نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی

? نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی | بخش درمانی PDF :

? ۱- آشنایی با داروهای دندانپزشکی

? ۲- نحوه نسخه نویسیقیمت : ۸.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی | برای اینکه تجویزگر داروی خوبی باشید نیاز نیست که داروهای عجیب و غریبی در نسخه‌هایتان تجویز کنید. مهم این است که بتوانیم به عنوان دندان‌پزشک مناسب‌ترین دارو را برای شرایط موجود بیمار تجویز کنیم.

دندان‌پزشکان گروهی از جامعهٔ پزشکی هستند که علیرغم اینکه تعداد داروهای تجویزی در نسخه های آن ها  زیاد نیست، زیاد با نسخه نویسی سر و کار دارند.

اگر چه بیشتر موارد تجویز داروها را همهٔ همکاران می‌دانند و به کار می‌گیرند اما نکات زیر در مورد تجویز داروها برای اندیکاسیون‌های مختلف دندان‌پزشکی ممکن است که به درد بعضی از همکاران بخورد.این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی

در اینجا مروری بر رایج ترین داروهای مورد استفاده در مراقبت از دندان است. دوز داروها و دستورالعمل‌های نحوه مصرف آن‌ها از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است، بسته به اینکه دارو برای چه چیزی استفاده می‌شود، سن و وزن بیمار و ملاحظات دیگر.

دندانپزشک شما اطلاعاتی در مورد هر دارویی که ممکن است به شما بدهد ارائه خواهد کرد. مطمئن شوید که دلایل مصرف دارو را به طور کامل درک کرده اید و هر گونه بیماری که دارید به دندانپزشک خود بگویید.


داروهایی برای کنترل درد و اضطراب

بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی، اکسید نیتروژن یا آرام بخش داخل وریدی معمولاً در روش های دندانپزشکی برای کمک به کنترل درد و اضطراب استفاده می شود.

لینک مفید : دارو مجرب امام رضا نسخه جامع

سایر مسکن ها شامل داروهای ضد التهابی تجویزی یا بدون نسخه مانند ایبوپروفن، یا مسکن هایی مانند استامینوفن (Tylenol®) و بی حس کننده ها (محلی یا عمومی) است.


داروهای ضد التهاب

کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی هستند که گاهی بعد از عمل جراحی دهان برای کمک به تسکین تورم و درد تجویز می شوند.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : آنها همچنین ممکن است در قالب ژل یا مایع برای کمک به درمان برخی بیماری‌های خودایمنی دهان مانند لیکن پلان دهان داده شوند. کورتیکواستروئیدها با نسخه فقط با نام های تجاری مانند Kenalog در Orabase®، Orabase-HCA®، Oracort®، و Oralone® در دسترس هستند.

لینک مفید : کنترل قند خون و تکنیک های اصولی کنترل قند خون

دندانپزشک شما ممکن است یک داروی ضد التهابی بدون نسخه مانند Motrin را برای تسکین درد و تورم پس از عمل دندانپزشکی یا اگر بیمار از درد دهان رنج می‌برد، توصیه کند. تیلنول نیز ممکن است داده شود.


داروهای بیهوشی

داروهای بی‌حس کننده دندان برای تسکین درد یا تحریک ناشی از بسیاری از بیماری‌ها، از جمله دندان درد، دندان درآوردن، و زخم‌های داخل یا اطراف دهان (مانند زخم‌های سرد، آفت‌ها و تاول‌های تب) استفاده می‌شوند.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : برخی از این داروها همچنین برای تسکین درد یا تحریک ناشی از دندان مصنوعی یا سایر وسایل دندانپزشکی از جمله بریس استفاده می شوند.

لینک مفید : داروهای مورد استفاده در اورژانس

داروهای بیهوشی با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند و به اشکال مختلفی از جمله اسپری آئروسل، خمیر دندان، ژل، قرص، پماد و محلول وجود دارند. محصولات نام تجاری بیهوشی دندان شامل Anbesol®، Chloraseptic®، Orajel® و Xylocaine® است.

داروهای بی حس کننده ای که برای درد دندان استفاده می شوند نباید برای مدت طولانی استفاده شوند. آنها برای تسکین موقت درد تجویز می شوند تا زمانی که دندان درد قابل درمان باشد.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : استفاده کنندگان از پروتزهای مصنوعی که از داروهای بیهوشی برای تسکین درد ناشی از دندان مصنوعی جدید استفاده می کنند، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا تعیین کنند که آیا برای جلوگیری از درد بیشتر نیاز به تنظیم دارند یا خیر.


داروهایی برای کنترل پلاک و التهاب لثه

کلرهگزیدین (Peridex™) یک دهان شویه ضد باکتری است که پلاک را از بین می برد و التهاب لثه را در دهان یا در پاکت های پریودنتال (فضای بین لثه و دندان) درمان می کند.

لینک مفید : درمان طبیعی بیماری ها

این دهانشویه ممکن است برای کمک به درمان بیماری پریودنتال یا ممکن است بعد از یک روش دندانپزشکی برای کمک به بهبودی داده شود.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : کلرهگزیدین ممکن است باعث افزایش تارتار روی دندان‌های شما شود و ممکن است به طور موقت روی دندان، پر کردن دندان و دندان مصنوعی یا سایر وسایل لکه‌دار شود.

مسواک زدن با خمیر دندان های کنترل کننده تارتار و نخ دندان کشیدن روزانه به کاهش تجمع و لکه های تارتار کمک می کند. شما باید حداقل هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان های خود را تمیز کرده و لثه های خود را معاینه کنید.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا ضد عفونی کننده های پوست حاوی کلرهگزیدین داشته اید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.


ضد عفونی کننده ها

دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از دهانشویه های بدون نسخه مانند Listerine® برای کاهش پلاک، التهاب لثه و میکروب هایی که باعث بوی بد دهان می شوند استفاده کنید.


داروهایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود و به صورت بدون نسخه در بسیاری از خمیردندان ها موجود است.

این ماده توسط دندان ها جذب می شود و به تقویت دندان ها برای مقاومت در برابر اسید کمک می کند و از عملکرد ایجاد حفره باکتری ها جلوگیری می کند.

فلوراید به عنوان لاک یا دهان شویه به کاهش حساسیت دندان کمک می کند. فلوراید می تواند باعث لکه شدن دندان ها شود.

لینک مفید : سنگ درمانی تکنیک های اصولی سنگ درمانی

فلوراید تجویزی به صورت مایع، قرص و قرص جویدنی موجود است. معمولا یک بار در روز مصرف می شود.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : این دارو برای کودکان و بزرگسالانی که در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که در آن‌ها آب فلورایده نیست (فلوراید به آب اضافه نشده است) زندگی می‌کنند یا در افرادی که در معرض خطر بالای ایجاد حفره هستند تجویز می‌شود.

قبل از مصرف فلوراید:

اگر به فلوراید، تارترازین (رنگ زرد در برخی مواد غذایی و داروی فرآوری شده) یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : در حین مصرف فلوراید بدون مشورت با دندانپزشک از مکمل های کلسیم، منیزیم یا آهن استفاده نکنید.

لینک مفید : دارو و‌ درمان در سنت اوستایی

اگر رژیم غذایی کم سدیم یا بدون سدیم دارید به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
یک ساعت قبل یا یک ساعت بعد از مصرف فلوراید لبنیات نخورید یا ننوشید.


داروهای خشکی دهان

اگر خشکی دهان شما تشخیص داده شده باشد، دندانپزشک شما ممکن است پیلوکارپین (Salagen®) را تجویز کند. ۲۳۸۵۲۹۷۴۵

نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی : این دارو تولید بزاق را تحریک می کند. سایر داروها، از جمله دهانشویه های خاص یا خمیردندان های تجویزی، می توانند به تسکین خشکی دهان کمک کنند.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Medications Used in Dentistry

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *