی ها و آکواریوم بسیار سخت و دارای نکات ریز و به اصطلاح فوت کوزه گریه!

با دونستن چند نکته و آشنایی با نحوه کار آکواریوم میتونید هر آکواریومی که دوست دارید در هر نقطه از منزلتون نصب کنید و آرامش خوبشو دریافت کنید.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – تجربهراه اندازی آکواریوم ساخته شده
راه اندازی آکواریوم ساخته شده

طریقه پر کردن و چیدن آکواریوم 

اوّلین چیز که در آکواریوم در کف قرار می گیرد لوله های هوا و فیلتر های کف می باشد.

خوبه شلنگ هوای این لوله ها رو هم با بست به لوله خروجی هوا وصل کنیم تا ول نباشه در آکواریوم و بد منظره به چشم نیاد .طرز قرار دادن شلنگ های هوا در آکواریوم مهمه چون معمولا بعد از مدتی شلنگ ها از زیر ماسه در میاد و منظره بدی ایجاد میکنه .

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : فیلترهای زیر شنی را در سرتاسر کف قرار می دهیم و آن ها را با بست به هم محکم می بندیم تا یک پارچه شوند. سعی کنید تمام کف آکواریومتون رو فیلتر کف شنی قرار بدید و دو لوله ی گردش آب و هوا را یکی در سمت راست و دیگری را در سمت چپ قرار بدید .

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده

بهترین کار اینه که با استفاده از بست های پلاستیکی ، شلنگ ها رو به فیلتر های کفی ببندیم اما مراقب باشید زیاد سفت نکنین تا مانع از هوا رسانی بشه


انتقال آب به آکواریوم 

مرحله ی بعدی در راه اندازی آکواریوم ، انتقال آب به داخل آکواریم است. آکواریم را تا سطح مورد نظر از آب شهری پر کنید و از ضد کلر و ضد عفونی کننده، جهت زدودن کلر موجود در آب و از بین بردن باکتری های مضر و میکروب ها استفاده کنید.

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : توجه کنید نمک برای آکواریم های گیاهی و یا نگهداری از ماهیانی که نیاز به آبی اسیدی دارند مضر می باشد. می توانید بجای استفاده از آب شهری از آب فیلتر شده RO نیز استفاده کنید اما دقت کنید که اینگونه فیلتر ها علاوه بر مواد مضر تمام مواد معدنی ضروری آب را نیز جذب می کنند. بنابراین باید این مواد را جایگزین نمایید.

لینک مفید : کار در منزل

در مرحله قبل می توان از ضد کلر استفاده نکرد، زیرا کلر بعد از ۲۴ ساعت از میان می رود. همچنین برای زدودن میکروب ها می توانید از مقدار کمی نمک استفاده کنید.


روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : سنگ هوا رو باید یکروز قبل از قرار دادن در داخل آکواریوم در داخل آب بخیسونید تا منافذش باز بشه  بعد از قرار دادن ۳ سنگ هوا، شلنگ های آنها را به صورت منظم در کف آکواریوم به کمک بست ها می بندیم تا بعداً تکان نخورند و شلنگ ها را به یکی از گوشه های آکواریوم هدایت می کنیم و از آنجا به بیرون می کشیم.

حال وقت مشخص کردن محل سنگ های هوا است. تعداد سنگ هوا را به نسبت خروجی پمپ انتخاب کنید، فرض می کنیم پمپ شما ۲ خروجی دارد و ما برای آن ۵ محل خروج هوا در نظر می گیریم. ۲ تا برای لوله های دو طرف فیلتر کفی و ۳ تا برای سنگهای هوا

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده

میتونیم بهش حالت هم بدیم و شیب دار درستش کنیم یا با پستی و بلندی اما معمولن بعد از مدتی خودش صاف میشه چون ماهی ها ماسه ها رو جابجا میکنن . اگر شیب ماسه های دیواره عقب آکواریوم بیشتر باشه و ضخامتش بیشتر , آکواریوم کمی عمیق تر جلوه میکنه .

در ضمن دقت کنیدضخامت ماسه ها از ۵ سانتیمتر کمتر نباشه و از ۸ سانتیمتر هم بیشتر نشه .


فیلتر کفی آکواریوم

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : فیلتر زیر شنی یکی از وسایل مهم فیلتراسیون میباشد.این فیلتر به عنوان فیلتر اول و اصلی آکواریوم شناخته میشود و بقیه فیلترها مثل فیلترهای مکانیکی برقی و بیولوژیکی فیلتر های کمکی به حساب میآیند.

این فضولات باقی مانده در لابه لای ماسه ها و فیلترزیرشنی توسط باکتری های مفید تجزیه میشوند و از معلق بودن مواد زاعد یا حل شدن آنها در آب جلوگیری میکند و باعث شفافیت آب میشود و همچنین تا حدود زیادی برای تعادل چرخه ی آکواریوم ضروری هست.

بطوریکه هوا از طریق شلنگ به لوله فیلتر وارد میشود و از آنجا هوایی که به لوله وارد شده به زیر صفحه زیر شنی منتقل میسازد و در نتیجه آب به اندازه ی فضای درون فیلتر زیرشنی از ماسه ها عبور کرده و مواد زاعد خصوصا فوضلات ماهی را در لابه لای ماسه ها و زیر فیلتر رها میسازد.

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : فیلتر زیر شنی توسط پمپ هوا کمک میکند تا آب آکواریوم تهویه و فیلتر شود. فیلتر زیرشنی صفحه ای پلاستیکی است و درکف آکواریوم قرار میگیرد.


در این مرحله شن ها را که قبلاً به صورت اساسی با مواد شوینده شسته اید، یا در آب نمک جوشانده اید و با وسواس بسیار آب کشیده اید، به آرامی و با حوصله روی فیلتر های کفی و سنگ هوا میریزیم و بعد با دست صاف و یکنواخت میکنیم .

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : حالا نوبت قرار دادن قطعات سنگ و صدف و چوب و یا قطعات مصنوعی برای دکوراسیون هست . سعی کنید زیاد آکواریوم رو شلوغ نکنید تا هم زیباییش رو از دست نده و هم فضای آزاد برای شنا کردن ماهی رو بگیره .

نکات مهمّی در استفاده از بعضی از این مواد وجود دارد؛

  • نکته ! دقت کنید نصب بخاری و نصب فیلتر داخلی که به شیشه میچسبن رو نباید تا قبل از آب کردن کامل آکواریوم انجام بدین و اگر هم وصلشون میکنید از روشن کردنشون خودداری کنید چون باعث ترکیدن شیشه و برق گرفتگی و یا سوختن وسیله میشن !!!!!!!! در ضمن دقت کنید شلنگ های هوا بالاتر از سطح آکواریوم قرار بگیرن تا موقع پر کردن آکواریوم از آب , آب رو برگشت ندن به بیرون!
  • باید چوبی را که در رودخانه و … پیدا کردید، قبل از استفاده در آب نمک خوب بجوشانید، بعد در آب معمولی بجوشانید و نهایتاً مدّتی آن را در آب معمولی بگذارید تا مطمئن شوید عاری از باکتری و میکروب و … است
  • روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : صدف ها و مرجان ها (زنده) را هم فقط در آب شور می توان استفاده نمود . میتونید قبل از گذاشتن صدفها و سنگها در آکواریوم با استفاده از قلمو و کمی جوهر نمک , سطح صدف ها رو بشورید . در اینصورت صدف هاتون فوق العاده براق میشن و رنگهای اصلیشون جلوه گر میشه و جرمشون گرفته میشه .
  • سنگ هایی که استفاده می کنید نباید آهکی و یا سیلیسی باشد، چرا که ترکیبات آن ها در آب حل شده و به مرور زمان تغییرات شیمیایی در آب پدید می آورند.

روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده

  • نکته دیگر در چیدن فضای داخل آکواریوم شما ماهی هایی است که قرار است نگهداشته شوند. هر ماهی مربوط به اقلیم خاصّی می باشد و نیازمند محیط خاص خود است. ممکن است شما بخواهید ماهی مثل انجل را نگهداری کنید، این ماهی برای استتار به آکواریومی شلوغ و پر از گیاه نیاز دارد. ماهی هایی مثل پنگوسی و سیلورها به محیطی خلوت و باز برای شنا کردن نیاز دارند. ماهی هایی مثل لوچ ها، بلک گوست و شارک ها به محیط هایی پر از سوراخ و مخفی گاه نیاز دارند و ..
  • روش راه اندازی آکواریوم ساخته شده : به عنوان مثال چوبی که استفاده می کنید را باید از دریا یا رودخانه پیدا کرده باشید چون چوب تازه در آب موادّی رها می کند که برای آبزیان مضر و خطرناک می باشد ولی چوبی که مدت ها در آب بوده و آن را پیدا کرده باشید بی ضرر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.