صفات خداوند و آشنایی با اسرار پنهان و راز رمز صفات خداوند

راز صفت های خداوند | کلمه اسم به معنای نشانه است. هر اسمی نشانه یک چیزی است. برخی از اسامی، اعتباری و فاقد مسمّای خارجی هستند و برخی حاکی از مصداق و حقیقت خارجی.

? راز صفت های خداوند | بخش مذهبی PDF :

? ۱- خداوند و صفت های بی پایانش

? ۲- راز صفت های خداوندقیمت : ۷.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


اگرچه ممکن است اسمی به غلط بر شخصی یا چیزی گذارده شود که با مسمّا نباشد مثل اسم «عبدالله» برای کافر، اما در اینجا، مراد ما از اسم، نام‌هایی است که داری مسمّا و مفهوم اند.

√ اسماء مشترک که شامل ۲۲ نام بودن که بر اساس نیت افراد خواص هر دو گروه قبلی را دارست.

√ اسماء جمالی که شامل ۴۵ نام بوده و برای کسب روزی و رحمت پروردگار به کار می‌رود.

√ اسماء جلالی که شامل ۲۲ نام بوده که برای از بین بردن دشمنی و خصومت کاربرد دارد.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


راز صفت های خداوند | کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی

بسیاری از متکلمان اصلاح‌شده بین صفات قابل انتقال (آنهایی که انسان‌ها نیز می‌توانند داشته باشند) و صفات غیر قابل انتقال (آنهایی که تنها متعلق به خداست) تمایز قائل می‌شوند.

با این حال، دونالد مکلئود استدلال می‌کند که «همه طبقه‌بندی‌های پیشنهادی مصنوعی و گمراه‌کننده هستند، به ویژه آنچه که بیش از همه مورد علاقه الهی‌دانان اصلاح‌شده بوده است – تقسیم به ویژگی‌های قابل انتقال و غیرقابل انتقال.»

بسیاری از این صفات فقط چیزی را می گویند که خدا نیست – برای مثال، گفتن او تغییر ناپذیر است، به این معناست که او تغییر نمی کند.

صفات خداوند را می توان به دو دسته عمده تقسیم کرد:


قدرت های بی نهایت او

ویژگی های شخصیتی او مانند تقدس و عشق.
میلارد اریکسون این دسته بندی ها را به ترتیب عظمت و نیکی خداوند می نامد.[۳]

سینکلر فرگوسن ویژگی‌های الهی «ضروری» را متمایز می‌کند، که «در شدیدترین و پویاترین شکل خود در میان سه شخص تثلیث بیان و تجربه شده‌اند، زمانی که هیچ چیز دیگری وجود نداشت».

راز صفت های خداوند : به این ترتیب، غضب خداوند یک صفت ضروری نیست، زیرا «در اشتراک درونی در میان سه شخص تثلیث ابدی جایی نداشت». فرگوسن خاطرنشان می کند که با این حال، این مظهر عدالت ابدی خداوند است که یک صفت اساسی است.

لینک مفید : دعای باطل کردن طلسم

ایرادهای مختلفی به صفات یا ترکیبی از صفات معین شده است. پارادوکس قادر مطلق به بررسی سوالاتی از این دست می پردازد،

آیا خداوند می تواند سنگی به قدری سنگین بیافریند که حتی او نتواند آن را بلند کند؟

راز صفت های خداوند : مشکل شر و استدلال ناشی از طراحی ضعیف پیشنهاد شده است که خدا نمی تواند قادر مطلق، همه چیز خیر و دانا باشد. با این وجود، این انتقادها از ابتدا از کلیسای اولیه و در طول تاریخ کلیسا توسط عذرخواهان به شدت از طریق کتاب مقدس مقابله شده است.

لینک مفید : آیا خدا گناه کبیره را می بخشد ؟

برخی از مسیحیان با مفهوم اراده آزاد بر این مخالفت‌ها غلبه می‌کنند، که در آن خدا تصمیم می‌گیرد علیرغم اینکه قادر است تمام اتفاقات را کنترل نکند، زیرا او آزادی را مهم‌تر از فقدان رنج می‌داند.

با این تصور که تجربه بشر آنقدر محدود است که ما نمی توانیم به طور کامل درک کنیم که یک خدای دوست داشتنی و کاملاً قدرتمند در هر لحظه چه کاری باید انجام دهد، و با این واقعیت محض که خدا، به عنوان خالق متعالی همه منطق و علیت، خود به این محدودیت ها مقید نیست.

راز صفت های خداوند : مکتب دیگر این است که انسان مقید به فطرتش است و فطرتش همیشه مخالف خداست. در این درک، حاکمیت خدا ایجاب می‌کند که انسان گناهکار نمی‌تواند جدای از خدا نیکی کند، زیرا آشتی با خدا عمل خیری خارج از توانایی‌های طبیعی انسان است.

لینک مفید : استغفار امام علی اصول استغفار ٧٠ بندی امام علی

در عمل ایمان صادقانه به زندگی، مرگ و رستاخیز “برای گناه انسان” توسط خون ریخته شده عیسی، پسر خدا، تا زمانی که این کار انجام نشود، با معیار خدا، خیر غیرممکن است.

عموماً به جای اراده آزاد، دارنده این دیدگاه رویکردی پیشفرض‌گرایانه‌تر اتخاذ می‌کند و در عین حال منطق ساده را برای هرگونه تلاش برای زیر سؤال بردن صفات/قدرت/حاکمیت خداوند به کار می‌گیرد.

راز صفت های خداوند : پیش فرض گرایان انجیل را اعلام خواهد کرد به این امید که خداوند به شنوندگان ایمان نجات بخش به عیسی عطا کند، علیرغم این اطلاعات و دعوت به ایمان که کاملاً برخلاف تمایلات طبیعی آنهاست.

لینک مفید : زندگی نامه شهید محمود نریمانی

«بسیاری خوانده می‌شوند، اندکی برگزیده می‌شوند» متی ۲۲: ۱۴، «همه کسانی که برای زندگی جاودانی گماشته شدند ایمان آوردند» اعمال رسولان ۱۳:۴۸.

کتاب مقدس توضیح می‌دهد که هر انسانی ذاتاً می‌داند که به نجات از گناه خود، از قضاوت عادلانه خدا در مورد آنها نیاز دارد، اما به دلیل گناه مرتکب و طبیعت گناه‌آمیز خود، از این کار خودداری می‌کند.

راز صفت های خداوند : خدا همه را به ایمان دعوت می کند، اما تنها با تطبیق قلب آنها با ایمان به عیسی، برگزیدگان را نجات می دهد، هر چند این برخلاف طبیعت ضد خدای آنهاست. همه کسانی که عیسی را انکار می‌کنند به آنچه می‌خواهند تسلیم می‌شوند، از سوی دیگر به برگزیدگان «برگزیده» قلب جدیدی برای ایمان داده می‌شود.

لینک مفید : چگونه توبه کنیم و ‌دیگر گناه نکنیم ؟

تعریف کوتشیسم کوتاه وست مینستر از خدا برشمردن صفات اوست: «خدا روح است، نامتناهی، ابدی و غیرقابل تغییر در وجود، حکمت، قدرت، قداست، عدالت، خیر و حقیقت.» با این حال، به دلیل داشتن «هیچ چیز به طور خاص مسیحی در مورد آن» مورد انتقاد قرار گرفت.

راز صفت های خداوند : کاتکیسم بزرگتر وست مینستر ویژگی های خاصی را به این توصیف اضافه می کند، مانند «همه کافی»، «غیرقابل درک»، «همه جا» و «دانستن همه چیز» چیزها».


آسیتی

آسایش خدا به معنای “خدا آنقدر مستقل است که به ما نیاز ندارد.”[۸] بر اساس اعمال رسولان ۱۷:۲۵ است، جایی که می گوید خدا “به دست بشر خدمت نمی شود، گویی به چیزی نیاز دارد” (۸). NIV). این غالباً به وجود خدا و خودکفایی او مربوط می شود.


ابدیت

ابدیت خداوند مربوط به وجود او فراتر از زمان است. وین گرودم با استناد به آیاتی مانند مزمور ۹۰:۲ بیان می‌کند که «خدا در وجود خود هیچ آغاز، پایان یا توالی لحظه‌ها ندارد، و او همه زمان‌ها را به طور یکسان می‌بیند، اما خدا رویدادها را در زمان می‌بیند و در زمان عمل می‌کند.

راز صفت های خداوند : تعبیر «آلفا و امگا» نیز به عنوان لقب خداوند در کتاب مکاشفه به کار رفته است. ابدیت خدا را می توان جنبه ای از بی نهایت بودن او دانست که در زیر مورد بحث قرار می گیرد.


خوبی

نیکویی خدا به این معناست که «خدا معیار نهایی خوبی است، و هر آنچه خدا هست و انجام می‌دهد، شایسته تأیید است.»[۱۰] رومیان ۱۱:۲۲ در نسخه کینگ جیمز می‌گوید: «ببینید نیکی و سختی خدا.

لینک مفید : باطل کردن طلسم با دعا حصار

“. بسیاری از متکلمان، نیکی خداوند را یک صفت فراگیر می دانند – مثلاً لویی برخوف آن را شامل مهربانی، محبت، لطف، رحمت و صبر می داند. این ایده که خدا «همه خوبی» است، همه چیز خیرخواهی او نامیده می شود.

راز صفت های خداوند : منتقدان تصور مسیحی از خدا به عنوان خیر، دانا و قادر مطلق، وجود شر در جهان را به عنوان دلیلی بر غیرممکن بودن هر سه صفت صادق می‌دانند. این تناقض به عنوان مشکل شر شناخته می شود.

لینک مفید : دعا ترک مشروب خواری

چالش خدای شیطانی یک آزمایش فکری است که به بررسی این موضوع می پردازد که آیا این فرضیه که ممکن است خدا شر است پیامدهای متقارنی برای خدای خوب داشته باشد، و اینکه آیا این احتمال وجود دارد که خدا خوب باشد، شر یا وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *