مکانیک سیالات و خلاصه فرمول مکانیک سیالات

خلاصه فرمول مکانیک سیالات | بخش کنکور | PDF شامل : ۱- خواص سیال ۲- استاتیک سیالات ۳- دینامیک سیالات غیر لزج ۴- آنالیز ابعادی و تشابه ۵- جریان های داخلی تراکم ناپذیر ۶- جریان های خارجی ۷- توربوماشین ها و…قیمت : ۷.۰۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


این رشته شاخه‌ای از مکانیک محیط‌های پیوسته است، که در آن ماده در سطح ماکروسکوپی مدل می‌شود و نه میکروسکوپی.

مکانیک سیالات، به ویژه دینامیک سیالات، یک زمینه تحقیقاتی فعال است که به‌طور معمول از نظر ریاضی پیچیده‌است. بسیاری از مسئله‌ها تا حدی یا کاملاً حل نشده‌است و بهتر است با روش‌های عددی، معمولاً با استفاده از رایانه، حل شوند.

یک رشته مدرن، به نام دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)، به این روش اختصاص یافته‌است


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


خلاصه فرمول مکانیک سیالات | کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع PDF و فایل صوتی – بخش کنکور

ویسکوزیته اندازه گیری اصطکاک داخلی در یک سیال است. ما آن را با جزئیات بیشتر در ویسکوزیته و آشفتگی بررسی می کنیم.

در چند مثال، ما یک سیال تراکم ناپذیر را بررسی می کنیم – سیال که برای تغییر حجم آن نیروی بسیار زیادی لازم است – زیرا چگالی در یک سیال تراکم ناپذیر در کل ثابت است.


ویژگی های جریان

بردارهای سرعت اغلب برای نشان دادن حرکت سیال در کاربردهایی مانند هواشناسی استفاده می شوند.

خلاصه فرمول مکانیک سیالات : به عنوان مثال، باد – حرکت سیال هوا در جو – را می توان با بردارهایی نشان داد که سرعت و جهت باد را در هر نقطه از نقشه نشان می دهد. (شکل) بردارهای سرعت را نشان می دهد که بادها را در طول طوفان آرتور در سال ۲۰۱۴ توصیف می کند.

لینک مفید : مدیریت زمان کنکور

شکل، نقشه فشار طوفان آرتور است که به سمت ساحل شرقی حرکت می کند. مرکز فشار پایین به عنوان نقطه آبی نشان داده شده است.

خلاصه فرمول مکانیک سیالات : سرعت باد در نزدیکی مرکز کم فشار بیشتر است و بادها در جهت خلاف جهت عقربه های ساعت در اطراف آن حرکت می کنند.

روش دیگر برای نمایش حرکت سیال، خط جریان است. یک خط جریان نشان دهنده مسیر حجم کمی از سیال در حین جریان است. سرعت همیشه مماس بر خط جریان است. نمودارهای موجود در (شکل) از خطوط جریان برای نشان دادن دو نمونه از سیالات در حال حرکت در یک لوله استفاده می کنند.

لینک مفید : چطوری برای کنکور درس بخونم؟

خلاصه فرمول مکانیک سیالات : سیال اول یک جریان آرام را نشان می دهد (گاهی اوقات به عنوان یک جریان ثابت توصیف می شود)، که توسط خطوط جریانی صاف و موازی نشان داده می شود. توجه داشته باشید که در مثال نشان داده شده در قسمت (الف)، سرعت سیال در مرکز بیشترین مقدار است و به دلیل ویسکوزیته سیال و اصطکاک بین دیواره لوله و سیال، در نزدیکی دیواره های لوله کاهش می یابد.

این یک مورد خاص از جریان آرام است که در آن اصطکاک بین لوله و سیال زیاد است که به عنوان شرایط مرزی بدون لغزش شناخته می شود. نمودار دوم جریان آشفته را نشان می دهد که در آن خطوط جریان نامنظم هستند و در طول زمان تغییر می کنند.

لینک مفید : نکات مهم کنکوری مربوط به قضاو قدرالهی

خلاصه فرمول مکانیک سیالات : در جریان متلاطم، مسیرهای جریان سیال نامنظم است زیرا قسمت های مختلف سیال با هم مخلوط می شوند یا مناطق دایره ای کوچکی را تشکیل می دهند که شبیه گرداب هستند. این می تواند زمانی رخ دهد که سرعت سیال به سرعت بحرانی خاصی برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *