جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر


امتیاز دهید نظرات شما

🔷 جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر | فهرست :
🌟 ۱. نکات مهم برای افزایش شیر مادر !!
🌟 ۲. آیا شیر مادر به تنهایی برای کودک کافی است ؟
🌟 ۳. توصیه هایی برای افزایش چربی شیر مادر
🌟 ۴. هشدار های جدی !!
🌟 ۵. سوالات و تجربه های شما


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 فرزندتان هنوز نیاز به شیر مادر دارد و‌ شما احساس میکنید که شیرتان خشک شده ؟
🔸 میخواهید راهکارهایی که جلوگیری میکند از خشک‌ شدن شیرتان را بیاموزید ؟
🔹 نگران کودک خود هستید که شیرتان کافی هست ؟

در این مقاله همه این موارد را توضیح داده ایم !!


قیمت : ۹.۰۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : هر کودکی حداقل تا ۲ سالگی باید از شیر مادر تغذیه کند. رشد هر کودک با شیر مادر به بهترین نحو انجام میشود و‌ از هر نوع مکمل ها و مواد غذایی کامل تر هست.

دارو و‌ درمان در سنت اوستایی
بخوانید

خیلی از مادرها بنا به دلایل مختلفی یا از ابتدا شیر کافی ندارند و یا بعد از گذشت یک مدت زمان کوتاه شیرتان کم میشود و دیگر کودک شما را سیر نمیکند.

در هنگام بارداری میتوانید با انجام یکسری برنامه غذایی مناسب از این امر جلوگیری کنید.
و‌ یکسری نکات وجود دارد که حتی اگر به صورت ارثی نیز شیرتان خشک میشود میتوانید جلوگیری کنید

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : ما در این مقاله سعی‌ کردیم برای کودکان دلبند شما راهکارها را بیان کنیم تا با خیال راحت تغذیه کودکانتان را کامل کنید.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – درمانی

راهنمای زخم بستر
بخوانید


جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر
جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر

روش های طبیعی برای جلوگیری از خشک شدن شیر مادر

درصورتی که نوزاد شما به خوبی سینه شما را نمیگیرد و شما نگران خشک شدن شیرتان هستید کارهای زیر را انجام دهید:

اگر نوزاد شیر نخورد حتما پستان را بدوشید و شیر را با قاشق به نوزادتان بدهید.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : موقعی که نوزاد خواب است از همان سینه ای که نمی گیرد به نوزادتان شیر بدهید در موارد دیگر از سینه ای که می خورد شیر بدهید و بعد وی را آهسته جا به جا کنید به سمت پستان دیگر.

– میتوانید گاهی وقت ها که نوزاد نوک سینه را نمیگیرد با آب قند شیرین کنید.

زنان حامله و ‌شیرده بخوانند
بخوانید

خشک شدن شیر مادر

نظر متخصصین بر این است که به منظور کمک به تحریک غدد شیری پستان ها، بایستی به تدریج از مقدار شیر کمکی کاست تا بدین وسیله نوزاد بیشتر سینه مادر را بمکد. روش عملی زیر می تواند ر اهنمای مناسبی برای این دسته از مادران باشد.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : در برخی از مواقع علت این امر، ناآرامی و اضطراب مادر است که پس از برگشت به منزل و قرار گرفتن در یک محیط آرام و به دور از هیاهو و استرس، ترشحات سینوس های پستانی خود به خود افزایش یافته و نوزاد به اندازه کافی سیر می شود و دیگر تمایلی به خوردن شیر کمکی از خود نشان نمی دهد.

سنگ درمانی
بخوانید

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر

اگر متوجه کم شدن یا خشک شدن شیر مادر شدید حتما این نکات را رعایت کنید:

پستان را پمپ کنید: افزایش دفعات پمپاژ می توانند کمک کننده باشد. مطمئن شوید پس از هر دفعه تغذیه با شیر مادر، سینه ها کاملاً خالی هستند. حتی اگر نوزاد گرسنه نباشد هر ۲ ساعت در روز سینه را پمپ کنید تا عرضه و تقاضا افزایش پیدا کند و شیر بیشتری تولید شود.

نیاز مادر شیرده حدود ۵۰۰ کیلوکالری بیش از دوران قبل از بارداری افزایش پیدا می ‌کند. مادران شیرده برای پیشگیری از کم آبی بدن باید به اندازه کافی حدود ۸ تا ۱۰ لیوان در روز مایعات شامل شیر، دوغ، چای و آبمیوه بنوشند و مواد غذایی آب ‌دار مانند انواع خورشت‌ ها را نیز مصرف کنند.

زایمان اورژانسی چیست ؟
بخوانید

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : از محصولات تولید شیر استفاده کنید: خوردن بلغور جودوسر می تواند به افزایش شیر مادر کمک کند. همینطور محصولاتی مثل کودکی و چای می توانند مقدار شیر را افزایش دهند.

پمپاژ را دوچندان کنید: پس از اینکه به نوزاد شیر دادید و الباقی شیر را پمپ کردید، نوزاد را بخوابانید. بعد یک لیوان آب بنوشید، ۲۰ دقیقه صبر کنید و مجدداً پستان را پمپ کنید. این کار را هر بار پس از شیردهی به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت انجام دهید.

حجم شیر مادر رابطه ی مستقیمی با تکرر شیردهی دارد و تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر موجب تولید شیر بیشتر می ‌شود.

متادون
بخوانید

تعدادی از گیاهان با مکانیسم ‌های مختلف و از طریق تحریک غدد تولید شیر باعث افزایش شیر مادران می ‌شوند. گیاهانی مانند ریحان، بادام زمینی،ترخون، زیره و رازیانه معطر خاصیت ضد نفخ داشته و با ورود به شیر مادر از دل درد کودک جلوگیری می‌ کنند.

همچنین با شروع مصرف غذاهای کمکی و کاهش دفعات شیردهی، حجم شیر تولید شده کاهش می ‌یابد و نیاز مادر به مواد مغذی نیز به تعادل می ‌رسد.

برای تأمین این مقدار کالری علاوه بر مصرف مواد غذایی مقوی شامل انواع چربی‌ ها و پروتئین، از چربی ‌های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می‌ شود و دریافت کالری ناکافی موجب کاهش تولید شیر می ‌شود.

مراکز تست رایگان کرونا
بخوانید

پیشنهادهایی در طول خشک شدن شیر مادر

اگر شیردهی نمی‌کنید و شیرتان را پمپ نمی‌کنید، معمولاً بعد از زایمان هفت تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا سطح هورمون‌های بدنتان به سطح هورمونی یک زن غیرباردار یا غیرشیرده برسد. در طول این زمان، اگر سینه‌هایتان پر از شیر شود ممکن است احساس ناراحتی کنید.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : برخی پزشکان معتقدند که گذاشتن کلم خام روی سینه‌ها می‌تواند به تسکین ناراحتی و کاهش تولید شیر کمک کند. برای این کار، ابتدا برگ‌های کلم را در یخچال یا فریزر سرد کنید؛ این کار خطری ندارد و ارزش امتحان کردن را هم دارد.

حشیش
بخوانید

همچنین در زیر دوش حمام باید سینه‌هایتان را از آب گرم دور نگه دارید، زیرا این کار می‌تواند تولید شیر را تحریک کند، مگر اینکه خیلی احساس نارحتی کنید و بخواهید سینه‌هایتان را بدوشید.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر

همچنین می‌توانید گذاشتن کمپرس سرد یا بسته‌های یخ مثل یک بسته سبزی منجمد را روی سینه بگذارید. خوردن داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل پروفن را هم می‌توانید امتحان کنید. این اقدامات تولید شیر شما را کاهش نمی‌دهد اما ممکن است احساس راحتی بیشتری به شما بدهند.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : احتمالاً اگر سوتین مناسبی بپوشید احساس راحتی بیشتری در سینه‌ها خواهید داشت اما سینه‌ ها را تخت نکنید. تخت کردن سینه‌ها می‌تواند به مشکلاتی مثل التهاب سینه و انسداد مجاری شیر منجر شود و حداقلش این است که ناراحتی شما را بیشتر می‌کند.

فواید روغن خراطین برای واژن
بخوانید

اگر واقعاً از پری سینه‌ها احساس ناراحتی می‌کنید، ایرادی ندارد که کمی از شیرتان را بدوشید، اما به خاطر داشته باشید که دوشیدن منظم شیر به بدنتان پیام می‌دهد که شیر بیشتری بسازد و توقف تولید شیر را به تأخیر می‌اندازد.

خشک شدن شیر مادر با استفاده از دارو

ویتامین B

پیش از آغاز استفاده از مکمل ویتامین، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی یا مشاوره تغذیه صحبت کنید

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : در خصوص اثرات منفی استفاده بی اندازه ویتامین های B- 1، B- 6 و B- 12 یا این که استفاده کوتاه مدت آن ها ایمن است، هنوز اطلاعات زیادی در دست نیست.

ترک اعتیاد به شیشه
بخوانید

دز های بالای ویتامین B۱( تیامین)، B۶( پیریدوکسین) و B۱۲( کوبالامین)، میتواند برای کمک به خشک شدن شیر سینه مادر مؤثر عمل کنند.

قرص کابرگولین

میزان دز لازم این قرص برای قطع کامل شیردهی سینه، بستگی به بدن شخص داشته و بین زنان مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال امکان دارد یک نفر صرفا با استفاده یک دز به این هدف برسد و شخصی دیگر نیاز به استفاده دزهای بیشتر داشته باشد.

جلوگیری از خشک‌ شدن شیر مادر : قرص کابرگولین یکی از دارو هایی است که عمدتاً برای خشک کردن شیر مادر استفاده می شود. این قرص تولید پرولاکتین را متوقف نموده و به اینصورت بر کاهش و بعد قطع ترشح شیر تأثیر می گذارد.

حشیش
بخوانید

به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه