کدام قرص برای کدام درد خوب است ؟


امتیاز دهید نظرات شما

کدام قرص برای کدام درد خوب است ؟

استامینوفن | ضددرد – ضد تب

حواستان باشد: استامینوفن ساده کم‌عارضه‌ترین داروی تب‌بر است.

کانون خرد ماندگار ایران : بخش درمانی : برای استفاده آن باید به ازای هر کیلوگرم وزن بیمار ۱۵- ۱۲.۵ میلی‌گرم مصرف شود. یعنی اگر ۵۰ کیلوگرم هستید باید حداکثر ۷۲۵ میلی‌گرم دارو استفاده کنید. مدت زمان تمدید استامینوفن هم هر ۶-۴ ساعت است. در خانم‌های باردار خوردن این دارو باید هر ۶ ساعت یک‌بار باشد.


استامینوفن کدئین

ضد سرفه – مسکن برای دردهای متوسط


استامینوفن کافئین

مشکلات تنفسی نوزادان، میگرن، خواب‌آلودگی


آسپیرین ( آ. اس. آ)

ضددرد غیرمخدر، تب‌بر،‌ ضدالتهاب،‌ ضدپلاکت

حواستان باشد : مصرف خودسرانه آسپیرین باعث رقیق شدن خون و پایین آمدن پلاکت خون می‌شود


آکسار ( آ.ث.آ)

ضددرد، ضدتب، ضدمیگرن

حواستان باشد : اگر به هرکدام از داروهای مسکن مثل استامینوفن، کافئین یا آسپیرین حساسیت دارید پس دور آکسار را خط بکشید


ایبوپروفن

آرتریت، درد پس از کشیدن دندان، ضدتب

حواستان باشد : دوز مصرفی این دارو نباید بیشتر از ۱۲۰۰ میلی گرم در روز باشد. و مدت زمانی که آن را تکرار می‌کنید نباید بیشتر از ۳ روز باشد. مصرف زیاد پروفن عوارضی مثل سردرد، سرگیجه، خارش و کهیر، کم‌خونی و… دارد


ژلوفن

ضد التهاب، ضددرد و سردردهای میگرنی

ژلوفن فرم مایع پروفن است که داخل کپسول‌های ژلاتینی نرم تعبیه شده. این دارو به دلیل اینکه خیلی سریع در بدن باز می‌شود، تاثیر سریع‌تری دارد

حواستان باشد: مدت زمان تاثیر این دارو ۱۵ دقیقه است. این قرص این مدت زمان را لازم دارد تا در معده باز و جذب شود. این دارو در دراز مدت عوارض گوارشی حادی مثل زخم معده ایجاد می‌کند.


نوافن

دندان‌درد، سردرد، دردهای عضلانی- مفصلی

حواستان باشد : برای نتیجه بهتر این دارو تنها می‌توانید در هر بار یک کپسول، آن هم هر ۸ ساعت یک‌بار استفاده کنید


پانادول

ضددرد، ضدتب

حواستان باشد: اینکه یک دارو خارجی باشد دلیل بر کیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی‌اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید به مقدار مصرفی‌اش توجه کرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد.


ناپروکسن

ضددرد، ضدالتهاب با عوارض کمتر


دیکلوفناک

ضد آرتریت(ضد التهاب مفصلی)، ضدتب

حواستان باشد: در طولانی‌مدت مصرف دیکلوفناک باعث زخم و خونریزی در دستگاه گوارش و اختلال در کبد می‌شود این دارو از طریق کلیه دفع می‌شود در نتیجه ممکن است منجر به ایجاد یا تشدید نارسایی کلیوی هم شود


سلبرکس

ضد التهاب

حواستان باشد: حواستان باشد که این دارو با اینکه بهترین و کم‌عارضه‌ترین انتخاب است اما پژوهشگران ثابت کرده‌اند که مصرف زیاد آن باعث مشکلات (آریتمی) قلبی می‌شود. سلبرکس در حال حاضر تا حدودی جای ایندومتاسین و پیروکسیکام را در بازار نسخه نویسی گرفته است.


مفنامیک اسید

دردهای قاعدگی، دندان‌درد

حواستان باشد:
این دارو را نباید بیش از ۱۰-۷ روز استفاده کرد چون باعث کم‌خونی یا افت فشار خون می‌شود و بهتر است آن را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید


ایندو متاسین

ضدالتهاب، ضددرد

حواستان باشد: سوسپانسیون این دارو را با آبمیوه‌ها ترکیب نکنید. در این صورت باعث یکسری فعل و انفعالات شیمیایی در دارو می‌شوید. ایندومتاسین ممکن است باعث افزایش فشارخون، ‌سردرد و منگی، ‌تاری دید و تهوع شود.

در صورت دیدن هر کدام از این عوارض به پزشک مراجعه کنید. حواستان به سالمندها باشد، ‌این دارو برای بیماران بالای ۹۰ سال مناسب نیست و آنها را دچار مسمومیت صددرصدی ایندومتاسین می‌کند.


پیروکسیکام

ضد التهاب، ‌ضددرد، ‌تب‌بر

حواستان باشد: پیروکسیکام ممکن است باعث خونریزی شدید گوارشی، یبوست، ‌تهوع، ‌سردرد و خواب‌آلودگی،‌ کم‌خونی و افزایش مدت زمان خونریزی شود که نسبت به اثر مثبتش نمی‌ارزد.


به این مطلب امتیاز دهید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه