جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی

🔷 جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی | فهرست :
🌟 ۱. طلاق با سرنوشت کودکان چه میکند
🌟 ۲. انواع طلاق
🌟 ۳. تاثیرات طلاق
🌟 ۴. مشکلات روانی در کودکان طلاق
🌟 ۵. اثرات کوتاه مدت طلاق بر فرزندان
🌟 ۶. اثرات طولانی مدت طلاق بر فرزندان
🌟 ۷. مشکلات رفتاری و اجتماعی طلاق
🌟 ۸. آثار مثبت طلاق بر فرزندان
🌟 ۹. ازدواج با فرزندان طلاق
🌟 ۱۰. طلاق و کودکان دبستانی
🌟 ۱۱. ازدواج مجدد والدین


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 دیگر ادامه زندگی با شریکتان را نمیخواهید ؟
🔸 فرزندانتان تصمیم گیری را برایتان سخت کردند ؟
🔹 حس میکنید از دو جهان متفاوت هستید و یکدیگر را درک نمیکنید ؟

با این مقاله یاد بگیرید چگونه مشکلات و اثرات بد طلاق را در فرزند خود کاهش و یا از بین ببرید !


قیمت : ۹.۰۰۰ تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : در خیلی مواقع پیش میاید که حس میکنید کسی که از ته دل دوستش داشتید و با کلی امید یک زندگی را باهم ساختید را دیگر نمیشناسید.

حرف ها و نظرات یکدیگر را نمیفهمید و یکدیگر را درک نمیکنید.

این موضوع به شرایط بسیار زیادی ربط دارد و عوامل گوناگونی در طی سال ها زندگی باعث این احساس میشود.

در بسیاری از موارد اگر زمان مناسب برای حل این مشکلات را بدانید میتوانید کاملا پشت سر بگذارید و دوباره به زندگی خود ادامه دهید.

اما اگر نشد و‌راه بازگشتی نبود این وسط فرزندان شما هم مهم هستند و همانطور که تصمیم گرفتید که به این دنیا پا بگذارند باید تصمیم بگیرید چگونه میتوانید از هم جدا باشید ولی بع آینده و احساسات فرزندان خود خدشه وارد نکنید!

در زمان بحران شاید نتوانید تصمیم بگیرید و راه درست را پیدا کنید ما در این مقاله برای شما بیان کردیم که اگر تصمیم بر طلاق و‌جدایی دارید چه کارهایی انجام دهید تا مشکلات و اتفاق ها تاثیری در اینده و زندگی فرزندانتان نگذارد.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – کودکانجلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی
جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی

فرزندان طلاق اغلب با چالش‌های بسیاری در زندگی خود مواجه می‌شوند و طبیعتا والدین نیز در این زمینه نگرانی‌هایی را تجربه می‌کنند.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : والدینی که طلاق می‌گیرند لازم است تا به صورت جدی‌تر و اصولی‌تر برای تربیت فرزند خود وقت بگذارند. در ادامه برخی از مهم‌ترین آسیب‌های طلاق بر فرزندان و راه‌کارهای مقابله با آن‌ها را شرح داده‌ایم.

آگاهی از آسیب‌های طلاق به شما کمک می‌کند تا دست به تصمیم عاقلانه بزنید و یا از فرزندتان در برابر آسیب‌های چنین مسئله‌ای محافظت کنید.

جدایی زن و مرد تغییر بزرگی در زندگی آن‌هاست که آینده‌ی فرزندانشان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از طرفی فرزندان به نظر می‌رسد قربانی تصمیم‌های والدین می‌شوند.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی

بعد از طلاق، کودکان باید مطمئن باشند که هم به پدر و هم به مادرشان دسترسی دارند و به شکل منظم و ثابتی آن‌ها را می‌بینند. کودک هم به پدر نیاز دارد هم به مادر و حضور یکی از آن‌ها کافی نیست.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : درصورتیکه قصد ازدواج مجدد دارید به کودکتان توضیح دهید که فرد جدید قرار نیست جای پدر و مادرش را بگیرد و اگر خودش دوست داشت می‌تواند او را پدر یا مادر صدا کند. همچنین خبر ازدواجتان را ناگهانی به کودک ندهید. اجازه دهید کودک چند بار او را ببیند و کم کم با مسأله کنار بیاید.

ولی حتما متناسب با ذهن کودک توضیح درستی درمورد دلیل جدایی‌تان بدهید. مثلا به او بگویید باهم تفاهم نداشتیم، یا باهم خوشحال نبودیم و تصمیم گرفتیم جدا از هم زندگی کنیم، یا مثلا بگویید با پدرت صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که جدا زندگی کردن بیشتر به نفعمان است.

به سؤال‌های کودک درمورد جدایی‌تان پاسخ دهید. بعد از جدایی تان سؤالات زیادی ذهن کودک را درگیر می‌کند. با جملاتی مانند “وقتی بزرگ شدی در این مورد حرف می‌زنیم” یا “به تو مربوط نمی‌شود”، ذهن کودک را درگیر سؤال‌های بی‌جواب نکنید.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : از کودکتان نخواهید که بعد از دیدن همسرتان برای شما خبر بیاورد و خبرچینی کند.

سازگاری با شرایط جدید به اندازه کافی استرس زا هست. سعی نکنید او را از مدرسه، دوستان، خواهر و برادر و محیط قبلی‌اش جدا کنید.

چهره‌ی همسر سابق خود را برای کودکتان خراب نکنید و از او بدگویی نکنید. اجازه دهید کودکتان همچنان او را دوست داشته باشد و با او رابطه‌ی خوبی داشته باشد.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : اگر کودک دلیل جدایی‌تان را نداند ممکن است فکر کند خودش باعث جدایی شما شده و احساس گناه کند. با او درمورد جدایی‌تان گفتگو کنید و به سؤالاتش جواب دهید. تأکید کنید که این جدایی تقصیر کودک نیست. البته لازم نیست تمام حقیقت را به او بگویید. مثلا اگر علت جدایی از همسرتان خیانت یا اعتیاد او بوده، لزومی ندارد آن را به کودک بگویید.


توصیه های کاربردی برای والدینی که از هم جدا شده اند

۱ – ممکن است فرزندان شما به ویژه اگر در دوران نوجوانی هستند، روابط صمیمانه تری با دوستان خود بنا نهند. اصل موضوع خوب است ولی دقت کنید که دچار روابط ناسالم با افراد نامناسب نشود.

۲ – جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : درگیر عبارت غیر علمی “بچه های طلاق” نشوید. “بچه های طلاق” وجود خارجی ندارند، همه بچه ها، “بچه های ازدواج” هستند و بعد از طلاق نیز همچنان بچه های ازدواج هستند.

۳ – کودکان را هرگز از دیدار فامیل والد دیگر محروم نکنید. هر کودکی دوست دارد با دایی، عمو، عمه و خاله و فرزندان آنها رابطه دوستانه داشته باشد. توصیه جدی می شود که اگر کودک پدر بزرگ و مادر بزرگ دارد مدام آنها را ببیند چرا که تحقیقات نشان داده اند ملاقات منظم با پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها میزان افسردگی در کودکان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد

۴ – جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : در ماه های اول طلاق، بچه ها دلگیر هستند و بهانه گیری می کنند؛ کنترل خودتان را از دست ندهید و بدانید این دوره به زودی خواهد گذشت. درک شان کنید و برنامه هایی برای تنوع بخشی در زندگی شان ایجاد کنید تا فکرشان کمتر درگیر ماجرای طلاق باشد مانند فرستادن آنها به کلاس های ورزشی، موسیقی، مهد کودک، سفر و … .

۵ – از آنجا که نمی توان اثر منفی طلاق بر کودکان را انکار کرد (همانگونه که نمی توان در این باره مبالغه کرد)، وقت، انرژی و دقت بیشتری روی تربیت و ایجاد روابط صمیمانه و دوستانه با بچه ها و به ویژه هم صحبتی با آنها داشته باشید تا بتوانید اثرات منفی را به حداقل برسانید.

۶ – جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : برای کاستن از تنش بچه ها، آنها را از دیدارهای منظم با والد دیگر مطمئن کنید.

۷ – نگرانی هایی که به طور سنتی به ما رسیده، عمدتاً نادرست هستند و اکثر کودکان می توانند بعد از دوران گذر به زندگی عادی برگردند و به رشد روحی و جسمی خود به طور عادی ادامه دهند. اگر بیش از حد نگران بچه ها باشید، خودتان را از بین می برید و اگر خودتان آسیب ببینید، نمی توانید والد خوب و سرزنده ای برای بچه ها باشید.

۸ – بعد از طلاق، به تنش و درگیری با همسر سابق تان ادامه ندهید چون این روند باعث تاخیر در روند عادی شدن زندگی کودکان می شود. همچنین علیه والد دیگر حرف نزنید تا ذهن کودک مغشوش نشود. به فرزندتان بگویید که همسر سابق تان پدر/مادر خوبی برای تو هست.

۹ – جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : بدیهی است که همیشه اولین توصیه این است که تا حد امکان از طلاق خودداری کنید ولی این بدان معنا نیست که خود و فرزندان تان در یک جهنم دائمی زندگی کنید. گاهی طلاق لازم است و از این بابت احساس گناه نکنید.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی

در خانواده‌هایی که بیش از یک فرزند دارند، هر کدام از فرزندان با توجه به توضیحات قبلی برحسب تفاوت‌های جنسیتی و سنی ممکن است به شکل‌های متفاوتی با موضوع برخورد کند و طرز مواجهه هرکدام از فرزندان می‌تواند روی دیگری تاثیرگذار باشد.

سومین و مهم‌ترین نکته بدگویی نکردن پشت سر والد غایب است. پدرومادر همواره باید سعی در تصویر‌سازی ذهنی مناسب از شخصیت همسر سابق خود در ذهن کودک داشته باشند و بدون زیر سوال بردن شخصیت طرف مقابلشان، برای کودک توضیح بدهند که علت طلاق عدم تفاهم آنها (والدین) بوده است و جایگاه والد مقابل را در ذهن کودک خراب نکنند.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی : وقتی کودکتان را ابزار جاسوسی قرار می‌دهید، احساس گناه در او ایجاد می‌کنید و این احساس در آینده می‌تواند به افسردگی و اضطراب تبدیل شود. اگر بعد از جدایی خواستید مواردی را به همسر سابقتان بگویید، خودتان این کار را انجام دهید یا یک واسطه بزرگسال را برای انتقال پیام درنظر بگیرید.

درنهایت این اطمینان را به کودکان بدهند که آنها هیچ نقش یا تقصیری در این مساله (طلاق) نداشته‌اند تا احساس گناه در ذهن کودکان شکل نگیرد. بعد از جدایی، کودکتان را پستچی قرار ندهید و از او نخواهید اخبار خانه والد دیگر را برای شما بیاورد. چنین رفتاری مصداق دقیق کودک‌آزاری است و به فرزندتان آسیب زیادی می‌زند.

والدین برای زندگی بعد از طلاق باید مهارت‌های لازم را آموزش ببینند تا با رعایت نکاتی بتوانند رنج کودکان را کاهش دهند. اولین نکته‌‌ای که والدین باید به آن توجه کنند این است که بعد از جدایی برنامه‌ریزی آنها برای کودکان یکسان و هماهنگ باشد. نکته دوم پرهیز از سوال کردن از کودک در رابطه با والد مقابل است.

جلوگیری از مشکلات فرزندان طلاق در بزرگسالی


برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =