سوء مزاج


امتیاز دهید نظرات شما

درمان سوء مزاج های رحمی به عنوان یکی از علل احتباس طمث (آمنوره) و عقر (نازایی) از دیدگاه طب سنّتی ایران.

مبحث مزاج در پزشکی ایرانی اسلامی، موضوعی کلیدی است و به نوعی زیربنای سایر مباحث میباشد. در این میان هرکدام از اعضای بدن بر طبق تعریف کتب پزشکی ایرانی، دارای مزاجی خاص هستند و بدین ترتیب تعادل بدن را حفظ میکنند.

کانون خرد ماندگار ایران : بخش درمانی : اگر اندامهای بدن از حالت مزاجی طبیعی خود خارج شوند، اختلال در عملکرد آنها رخ میدهد که میتواند روی کل بدن اثرگذار باشد و زمینه ساز بسیاری از بیماریها گردد. این خروج از حالت طبیعی مزاجیِ اندام را سوءمزاج آن اندام گویند و در بسیاری از بیماریها، به تعادل رساندن مزاج اندامها در اولویت درمان است.

از بیماریهای شایع زنان در دهه های اخیر، «آمنوره» است که خود میتواند از اسباب ایجادکننده «نازایی» باشد.

بنابر تعاریف پزشکی سنتی، احتباس طمث یا حیض بر ۳ چیز اطلاق میشود:

نیامدن خون قاعدگی بطور مطلق
اندک آمدن خون
زیاد شدن فاصله بین دو قاعدگی.


بطور کلّی علل ایجادکننده احتباس طمث در دو دسته کلّی جای میگیرد:

وجود سدّه (گرفتگی و انسداد) در رحم یا عروق آن
بیماریهای مشارکتی سایر اعضای بدن

یکی از اسباب ایجادکننده گرفتگی و انسداد رحم، سوءمزاجهای آن است که شناخت علائم آنها و درمان براساس پزشکی ایرانی میتواند راهگشای معضلات بسیاری از بانوان در سنین باروری باشد.


بیماریهایی که تابع سوءمزاج هستند

به دو دسته ساده و مادّی تقسیم میشوند:

❶⇦ سوء مزاج ساده(بدون ماده): یعنی مزاج یک عضو یا همه اعضا به علت غلبه کیفیتی بر آن تغییر کند؛ مثلا شخص در معرض سرمای بیش از حد قرار گیرد و یک عضو یا کل بدنش دچار سرمازدگی شود (سوء مزاج سرد ساده).

سردرد ناشی از گرمای آفتاب نیز مثال دیگری از سوء مزاج ساده است. یا مثلاً گرمای معده مقداری بیش از حد تعادل می‌رود که با مصرف اندکی مبرّدات (سردکننده ها) به حالت طبیعی بازمی گردد.

❷⇦ سوء مزاج مادی(با ماده): زمانی ایجاد می شود که ماده غیر طبیعی، از نظر کمیت یا کیفیت، کیفیت یک عضو یا همه بدن را تغییر دهد و از مزاج اصلی خارج کند.

در این حالت یک یا چند تا از اخلاط اربعه (صفرا، دم، بلغم و سودا) در اندامی یا اندام‌هایی دچار تغییر از لحاظ کمیت یا کیفیت می‌شوند. بنابراین درمان آن نیز دشوارتر بوده و نیاز به اصلاح آن خلط و خروج از بدن هست.


به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه