محتوا

 • کانون خرد ماندگار ایران

  تجربه شما

  تجربه شما | امروز، یک ماه می‌شه که با موتور(اسنپ) کار می‌کنم. کار نه به معنای تمام‌وقت که بخشی از روز رو. کار سختی‌ست و توان فیزیکی نیاز داره و به خصوص در گرما و به صورت متداوم، طاقت‌فرساست. یه چند تا نکته به نظرم می‌رسه که بگم ‏یک: موقع درخواست اطلاعات رو دقیق وارد کنید. اسم و آدرس رو با شماره پلاک و زنگ رو کامل پر کنید و لوکیشن هم دقیق بزنید. اینکه چه کسی حساب می‌کنه (فرستنده یا گیرنده) رو با دقت بزنید. و مهمه مشخص کنید پرداخت نقدی‌ست یا اعتباری ‏دو: حجم بار رو منصفانه و استاندارد در نظر بگیرید. چندین بار برای من شده که رفتم و با مثلا پنج کارتون بزرگ مواجه شدم که انتظار داشتند با موتور جا به جا بشه. اگر وسیله‌ای هست که باید در کیسه یا پلاستیک گذاشته بشه، حتما در پلاستیک یا پاکت دسته‌دار مقاوم استفاده کنید ‏سه: گاهی شده که توی یک سازمان بزرگ آدرس دادن که باید چند تا ساختمان رو پیاده بری و کلی طبقه جا به جا بشی. فکر می‌کنم اسنپ اصلا این رو در قیمتش در نظر نمیگیره. پیشنهاد می‌کنم خودتون در پرداخت این رو در نظر بگیرین که به حق نزدیکتره. گاهی یه …

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  چگونه طالبی خربزه و هندوانه شیرین و رسیده انتخاب کنیم؟

  چگونه طالبی خربزه و هندوانه شیرین و رسیده انتخاب کنیم؟ _ دنبال طالبی‌هایی باشید که شیارها و خطوط روی پوست آنها کرم‌رنگ و برجسته‌تر از بقیه طالبی‌هاست. اگر بخشی از پوست میوه روشن‌تر بود و شیاری هم نداشت تعجب نکنید زیرا این بخشی است که میوه روی زمین قرار داشته و رشدش کامل نشده است. این اتفاق کاملا طبیعی است. _ کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : ساقه طالبی باید نرم و گرد باشد و راحت با فشار دست خم شود. طالبی باید بوی شیرین و خوشایندی داشته باشد.اگر نمی‌خواهید میوه را بلافاصله پس از خرید مصرف کنید، آن را در یخچال بگذارید. _ اگر میوه را برش داده‌اید، اجازه دهید تخمه‌های بخش باقی‌مانده روی میوه بماند و آن را بیرون نیندازید. سپس یک کیسه پلاستیکی روی طالبی کشیده و در یخچال نگه دارید. _خربزه رسیده بسیار شیرین است به همین‌خاطر به آن قندک هم می‌گویند.خربزه اگر شیرین نباشد مزه کدو سبز می‌دهد یا اصلا هیچ طعمی نخواهد داشت. هیچ‌گاه خربزه سبز را انتخاب نکنید. در عوض به سراغ خربزه‌های زرد یا سفید بروید. نمونه‌های سفید رسیده نیستند اما به مرور زمان در آشپزخانه خانه شما خواهند رسید. اما خربزه‌هایی که پوست زرد دارند کاملا رسیده هستند. _پوست …

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  نکات مهم و ضروری در تنظیم قرارداد اجاره چیست ؟

  نکات مهم و ضروری در تنظیم قرارداد اجاره چیست ؟ لزوم قید مدت در قرارداد اجاره در تنظیم قراردادهای اجاره باید مورد توجه قرار گیرد، قید مدت اجاره در قرارداد است. در غیر این صورت برابر ماده ۴۶۸ قانون مدنی قرار داد باطل است لزوم قید عدم حق اجاره به غیر کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : در هنگام تنظیم قرار‌داد در قرار‌داد منعقد شده اشاره کنند که مستاجر حق اجاره مورد اجاره به غیر را به صورت کلی یا جزیی ندارد. اگر چنین شرطی در قرارداد گنجانده نشود، مستاجر برابر قانون از حق اجاره به غیر برخوردار است. نحوه پایان قرارداد اجاره عقد اجاره به محض انقضای مدت برطرف می‌شود بنابراین اگر مستاجر بعد از انقضای قرارداد، عین مستاجره را بدون اذن مالک در تصرف خود نگاه دارد، باید اجرت‌المثل به مالک پرداخت کند عقد اجاره با فوت هر یک از موجر و مستاجر باطل نشده و فقط در صورتی باطل می‌شود که موجر برای مدت عمر خود مالک منافع عین مستاجره باشد. در این صورت با فوت او قرارداد باطل می‌شود‌، ضمن اینکه اگر شرط مباشرت مستاجر شده باشد نیز با فوت وی قرار داد اجاره باطل می‌شود. عدم اهلیت ورشکسته مالی برای تنظیم قرارداد. شخص …

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  مجازات قسم دروغ چیست ؟

  مجازات قسم دروغ چیست؟ قسم و شهادت دروغ و افشای سر از جرائمی هستند که قانونگذار در قانون تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده (کتاب پنجم) به آن اشاره کرده و برای آنها مجازات تعیین کرده است. در ماده ۶۴۹ و۶۵۰ این قانون آمده است کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : ماده۶۴۹ : هرکس در دعوای حقوقی یا جزایی که قسم متوجه او شده باشد سوگند دروغ یاد نماید به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد. ماده ۶۵۰: هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. تبصره این ماده تبصره : مجازات مذکور در این ماده علاوه بر مجازاتی است که در باب حدود و قصاص و دیات برای شهادت دروغ ذکر گردیده است.

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  آیا صدای ضبط شده در جلسات دادگاه دلیل قانونی است؟

  آیاصدای ضبط شده در جلسات دادگاه دلیل قانونی است؟ یکی از نکات قانونی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که استفاده از صدای ضبط شده در جلسات دادگاه دلیل محسوب نمی‌ شود. کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : اما باید به این نکته توجه داشت که این موضوع به معنای بی اعتباری و از اعتبار ساقط شدن صدای ضبط شده در محکمه نیست، زیرا برخی قضات و حقوقدانان صدای ضبط شده از شخص مرتبط در یک پرونده کیفری را صرفا دلیلی برای اثبات اتهام رخ داده یا تبرئه متهم می‌ دانند. اگر به جز نوار ضبط شده، ادله محکمه پسند یا دلیل شرعی و قانونی برای انتساب یک بزه به شخص وجود داشته باشد، این نوار ضبط شده می‌ تواند در کنار آن دلایل محکمه پسند به قاضی کمک کند. علاوه بر این موارد، اگر صدای منتسب به شخص، انکار یا تکذیب شود و نتوان پس از انکار، انتساب و صدا را به فرد ثابت کرد، این صدای ضبط شده از درجه اعتبار حتی با عنوان اماره و قرینه ساقط می‌ شود. #اطلاعات_کاربردی

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  مجازات شخصی که اتهامی بی اساس و بدون مدرک را به شخصی دیگر نسبت دهد

  مجازات شخصی که اتهامی بی اساس و بدون مدرک را به شخصی دیگر نسبت داده و آن را به صورت مکتوب انتشار و به مراکز و سازمان های مربوط به شرحِ فعلِ مورد اتهام ارائه نماید، چیست؟ کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : برابر ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی، هر کس بوسیله‌ اوراق چاپی یا خطی یا بوسیله‌ درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر، به کسی امری را صریحاً نسبت دهد، یا آنها را منتشر نماید مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و اگر نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید، جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. برابر تبصره همین ماده در مواردی که نشر آن امر، اشاعه فحشا محسوب گردد، هرچند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید، مرتکب، به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  نارضایتی حتی یک واحد از دهها واحد یک ساختمان تصرف در مشاعات آن را غیرقانونی می‌ کند

  در ساختمان ۱۲ واحدی ساکن هستم. خودرو خود را در قسمت حیاط ساختمان بدون مزاحمت پارک میکنم. ۱۱ واحد رضایت دارند فقط یک واحد مخالف است. تکلیف چیست؟ در تصرفات مادی و غیرحقوقی در مشاعات ساختمان، استفاده و بهره مندی از مال مشاع برای هرگونه دخل و تصرف،نیازمند رضایت ۱۰۰ درصدی تمام صاحبان حق می باشد. به عبارتی دیگر، هیچ شریکی بدون اجازه شریک دیگر حق دخل و تصرف مادی در مال مشاع را ندارد. به عنوان مثال برای دخل و تصرف در قسمت مشاع، اگر ۹۰ درصد از صاحبان حق، رضایت دهند، رضایت ۱۰ درصد صاحبان دیگر هم الزامی است. در صورت عدم رضایت آن ۱۰ درصد، به هیچ عنوان امکان دخل و تصرف در قسمت مشاع وجود ندارد.

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  در چه تصادفاتی باید صحنه تصادف را حفظ کرد ؟

  در چه تصادفاتی باید صحنه تصادف را حفظ کرد ؟ رئیس اداره تصادفات پلیس راهور فاتب : کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : به محض وقوع تصادف جرحی، راننده وسیله نقلیه موظف است برابر ماده ۸۷ آئین نامه راهور، صحنه تصادف را جهت بررسی کارشناسان تصادف حفظ نماید و سریعاً با شماره ۱۱۰ تماس گرفته و به پلیس اطلاع دهد. همچنین باید از طریق تماس با شماره ۱۱۵ اورژانس را جهت حضور در صحنه و انتقال مصدوم مطلع نماید. راننده باید تا زمان رسیدن افسر کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی به محل حادثه، ضمن ایمن سازی آن محل اقدامات لازم در خصوص مراقبت و انتقال مصدوم را انجام دهد. برابر ماده ۹۴۵ قانون مجازات اسلامی، هرگاه مصدوم نیاز به کمک فوری داشته باشد و راننده با وجود اینکه امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی یا استمداد از مأمورین انتظامی را دارد از این کار خودداری کند یا به منظور فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند، حسب مورد به بیش از دو سوم مجازات در نظر گرفته شده در مواد ۹۴۰، ۹۴۱ و ۹۴۲ قانون جدید مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  تفاوت اقاله یا تفاسخ با انفساخ چیست؟

  تفاوت اقاله یا تفاسخ با انفساخ چیست؟ اقاله یا تفاسخ انحلال قرارداد با تراضی دو طرف است؛ اما انفساخ انحلال قرارداد به حکم قانون است. کانون خرد ماندگار ایران : بخش تجربه : فسخ با یک اراده عقد را منحل میکند . این موارد اسباب انحلال عقد هستند نسخ با تخصیص چه تفاوتی دارد؟ نسخ قانون را بطور کلی از بین می‌برد اما تخصیص شمول قانون را محدود می‌کند. اذن با اجازه چه تفاوتی دارد؟ اذن قبل واقعه حقوقی است ولی اجازه بعد از واقعه است. اذن با فوت از بین میرود . واژه ی تائید، ابرام، نقض و فسخ چه معنایی دارند؟ تائید: تائید رای در دادگاه تجدید نظر است. ابرام: تائید رای در دیوان عالی کشور است. نقض: نقض رای در دیوان عالی کشور است. فسخ: نقض رای در دادگاه تجدید نظر است. گذشت با رضایت چه تفاوتی دارد؟ گذشت در امور کیفری است؛ رضایت در امور حقوقی است. اراده با اختیار چه تفاوتی دارد؟ اختیار امری بیرونی است؛ اراده امری درونی است. واژه می‌بایست با می‌باید چه تفاوتی دارد؟ می‌بایست مربوط به گذشته است می‌باید مربوط به آینده است.

  بیشتر بخوانید »
 • کانون خرد ماندگار ایران

  خواص انواع عقیق

  عقیق قرمز برای استرس، افسردگی، اضطراب، بیماری‌های سر، افزایش و تقویت قوای جنسی استفاده می‌شود. عقیق نارنجی بیشتر برای بیماری‌های ناحیه سر، تمرکز حواس و حافظه و آرامش به کار می‌رود. عقیق زرد برای شانس، افزایش رزق و روزی، برکت، عزت نفس و قدرت بیان استفاده می‌شود. عقیق خزه‌ای برای دیابت ، بیماری‌های کلیوی، طهال، دستگاه گوارش، عفونت‌های ویروسی، آرامش، اعتماد به نفس و شادی درونی استفاده میشود. عقیق سیاه برای عفونت‌ها و مبارزه بدن با باکتری‌ها، زخم معده، روده‌ها، تقویت استخوان‌ها مخصوصاً ستون فقرات، افزایش گرما، جنب و جوش زیاد، تمرکز و حفاظت از امواج منفی موثر است.

  بیشتر بخوانید »