رجال عصر مشروطیت و دانلود پی دی اف کتاب

? رجال عصر مشروطیت و دانلود پی دی اف کتاب | بخش اجتماعی PDF :

? ۱- عصر مشروطیت

? ۲- اسامی رجال عصر مشروطیت به ترتیب

? ۳- ویژگی ها و توضیحات هر شخص

? ۴- تاریخ های عمومی و سلسله ایقیمت : ۳۳.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


این دوره برای آشنایی دانشجویان با تحولات تاریخی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران معاصر طراحی شده است.

هدف آن ارائه ابزارهای انتقادی به دانش آموزان برای فراتر رفتن از تفاسیر کلیشه ای از ایران است.

رسانه های جریان اصلی اغلب کشور را گرفتار یک الگوی سه بعدی (دین/حجاب-ژئوپلیتیک-اقتدارگرایی) معرفی می کنند که فرآیندهای تاریخی و دگرگونی های فرهنگی را نادیده می گیرد.

برای درک ماهیت این تحولات، این دوره از بحث های جاری شروع می شود. سپس تحولات رخ داده از دوران قاجار تا جمهوری اسلامی امروز را دنبال می کند.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش اجتماعی


رجال عصر مشروطیت

رنسانس فرهنگی ایرانیان در اواخر قرن هشتم منجر به بیداری مجدد فرهنگ ادبی فارسی شد، اگرچه زبان فارسی اکنون به شدت عربی شده و به خط عربی تبدیل شده بود و سلسله‌های بومی اسلامی ایرانی با ظهور طاهیریان در اوایل قرن نهم شروع به ظهور کردند.

رجال عصر مشروطیت : این منطقه تا زمان ظهور صفویان که تشیع دوازده امامی را به عنوان مرام رسمی معرفی کردند، در اوایل قرن شانزدهم تحت سیطره امواج متوالی فاتحان ایرانی، ترک و مغول قرار گرفت.

در طول قرن‌های بعد، با ظهور روحانیون شیعه مستقر توسط دولت، ترکیبی بین فرهنگ ایرانی و اسلام شیعی شکل گرفت که هر یک را با رنگ و بوی دیگری مشخص کرد.

با سقوط صفویان در سال ۱۷۳۶، حکومت به دست چندین سلسله کوتاه مدت رسید که منجر به ظهور قاجار در سال ۱۷۹۶ شد. حکومت قاجار با نفوذ روزافزون قدرت های اروپایی در امور داخلی ایران مشخص شد.

رجال عصر مشروطیت : مشکلات اقتصادی و سیاسی ناشی از آن و افزایش قدرت روحانیت شیعه در مسائل اجتماعی و سیاسی.

مشکلات کشور منجر به صعود در سال ۱۹۲۵ به خط پهلوی شد که تلاش های بی برنامه آنها برای مدرن کردن ایران منجر به نارضایتی گسترده و متعاقباً سرنگونی این سلسله در انقلاب ۱۹۷۹ شد.

دموکراسی پارلمانی با حکومت دینی اسلامی که توسط روحانیت کشور اداره می شود. تنها کشور شیعه جهان، ایران، تقریباً بلافاصله خود را درگیر جنگی طولانی مدت با عراق همسایه خود دید که از نظر اقتصادی و اجتماعی آن را تخلیه کرد و ادعای حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم بین المللی، این کشور را از جامعه جهانی طرد کرد.

رجال عصر مشروطیت : در دهه آخر قرن بیستم، عناصر اصلاح‌طلب در داخل حکومت برخاستند و هم با حاکمیت جاری روحانیت و هم با ادامه انزوای سیاسی و اقتصادی ایران از جامعه جهانی مخالف بودند.

لینک مفید : سوالات فنی آزمون آیین نامه راهنمایی و رانندگی

ایران از شمال به آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و دریای خزر، از شرق به پاکستان و افغانستان، از جنوب به خلیج فارس و خلیج عمان و از غرب به ترکیه و عراق محدود است.

رجال عصر مشروطیت : ایران همچنین حدود دوازده جزیره در خلیج فارس را تحت کنترل دارد. حدود یک سوم از ۴۷۷۰ مایل (۷۶۸۰ کیلومتر) مرز آن ساحل دریا است.


نقش برجسته ایران

مجموعه ای از رشته کوه های عظیم و به شدت فرسایش یافته حوضه مرتفع داخلی ایران را احاطه کرده است.

بیشتر نقاط کشور بالای ۱۵۰۰ فوت (۴۶۰ متر) و یک ششم آن بیش از ۶۵۰۰ فوت (۱۹۸۰ متر) است. در تضاد شدید، مناطق ساحلی خارج از حلقه کوه قرار دارند.

رجال عصر مشروطیت : در شمال، نواری به طول ۴۰۰ مایل (۶۵۰ کیلومتر) در مرز دریای خزر و هرگز بیش از ۷۰ مایل (۱۱۵ کیلومتر) عرض (و اغلب باریکتر) به شدت از قله های ۱۰۰۰۰ فوتی (۳۰۰۰ متری) به لبه دریاچه باتلاقی سقوط می کند.

لینک مفید : سوالات پر تکرار آزمون آیین نامه

حدود ۹۰ فوت (۳۰ متر) زیر سطح دریا. در امتداد سواحل جنوبی، زمین از یک فلات ۲۰۰۰ فوتی (۶۰۰ متری) دور می‌شود که با پشتوانه‌ای ناهموار سه برابر ارتفاع دارد تا به خلیج فارس و خلیج عمان برسد.

رجال عصر مشروطیت : رشته کوه های زاگرس (زاگرس) در جهت شمال غربی-جنوب شرقی، از مرزهای ایران با ترکیه و عراق در شمال غربی تا تنگه هرمز در جنوب شرقی کشیده شده است.

دورتر از جنوب، دامنه به صورت نواری از پشته های موازی به عرض ۱۲۵ مایل (۲۰۰ کیلومتر) گسترش می یابد که بین دشت های بین النهرین و فلات مرکزی بزرگ ایران قرار دارد.

رجال عصر مشروطیت : این رشته در غرب توسط نهرهایی که دره‌های باریک عمیق و دره‌های حاصلخیز آب را قطع می‌کنند، زهکشی می‌شود. این زمین بسیار ناهموار و دسترسی به آن دشوار است و عمدتاً توسط عشایر چوپانی سکنه شده است.

لینک مفید : پخش تراکت

رشته کوه های البرز (البرز) در امتداد کرانه جنوبی دریای خزر قرار گرفته و از شرق به محدوده مرزی منطقه خراسان می رسد. بلندترین قله این زنجیره، کوه برف‌پوش دماوند (دماوند) است که بلندترین نقطه ایران نیز هست.

رجال عصر مشروطیت : بسیاری از نقاط ایران منزوی و به دقت بررسی نشده اند و ارتفاع بسیاری از قله های آن هنوز مورد مناقشه است. ارتفاع کوه دماوند به طور کلی ۱۸۶۰۵ فوت (۵۶۷۱ متر) ذکر شده است.


فعالیت های آتشفشانی و زمین ساختی

کوه تفتان، مخروطی عظیم با ارتفاع ۱۳۲۶۱ فوت (۴۰۴۲ متر) در جنوب شرقی ایران، در فواصل پراکنده گاز و گل منتشر می کند.

اما در شمال، کوه دماوند در دوران تاریخی غیر فعال بوده است، مانند کوه سبلان (۱۵۷۸۷ فوت [۴۸۱۲ متر]) و کوه سهند (۱۲۱۷۲ فوت [۳۷۱۰ متر]) در شمال غربی. کمربند سهند – بزمان که توسط آتشفشان ائوسن ایجاد شده است، حدود ۱۲۰۰ مایل (۱۹۰۰ کیلومتر) از مرز آذربایجان در شمال غربی تا بلوچستان در جنوب شرقی امتداد دارد و شامل قله های آتشفشانی مانند کوه سهند، کوه کرکس در استان اصفهان و کوه لاله است.

رجال عصر مشروطیت : استان کرمان و بزمان در استان سیستان و بلوچستان. علاوه بر این، در بخش شمال غربی کشور، گدازه و خاکستر زمینی به طول ۲۰۰ مایل (۳۲۰ کیلومتر) از جلفا در مرز آذربایجان به سمت شرق تا دریای خزر را پوشانده است.

منطقه آتشفشانی سوم که ۲۵۰ مایل (۴۰۰ کیلومتر) طول و ۴۰ مایل (۶۵ کیلومتر) عرض دارد، بین دریاچه ارومیه (ارومیه) و شهر قزوین قرار دارد.

فعالیت زلزله در سراسر کشور مکرر و شدید است. در طول قرن بیستم – زمانی که سوابق قابل اعتمادی در دسترس بود – ده ها زمین لرزه به بزرگی ۷.۰ یا بالاتر در مقیاس ریشتر رخ داد که جان افراد زیادی را گرفت.

رجال عصر مشروطیت : در سال ۱۹۹۰ بیش از ۵۰۰۰۰ نفر بر اثر زلزله شدید در منطقه قزوین-زنجان کشته شدند. در سال ۲۰۰۳ زلزله نسبتا ضعیفی شهر باستانی بم در شرق استان کرمان را لرزاند و شهر را با خاک یکسان کرد و یک قلعه تاریخی را ویران کرد. بیش از ۲۵۰۰۰ نفر کشته شدند.


فلات داخلی

فلات داخلی خشک که تا آسیای مرکزی امتداد دارد، از غرب به رشته کوه های زاگرس، از شمال به کوه های البرز و رشته کوه کپه داغ (کپه داغ) و از جنوب به رشته کوه بشاگرد محدود می شود.

رجال عصر مشروطیت : شرق از تنگه هرمز تا منطقه بلوچستان ایران. این فلات توسط چندین رشته کوه کوچکتر بریده شده است. در زمین‌های هموار برجسته‌ترین ویژگی‌های فلات، کویر کویر و لوت قرار دارد که دشت کویر و کویر لوت نیز نامیده می‌شود.

در پایین ترین ارتفاعات، مجموعه ای از حوضه ها در خاک با زهکشی ضعیف برای ماه ها خشک می مانند.

رجال عصر مشروطیت : تبخیر هر آب انباشته شده باعث تولید ضایعات نمکی به نام کویر می شود. با افزایش ارتفاع، سطوح شن و ماسه و خاک شنی به تدریج به خاک حاصلخیز در دامنه تپه ها و دامنه های کوه تبدیل می شوند.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Iran

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *