چگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟

⬅️ فهرست :
🌟 مقدمه ” چگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟
🌟 الله کیست ؟
🌟 گناهان چند دسته هستند ؟
🌟 با نوجوان سیگاری چه کنیم ؟
🌟 چه گناه هایی بخشودنی است !!
🌟 توبه چیست ؟
🌟 چگونه توبه انجام دهیم ؟
🌟 خدا چند بار توبه را قبول میکند ؟


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 آیا احساس میکنید گناهی انجام داده اید ؟
🔸 آیا نمیدانید چگونه این گناه را پاک کنید ؟
🔹 احساس میکنید توبه کردن را بلد نیستید ؟
🔸 نمیدانید بعد از توبه چگونه دیگر گناه نکنید ؟

ما در این مقاله به شما کمک میکنیم تا مسیر درست معنوی خود را طی کرده و آرامش را وارد زندگی خود کنید !!


قیمت : 6.000 تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


چگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟ انسان جایز الخطا هست و خداوند همیشه بخشنده و مهربان.

خیلی جاها ما میشنویم که خدا فلان گناه را نمیبخشد و‌ یا در شرایط خاص میبخشد،برای اینکه گیج نشویم و هر کسی نتواند بر روی ذهن ما تاثیر بگذارد باید ابتدا خوب خدا را بشناسیم

خیلی از ما انسان ها نیز برای اینکه کسی که کار بدی در حقش انجام دادیم ما‌ را ببخشد سعی میکنیم ببینیم چگونه دلش را میتوانیم به دست بیاوریم.

در بحث گناه نیز همین هست باید یاد بگیریم که چگونه میتوانیم آن گناه را پاک کنیم و بخشیده شویم.

خداوند همیشه به قدری مهربان هست که دلش نمیاید بنده خود را ناراحت و نادم ببیند و همیشه راه هایی میگذارد تا کار بد بنده ها را ببخشد و‌پاک شوند.

در این مقاله این راه ها را برای رسیدن به خدا و بخشیدن گناه ها برای شما توضیح میدهیم.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – مذهبیچگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟
چگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟

خداوند از رگ گردن به ما نزدیک‌تر از خود ما به ما مهربان‌تر است. پس چگونه و چرا باید ما را در رنج و عذاب گرفتار کند؟ دین اتوبان زندگی می‌سازد که هر کسی بخواهد می‌تواند در آن به طی طریق بپردازد.

بر آمار ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، خشونت، قانون گریزی، … و نیز ناآرامی‌های روانی و بداخلاقی‌ها افزوده می‌شود.

جالب و عجیب اینجاست که هر قدر امکانات رفاهی بیشتر، جوامع مدرن‌تر رسانه‌های صوتی و تصویری فرا گیرتر و پیچیده‌تر می‌شوند و تعداد تحصیلکردگان افزایش می‌یابد و آمار بی سوادان کاهش می‌یابد.

راه‌های پر سنگلاخ و پر پیچ و خم، از آن دور شدگان از دین است. استرس، اضطراب، اعتیاد، تنش، تلخی و گناه در بین دینداران حقیقی در کم‌ترین حّد خود می‌باشند.

برای توبه کردن مراحل خاصی لازم است؟

انسان وقتی از گناهان گذشته پشیمان می شود و تصمیم می گیرد که، دیگر تکرار نکند ؛ البته حق الناس را ادا می کند و حق الله را هم ادا می کند، سعی می کند گناهان قبلی را با عبادت و رفتارهای خوب جبران کند و این یک توبه و توبه نصوح می شود که به تعبیر قرآن: یا ایهاالذین امنوا توبوا الی الله. ای کسانی که ایمان آورده اید توبه نصوح داشته باشید.

مهم این است که برسد به بن بست و بفهمد خدا دوستش ندارد و برگردد. حالا می خواهد توی ماشین باشد، در کلاس و یا خانه باشد، فرقی نمی کند. یک لحظه است. برای اینکه به تاخیر نیفتد، نیامدند پیچیده اش بکنند و دست و پا گیر بشود.

البته لحظه ای که توبه میکند و پشیمان میشود، اشک و آه و تضرع هم داشته باشد این خیلی بهتر است و هر چه این آه و ناله، سوزناک تر و داغ تر باشد، انقلاب درونی تر است.

یک توصیه هایی برای بهتر شدن توبه، از اولیاء الله داریم ولی جزء قوانین توبه نیست تا اینکه توبه تأخیر نیفتد. چرا که عمر ما معلوم نیست. لذا هر لحظه ای، هر زمانی و هر موقعیتی می توانید توبه کنید.

برای توبه نیامدند، آداب و قوانینی و مراحلی را مطرح کنند که بهانه، دست گناهکاران بیفتد و توبه را عقب بیندازند.

استغفار را جدی بگیریم. وقتی انسان به فکر گناه می افتد باید استغفار کند. روایت داریم: خودتان را با استغفار معظر کنید تا بوی نامطبوع گناه شما را مفتضح نکند. از استغفار غافل نشوید

توبه همان پشیمانی واقعی از گناه و تصمیم برای ترک گناه است و تکرار نکند و اینکه پشیمانی قلبی مان را چطور به خدا نشان بدهیم. هر کس بیانی دارد، یکی می گوید خدایا ببخش. یکی می گوید خدا پشیمانم و ذکر استغفرالله را بکار می‌برد.

توبه واقعی از حق الله و حق الناس/ ترک گناه آسانتر از توبه کردن است

روایت شده است که امیر المؤمنین علی (علیه السلام) از مردی شنید که استغفر الله می گفت، فرمود: مادرت به عزایت بنشیند! آیا می دانی استغفار به چه معناست؟ استغفار درجه «علٌیٌین» است و برای تحقق آن شش شرط است:

اول: پشیمانی از گناه گذشته؛

دوم: تصمیم جدی بر تکرار نکردن آن؛

سوم: حقوق مردم را بپردازی و با پاکی خدا را ملاقات کنی به گونه­ ای که هیچ گناهی بر تو نباشد؛

چهارم: انجام بدهی هر واجبی را که بجا نیاورده ای؛

پنجم: همت کنی گوشتی را که از حرام بر تن تو روییده ذوب کنی تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت تازه ای بروید؛

ششم: رنج عبادت را به تن بچشانی؛ چنان که شیرینی معصیت را به آن چشانده ای، پس آنگاه بگو: استغفر الله».

در حدیثی آمده است که «ظلم و ستم در یک ساعت در نزد خدا از 60 سال گناه بدتر است». در حدیثی دیگر می خوانیم: «ظلم سه قسم است ظلمی که خدا آن را می آمرزد و ظلمی که خدا نمی آمرزد و ظلمی که خدا از آن صرف نظر نمی کند؛ ظلمی که خدا نمی آمرزد شرک به خداست و ظلمی که می آمرزد ظلمی است که انسان به خودش می کند در آن چه میان او و خدای عزیز است؛ و اما ظلمی که از آن صرف نظر نمی کند حقوقی است که بندگان بر گردن یکدیگر دارند».

بنابراین از این حدیث شریف دانسته می شود که شرط قبولی توبه جبران کردن واجبات فوت شده و بجا آوردن حقوق الناس است.

تا اگر انسان حقوقی را از کسی تضییع کرده باشد، در صدد جبران آن براید. چرا که خداوند متعال در باره حقوق الناس بسیار سخت گیرتر است. و تا زمانی که صاحب حق راضی نشده باشد، خداوند متعال هم راضی نمی شود، و لذا توبه گناهکار را نخواهد پذیرفت.

آنچه از متون دینی استفاده می شود این است که توبه کردن کار ساده ای نیست. حضرت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) می فرماید: «ترک گناه، آسان تر از توبه کردن است». توبه تنها استغفر الله گفتن نیست.

توبه یعنی این که انسان با تمام وجود خویش به سوی خدا برگردد. از گناه خود پشیمان شود و تصمیم جدی بگیرد که دیگر آن را تکرار نکند و اگر تضییع حقی کرده است، حق الله باشد یا حق الناس آن را بر آورده سازد. قرآن مؤمنین را به «توبه نصوح» دعوت می کند.

امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرماید: «توبه نصوح یعنی توبه ای که گناهکار در درون خود، پشیمان شود و با زبان استغفار کند و تصمیم بگیرد که گناه خود را تکرار نکند».


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.