زوج درمانی و آموزش اصولی و راهکاری زوج درمانی

زوج درمانی | بخش زناشویی PDF :

? ۱- اهمیت ژنتیک در ازدواج

? ۲- مشاوره اثربخش برای تنظیم خانواده

? ۳- اساس ازدواجقیمت : ۲۱.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می تواند به شما و همسرتان در بهبود رابطه کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید.

برایان مولر، دکترای روانشناس در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، می‌گوید: «زوج‌درمانی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی را برطرف کند.»

زوج درمانی می تواند در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از وضعیت تاهل، سن، نژاد، ایمان یا گرایش جنسی به شما کمک کند.

برخی از اشکال این درمان شامل مشاوره ازدواج، مشاوره قبل از ازدواج و خانواده درمانی است. این معمولا یک شکل کوتاه مدت درمان است.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش زناشویی


کمی آشنایی با زوج درمانی

به گفته مولر، رویکردهای متعددی برای زوج درمانی وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

درمان عاطفی متمرکز (EFT): EFT بر بهبود وابستگی و پیوند بین شما و شریک زندگیتان تمرکز دارد. درمانگر به شما کمک می کند الگوهایی را که منجر به احساس قطع ارتباط می شود، درک کرده و تغییر دهید.

روش گاتمن: این روش شامل پرداختن به مناطق درگیری و تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت های حل مسئله است. هدف آن بهبود کیفیت دوستی و سطح صمیمیت بین شما و شریک زندگیتان است.

رویکرد الن واچتل: این یک رویکرد مبتنی بر قدرت است که شامل تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه است. به جای سرزنش، بر بازتاب خود تمرکز می کند.

لینک مفید : ازدواج همراه با طالع بینی دقیق ازدواج

زوج درمانی روان پویا: درمان روان پویایی امیدها و ترس های اساسی را که به شما و شریک زندگیتان انگیزه می دهد را بررسی می کند تا به شما در درک بهتر یکدیگر کمک کند.

رفتار درمانی: همچنین به عنوان زوج درمانی رفتاری (BCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شکل دادن به رفتار با تقویت رفتارهای مثبتی است که ثبات و رضایت را افزایش می دهد، در حالی که رفتارهایی را که باعث منفی گرایی می شود، دلسرد می کند.

لینک مفید : توصیه های امامان در رابطه زناشویی

درمان شناختی رفتاری (CBT): همچنین به عنوان زوج درمانی شناختی رفتاری (CBCT) شناخته می شود، این شکل از درمان شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که بر رفتار تأثیر منفی می گذارد.

زوج‌درمانگران اغلب از یک رویکرد یکپارچه برای درمان استفاده می‌کنند، و بسته به نیاز شما، تکنیک‌هایی را از اشکال مختلف درمان می‌گیرند.

اینها برخی از استراتژی هایی است که زوج درمانگر ممکن است از آنها استفاده کند:

آشنایی با شما: «درمانگر با شناختن شما و شریک زندگیتان، احساس ایمنی ایجاد می کند. مولر می‌گوید: آن‌ها به طور فعال و مشارکتی با شما کار می‌کنند تا به شما کمک کنند خود و شریک زندگی‌تان را بهتر بشناسید.

لینک مفید : گنج توصیه های رابطه زناشویی از زبان امامان

مولر می‌گوید: «درمانگر به شما و همسرتان کمک می‌کند تا احساسات را شناسایی کرده و آن‌ها را در قالب کلمات برای یکدیگر بیان کنید».

کاوش در گذشته: زوج درمانی می تواند شامل کاوش در گذشته شما باشد، زیرا می تواند به شما در درک بهتر ترس ها، انگیزه ها و رفتارهای خود در یک رابطه کمک کند. همچنین می تواند به رفع تعارضات حل نشده ای که بر زمان حال شما تأثیر می گذارد کمک کند.

تمرکز بر راه حل ها: درمانگر شما با شما و همسرتان برای حل مسائل، اصلاح الگوهای رفتاری منفی و تمرکز بر جنبه های مثبت رابطه همکاری خواهد کرد.

لینک مفید : ازدواج و آشنایی با فرم مصاحبه قبل از ازدواج

مهارت‌های آموزشی: زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مهارت‌های مدیریت خشم، حل مسئله و حل تعارض را آموزش دهید. هدف این است که شما و شریک زندگی تان را با ابزارهایی تجهیز کنیم تا به شما در مقابله با مسائل در هنگام بروز آنها کمک کنند.

فواید زوج درمانی در هنگام جدایی

زوج درمانی چه کمکی می تواند داشته باشد. زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه‌تان بحث و حل و فصل کنید، که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

نقش‌ها در رابطه: زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می تواند به رفع تفاوت در انتظارات کمک کند.

لینک مفید : حتما قبل از رابطه زناشویی

باورها و ارزش‌ها: زوج‌درمانی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد اعتقادات، ارزش‌ها، و احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه‌ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی: امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.

زمان صرف شده با هم: شما و شریک زندگی تان می توانید به مسائلی رسیدگی کنید که باعث خرابکاری در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و نحوه لذت‌بخش‌تر کردن زمان با هم صحبت کنید.

لینک مفید : طالع بینی ازدواج همراه با آموزش طالع بینی ازدواج

کودکان: اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه یا چگونه آنها را بزرگ کنید، همسو نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در بیان این نگرانی‌ها کمک کند. همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا فرزندخواندگی کمک کند.

روابط خانوادگی: زوج درمانی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهر و برادر را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت: اگر شما و همسرتان در رابطه با رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت مشکل دارید، زوج درمانی می تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.

لینک مفید : تکنیک های غذایی برای رابطه زناشویی

مسائل مربوط به سلامتی: بیماری های جسمی یا روانی ممکن است برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانی می تواند به شما در مقابله با استرسی که بر رابطه شما وارد می کند کمک کند.

عوامل استرس‌زای بیرونی: درمان همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی، مانند کار، مقابله کنید که می‌تواند بر روابط شما استرس وارد کند.


فواید زوج درمانی

“افراد گزارش می دهند که احساس می کنند با شریک زندگی خود و احساسات خود ارتباط بیشتری دارند و همچنین در رابطه احساس امنیت، خودانگیختگی و بازیگوشی بیشتری دارند.

مولر می‌گوید: وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند.

لینک مفید : محبت و جلب قوی همسر

از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه اشاره کرد.

– مولر مغزی، دکترا

برخی از مزایای زوج درمانی می تواند ارائه دهد:

یکدیگر را بهتر درک کنید: زوج درمانی می تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.

مشکلات رابطه را شناسایی کنید: به گفته مولر، درمانگر شما می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری‌های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می‌شوند شناسایی کنید.

بهبود مهارت های ارتباطی: درمان می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و بدون اینکه شریک زندگی خود را مورد حمله قرار دهید یا سرزنش کنید، آنچه را که نیاز دارید بخواهید.

لینک مفید : ازدواج همراه با طالع بینی آسان ازدواج

تعارضات را حل کنید: درمانگر شما می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا مشکلات خود را حل کرده و آنها را حل کنید.

تقویت دوستی و دلبستگی: زوج درمانی می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد: درمانگر شما می تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.

مهارت‌ها را بیاموزید: زوج‌درمانی شکل بلندمدت درمانی نیست. در عوض، این یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگی‌تان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و مدیریت کنید.

لینک مفید : چگونه طول رابطه جنسی خود را افزایش دهیم ؟

بهبود رضایت از رابطه: زوج درمانی می تواند به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : couples-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy-5191137

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *