قولنج رحم یا درد رحم و روش درمان آن


امتیاز دهید نظرات شما

قولنج رحم یا درد رحم : بیشتر خانم ها در هنگام پریود شدن یا در هنگام بارداری دچار دل درد میشوند اکثرا فقط از داروهای مسکن استفاده میکنند …. که اشتباه است

کانون خرد ماندگار ایران : بخش درمانی : بهتر است اول غذاهای خود را اصلاح کنند خوردن روغن سرخ کردنی و غذاهای سرد و آماده باعث قولنج معده و در بعضی مواقع قولنج رحم میشود.

هر وقت درد شدید شد از آب جوش عسل و زنجبیل و دارچین استفاده کنند البته در زمان بارداری مقدار اندکی زنجبیل.
میتوان معده را با روغن زیتون و زنجبیل و سیاهدانه هم چرب کرد.

راههای درمان قولنج

برای درمان قولنج تاجریزی (انگوله ) ،گل ختمی یا تخم ختمی ، بنفشه از هر کدام پنج مثقال و از مغز سیاه داخل میوه فلوس چهار مثقال و روغن بادام شیرین ده مثقال مجموع را بجوشانند به طوری که آب داروی جوشیده سه یا چهار لیوان شود بعد از صاف کردن به وسیله ی پارچه ای مقدار پنج مثقال صابون را پودر کرده در دو لیوان آب گرم حل کنند بعد با آب دوا مخلوط نمایند و در دو نوبت برای بیمار تنقیه کنند .

ضمنا مریض باید برای درمان قولنج همراه این عمل ، مقدار ده مثقال روغن بادام شیرین بخورد و از بالای آن نیز دو سه لیوان آب گرم میل نماید .

همچنین می توان مقدار چهار مثقال مغز فلوس را چهار قسمت نموده و هر قسمت را در یک نوبت با دو مثقال روغن بادام شیرین به مریض بدهند و از بالای آن مقداری آب گرم بخورد .

اما باید توجه داشت که دادن مسهل قوی نیز صلاح نبوده و خطرناک است بلکه باید به صورت ملین و ملایم باشد . یعنی مقدار ثلث یا ربع مقدار مسهل معمول .

همچنین می توان مقدار دوازده مثقال روغن کرچک را دو قسمت کرده و هر قسمت را با دولیوان آب گرم در دو وعده برای بیمار تنقیه بریزند .

اگر با قولنج، استفراغ هم باشد و شدت داشته باشد باید ضمن مصرف داروهای ساکت کننده استفراغ از داروهای بازکننده روده به صورت تنقیه استفاده کنند .

این نکته را برای درمان قولنج یاد آوری میکنیم که چنانچه حنظل را جوشانده و حاصل را با زهره گاو مخلوط نموده و بر شکم فردی که قولنج کرده گرماگرم ضماد نمایند در رفع انسداد و بهبودی مرض اثر قابل توجهی دارد .

اگر قولنج در اثر وجود ورم یا غده ای در داخل روده باشد قولنج بتدریج پیدا می شود. دردش از قولنج انسدادی کمتر است.

یبوست هست و تا زمانی که ورم گرم باشد با تب و عطش و سرخی بول همراه است و در چنین مواقعی پزشک سنتی معمولا دستور به گرفتن خون از رگ باسلیق دست می دهد و خون را از دستی که ورم به آن نزدیک تر است می گیرند و گاهی از هر دو دست و روی شکم هم باید مخلوط کافور و آبلیمو یا کافور و سرکه بدون نمک ضماد کنند تا در تحلیل ورم کمک نماید و از نظر خوراکی باید داروهای سرد مزاج و اب میوه های سرد مزاج و غذاهای سرد مزاج زود هضم و روان مصرف کند .


چه چیزی سبب قولنج می شود؟

به غیر از سرطان کولون درد شکمی دلایل گوناگون دیگری هم می توانند داشته باشند که ممکن است بی خطر و یا خطرناک باشند.

برخی از این علل عبارتند از:

  • نفخ و ورم معده
  • پرخوری یا سوء هاضمه
  • سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا
  • بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی
  • ویروس شکمی
  • اسهال یا یبوست
  • عادت ماهیانه
  • حاملگی خارج رحمی
  • آپاندیسیت

به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه


لینک های مرتبط با این مطلب