علت اندومتریوز چیست ؟


امتیاز دهید نظرات شما

علت اندومتریوز چیست ؟ کاشته شدن بافت دیواره ی داخلی رحم (اندومتر) در مناطق غیر طبیعی میتواند بدلیل جریان برگشتی خون قاعدگی ،از طریق لوله های رَحِمی به داخل شکم و حفره ی لگن اتفاق بیفتد‌.

کانون خرد ماندگار ایران : بخش درمانی : این تئوری قطعی نیست زیرا این اتفاق در همه ی خانمها می افتد ولی همه مبتلا به اندومتریوز نمی شوند.

وجود سلولهای چند خاصیتی(مولتی پتانسیل)در لگن
این سلولها میتوانند به بافت اندومتر تبدیل شده و اندومتریوز ایجاد کنند.

کاشته شدن ِمستقیم بافت اندومتر از طریق جراحیها در مناطق دیگر.برای مثال در محل برش مربوط به زایمان طبیعی یا سزارین.

اختلال در سیستم ایمنی خانمهای مبتلا که سبب رشد اندومتر در مناطق غیرمعمول میشود.


آیا اندومتریوز نازایی میدهد؟

اندومتریوز یک بیماری لگنی است که در خانمهای نابارور شایعتر است.
در حدود هفتاد درصد از خانمهایی که اندومتریوز متوسط یا خفیف دارند،بدون مشکل باردار میشوند.

اندومتریوز به دلایل متفاوتی میتواند سبب ناباروری شود

اثر بر ساختمان و آناتومی لگن : اندومتریوز میتواند با ایجاد کیست در تخمدان و چسبندگی بین رحم و تخمدان و سایر اعضا لگن همراه باشد. این چسبندگی ها ،ساختمان و عملکرد طبیعی رَحِم و تخمدان را تحت تاثیر قرار میدهند.

اثرات هورمونی اندومتریوز : اندومتریوز میتواند با ترشح مواد التهابی اثرات منفی بر تخمک،اعضای لگنی و لانه گزینی جنین داشته باشد.
توجه داشته باشید که این عوارض در نوع شدید اندومتریوز شایعتر است.


دلایل یائسگی زودرس

یکی از دلایل یائسگی زودرس، نارسایی زودرس تخمدان ها می باشد. اما نارسایی در تخمدان ها همان یائسگی زودرس نیست. در نارسایی زودرس تخمدان ها، قبل از سن چهل سالگی عملکرد نرمال تخمدان متوقف می شود.

زنانی که دچار نارسایی زودرس تخمدان هستند، ممکن است هنوز دچار قاعدگی شوند اما قدرت باروری ندارند. نارسایی زودرس تخمدان معمولا منجر به علائم یائسگی زودرس می شود.

یائسگی زودرس، می تواند ناشی از درمانهای سرطان و برخی از شرایط مانند، شیمی درمانی یا رادیوتراپی ناحیه لگن باشد. این گونه درمان ها می تواند به تخمدان ها آسیب زده و منجر به نارسایی تخمدان ها شود.

جراحی به منظور حذف تخمدان ها به دلایل تومورهای خوش خیم و یا بدخیم نیز می تواند منجر به یائسگی زودرس شود اگر هر دو تخمدان برداشته شود. جراحی برای حذف رحم نیز منجر به یائسگی می شود

بدین معنا که خونریزی قاعدگی رخ نمی دهد اما اگر تخمدان ها همراه با رحم خارج نشده باشد، تولید هورمون ها ادامه دارد.

دلایل نادر و غیر معمولی نیز وجود دارد که می تواند منجر به یائسگی زودرس شود از جمله داروها، بیماری های وخیم، تومورهای هیپوفیز و هیپوتالاموس و اختلالات روانی


راه‌های درمان فیبروم

نخستین راهکار درمانی طب سنتی برای فیبروم، همان رعایت اصول شش‌گانه طب سنتی است؛ مصرف گوشت گاو و گوشت های مانده مثل سوسیس و کالباس، خون ناسالم در بدن تولید می‌کنند و منجر به تولید ورم‌هایی در بدن می‌شوند که همان فیبروم است

اگر فیبروم دچار خونریزی شود، اولویت در درمان،جلوگیری از خونریزی است زیرا حیات فرد را به مخاطره می‌اندازد؛ در این زمان، پزشک دیگر به سایز فیبروم فکر نمی‌کند

گاهی این خونریزی ممکن است بسیار شدید باشد تا حدی که فرد دچار کمبود خون شود، در این زمان مصرف غذاهای خونساز بسیار مهم است؛ خوراکی‌هایی مثل زرده تخم‌مرغ عسلی که هضم آسانی دارد و گوارش را دچار مشکل نمی‌کند، بسیار خوب و مفید است.

مصرف روزی دو تا شش قاشق غذاخوری شیره انگور همراه با آب،نیز برای خونسازی بسیار مفید است.

استفاده روزانه از مغزها که دارای خاصیت ضدالتهابی هستند و این فرضیه در مورد فیبروم وجود دارد که فیبروم نوعی التهاب، است، ‌بسیار سفارش شده است.


به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه