LED چیست ؟


امتیاز دهید نظرات شما

🔷 LED چیست ؟ فهرست :
🌟 ۱. چطور یک دیود ، نور تولید می کند ؟
🌟 ۲. دیود چیست ؟
🌟 ۳. مقدمه LED چیست ؟
🌟 ۴. تاریخچه LED ساختمان و طرزکارLED خصوصیات LED کاربردهای LED


قیمت : ۹.۰۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


امروزه diode های نور افشان دیگر یک ابزار پر هزینه برای طراحان نمی باشد بلکه به سرعت تبدیل به لامپهای آینده خواهندشد. که در این مقاله درباره کاربرد و چگونگی کار به آن می پردازیم.

‏LED ها که از دهههای گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار میگرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند.

آموزش نرم افزار پروکست
بخوانید

اما در حال حاضر LED ها به نحوی ساخته میشوند که نور را در جهت خاصی متمرکز میکنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار میگیرند و دارای سایز چوب کبریت هستند و به سختی میشکنند


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – تکنولوژیLED چیست ؟
LED چیست ؟

چراغ های LED چیست ؟

وقتی دیود بایاس مستقیم شود، الکترون‌های باند هدایت نیمه‌رسانا با حفره‌های باند ظرفیت بازترکیب می‌شوند و انرژی کافی را برای فوتون‌های مولد نور مونوکروماتیک (تک‌رنگ) مهیا می‌کنند.

LED چیست ؟ همچنین، تقریباً در همه LEDهای مدرن، کاتد یا ترمینال منفی، با یک نقطه مسطح یا غیرمسطح مشخص می‌شود یا پایه آن کوتاه‌تر از پایه آند است.

فهرست دستورات کاربردی لینوکس
بخوانید

جالب است بدانید که LED در واقع نور زیادی را منتشر نمی‌کند. بدنه رزین اپوکسی LED به گونه‌ای ساخته می‌شود که فوتون‌های نور منتشر شده از آن، به سمت بالا متمرکز شده و مانند یک لنز متمرکز می‌شوند. به همین دلیل است که نور خروجی بالای LED درخشان به نظر می‌رسد.

ساختار یک LED نسبت به یک دیود عادی بسیار متفاوت است. پیوند PN یک LED از یک رزین اپوکسی پلاستیکی (Plastic Epoxy Resin) شفاف و سخت پوشیده شده است که پوسته یا بدنه‌ای به شکل یک نیم‌کره را تشکیل می‌دهد و از لرزش و شوک LED محافظت می‌کند.

LED چیست ؟ به دلیل وجود لایه نازک، تعدادی از این فوتون‌ها می‌توانند از پیوند جدا شوند و یک خروجی نورانی رنگی تولید کنند. پس می‌توان گفت که وقتی LED بایاس مستقیم است، انرژی الکتریکی را به انرژی نوری تبدیل می‌کند.

خودآموز فتوشاپ
بخوانید

با این حال، پوسته اپوکسی همه LEDها به شکل نیم‌کره نیست. برخی از LED‌ها، ساختار مستطیلی یا استوانه‌ای دارند و سطح صاف بالایی آن‌ها مسطح است و یا به صورت نواری هستند. اما می‌توان گفت که همه LED‌ها دو پایه دارند که در قسمت زیرین آن‌ها تعبیه شده است.


ال ای دی های چند رنگ

همچنین، بسته‌هایی از LEDها وجود دارد که که با قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر، می‌توان اعداد و حروف مختلف را نمایش داد. متداول‌ترین نمونه از این نوع پیکربندی‌ها، «نمایشگر سون سگمنت» (Seven Segment Display) است.

ال ای دی‌ها در شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های LED چیست ؟ مختلفی با نور خروجی متفاوت در دسترس هستند که متداول‌ترین (و ارزان‌ترین) آن‌ها، LED آرسنید گالیوم فسفید (GaAsP) است.

اینترنت 5G چیست ؟
بخوانید

اغلب LEDها فقط یک خروجی نور رنگی دارند؛ در حالی که LEDهای چند رنگ می‌توانند رنگ‌های مختلفی را تولید کنند. اکثر این LEDهای چند رنگ، در حقیقت دو یا سه LED هستند که در یک بسته تعبیه شده‌اند.

LED چیست ؟ سرعت بسیار بالای آنها در خاموش و روشن شدن کاربردهای ویژه‌ای در فن آوری مخابرات برای آنها به ارمغان آورده‌است. درتلویزیون های خانگی، صفحه نمایش رایانه، صفحه نمایش دستگاه های خانگی و صنعتی و غیره به وفور از ال ای دی استفاده می شود.

دیودهای نوری (ال ای دی) کاربرد وسیعی دارند. امروزه در نورپردازی شهری، علائم عبور و مرور و چراغ‌های امروزی خودرو دارند. همچنین اندازه بسیار کوچک آنها باعث شده ‌است تا در نمایشگرهای گرافیکی نسل جدید بکار روند.

راهنمای خرید تبلت
بخوانید

مزایا و معایب چراغ های LED چیست ؟

 • طول عمر لامپ های LED با افزایش تعداد روشن و خاموش شدن آن کاهش نمی یابد. به بیان دیگر لامپ LED را می توان به هر میزان روشن و خاموش کرد؛ بدون آن که از طول عمر آن کاسته شود.
 • LED چیست ؟ روشنایی فوری: زمانی که ولتاژ مناسب به آن می رسد تا زمانی که یک LED روشن می شود، بسیار کوتاه تر از سایر لامپ هاست.
 • محدوده رنگ استثنایی
 • عدم وجود پرتو های فرابنفش و مادون قرمز در نور لامپ های LED.
 • قابلیت اطمینان بالا
 • بازدهی بالا
 • همان طور که گفته شد یکی از مزایای مهم این لامپ ها طول عمر طولانی آن هاست که در مقایسه با سایر لامپ ها قابل قیاس نیست.
نفشه های راه های برنامه نویسی و هک و امنیت
بخوانید

معایب LED

 • هزینه های بالا
 • شدت زیاد نور در لامپ های LED باعث آزار حس بینایی انسان می شود.
 • با گذشت زمان LED ها دچار افت شدت نور می گردند.
 • نور لامپ های LED در تمام جهت ها منتشر نمی شود.

LED چیست ؟ در لپ تاپ هایی با صفحه نمایش LED، چراغ های LED در تمام صفحه پخش شده اند و
کمتر باعث ناراحتی بینایی می شوند.

لازم به ذکر است که اعلام شده قرار گرفتن در معرض LED ها می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

رنگ های LED بستگی به رنگ کریستال تشکیل دهنده شان دارد.

نفشه های راه های برنامه نویسی و هک و امنیت
بخوانید

دیود نورافشان ( لامپ LED )

LED چیست ؟دیودهای نورافشان معمولاً از بلور نیم‌رسانا گالیُم-آرسِناید ساخته می‌شوند. در بایاس مستقیم به دلیل ترکیب الکترون و حفره‌ها در لایه سد، نور تولید می‌شود؛ بنابراین لایه سد در این دیودها به منظور خروج نور نمی‌پوشانند.

با افزایش جریان مستقیم، تولید فوتون‌های نوری زیادتر می‌شود و در نتیجه شدت نور تابشی افزایش می‌یابد.

در بلورهای سیلیکون و ژرمانیوم، این انرژی بشکل گرما تلف می‌شود و به نور تبدیل نمی‌شود. مشخصه دیودهای نورافشان، در لامپ ها مشابه دیودهای معمولی است.

LED چیست ؟ در بلور گالیم آرسنیک، بازده بازترکیب الکترون آزاد و حفره بسیار بیشتر از بلورهای سیلیکون یا ژِرمانیُم است. نکته دیگر در مورد این بلور آنست که آزاد شدن انرژی در هر بازترکیب، به صورت تابش یک فوتون نوری است.

اینترنت 5G چیست ؟
بخوانید

تنها تفاوت در ولتاژ آستانهٔ رسانش است که در دیودهای نورافشان فروسرخ تا سبز، مقدار آن از ۱٬۴ تا ۲٬۹ ولت تغییر می‌کند. دیودهای نورافشان، بشکل مستقیم بایاس می‌شوند.


به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.