پوشه EFS چیست و چه اطلاعاتی در آن نگهداری می شود ؟


امتیاز دهید نظرات شما

پوشه EFS چیست و چه اطلاعاتی در آن نگهداری می شود ؟ اگر شما از صنف همکاران ما هستید حتماً تا به حال نام EFS (Encrypted File System) به گوشتان خورده است و یا حداقل آنرا در باکس ها و دانگل هایی که برای گوشیهای سامسونگ سرویس دهی میکنند دیده اید اما شاید هنوز نمی دانید که فایل EFS چیست و اصلاً چه کاربردی دارد!

کانون خرد ماندگار ایران : بخش تکنولوژی : در جواب این سوال باید عرض کنیم که در واقع ایی اف اس به پوشه ای با نام EFS اشاره دارد که جزء پوشه های سیستمی و مهم دیوایس های سامسونگ بوده و بصورت رمزنگاری شده می باشد؛ درمورد کاربرد فایل EFS هم باید بگوییم که در فولدر ایی اف اس اطلاعاتی مهم مربوط به اتصالات گوشی همچون WiFi, Bluetooth, NFC, IMEI, … نگهداری می شود و در واقع نبود این پوشه و یا حذف آن، گوشی شما را از حالت یک تلفن همراه خارج خواهد کرد و آنرا به یک وسیله بازی تبدیل خواهد نمود!

چراکه بدون EFS شما قادر به برقراری هیچگونه تماس تلفنی نخواهید بود. به همین جهت همواره توصیه می شود که در صورت امکان قبل از فلش زدن و نصب رام سامسونگ بخصوص کاستوم رام ها حتماً یک بکاپ از EFS Folder گوشی تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید آنرا ری استور کنید.


پوشه EFS در چه صورت حذف می شود ؟

ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که در چه صورت احتمال حذف و مشکل دار شدن EFS وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که نصب متعدد رام های سفارشی و یا همان کاستوم رام ها یکی از دلایل اصلی حذف EFS به شمار می رود؛ مورد بعدی این است که شما هنگام نصب رام رسمی با نرم افزار Odin در تنظیمات ادین گزینه Phone EFS Clear را تیک بزنید که باعث حذف کامل پوشه ای اف اس خواهد شد.

همچنین بعضاً نصب آپدیت هایی که از طرف کمپانی سازنده گوشی برایتان ارسال می شود هم می تواند زمینه ساز مشکل در پوشه EFS شود که البته بسیار نادر است!

همچنین در جایی می خواندم (یکی از فروم های خارجی) که نوشته بود خارج کردن باتری دستگاه در حالیکه گوشی روشن است هم می تواند باعث مشکل دار شدن EFS دستگاه شود.


چگونه می توان از پوشه EFS نسخه پشتیبان تهیه کرد

بهترین راه برای تهیه بکاپ از فولدر ای اف اس نصب کاستوم ریکاوری است؛ به این صورت که بعد از نصب ریکاوری کاستوم و در هنگام تهیه بکاپ از طریق این Recovery شما می توانید گزینه مربوط به EFS را انتخاب کنید تا یک پشتیبان از آن تهیه شود. در مواقع ضرور و در صورتیکه احساس کردید شبکه تلفن همراه شما دچار مشکل شده می توانید از طریق همان ریکاوری اقدام به ری استور پوشه ای اف اس نمایید.

راه دیگر نیز استفاده از دانگل ها و باکس های تخصصی برند سامسونگ است که شرح آن در حوصله این مقاله نیست!


در صورت حذف EFS چگونه می توان آنرا برگرداند؟

در پاراگرف قبلی توضیح دادیم که چگونه می توان از پوشه EFS یک نسخه پشتیبان تهیه کرد تا در مواقع ضرور از آن بهره مند شویم.

اما فرض بر این است که شما هیچ گونه بکاپی تهیه نکرده اید در این صورت ۲ راه پیش روی شماست؛ اول اینکه یک رام ۴ فایل بر روی گوشی خود فلش بزنید که در آن باید حتماً فایل Modem یا CP موجود باشد. راه دیگر نیز آن است که در گوگل بدنبال فایل EFS مخصوص گوشی خود بگردید و بعد از دانلود

آنرا از طریق باکس Z3X و یا دیگر باکس و دانگل های موجود، بر روی گوشیتان رایت کنید. بد نیست بدانید که حجم این فایل بسیار کم و معمولاً کمتر از ۱ مگابایت است.


به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه