جزوه مشاوره شغلی و حرفه ای و آشنایی با مشاوره

جزوه مشاوره شغلی و حرفه ای و آشنایی با مشاوره | بخش استخدام | PDF شامل : ۱- مشکلات دانش آموزان در جریان تصمیم گیری شغلی ۲- مشاوره شغلی ۳- مشکلات دانش آموزان در جریان تصمیم گیری شغلی ۴- اطلاعات شغلی ۵- روش های کسب اطلاعات شغلی ۶- طرح ریزی شغلی ۷- کارآفرینی ۸- انتخاب شغل و مشکلات آن و…قیمت : ۱۷.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


مشاوره شغلی که به عنوان راهنمایی شغلی نیز شناخته می شود، مشاوره ای است که برای کمک به انتخاب، تغییر یا ترک شغل طراحی شده است و در هر مرحله از زندگی در دسترس است.

شغل فرد اغلب یکی از مهم ترین جنبه های بزرگسالی است و شروع یک شغل جدید، چه برای بار اول، چه برای بار دوم، یا هر زمان پس از آن، می تواند یک رویداد استرس زا باشد، به خصوص زمانی که مشکلات اقتصادی مانند رکود اقتصادی یک اتفاق باشد.

عامل. یک مشاور شغلی می تواند با تشریح و بحث در مورد گزینه های شغلی بالقوه خود کمک کند.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش استخدام


جزوه مشاوره شغلی و حرفه ای

استرس شغلی ممکن است منجر به اضطراب یا افسردگی شود، بنابراین یافتن یک شغل رضایت بخش برای بهزیستی ذهنی مهم است.

هنگام انتخاب مناسب‌ترین شغل یا یافتن شغل جدید هنگامی که ثابت می‌شود رضایت‌بخش یا ناامیدکننده است، خدمات یک مشاور شغلی ممکن است مفید باشد.

یک مشاور شغلی می‌تواند یک درمانگر، مربی زندگی، یا یک داوطلب از دنیای تجارت باشد، اما عموماً برای ارائه منابع اطلاعات شغلی، بحث در مورد توسعه شغلی، و مدیریت و تفسیر ارزیابی‌های استعداد و توانایی آموزش دیده است.

دانش‌آموزان ممکن است قبل از درخواست برای کالج و سپس دوباره در کالج قبل از انتخاب یا تغییر رشته به یک مشاور راهنمایی در دبیرستان مراجعه کنند، اما مشاوره شغلی می‌تواند به هر کسی که می‌خواهد شغل خود را تغییر دهد، کار را به طور کامل ترک کند، یا راه‌هایی را برای رضایت بیشتر از شرایط فعلی جستجو کند، کمک کند.


انتخاب شغل

انتخاب شغل یک کار مهم است، اما ممکن است سخت باشد. تصمیم گیری در مورد بهترین نوع شغل ممکن است آسان نباشد، و از آنجایی که مشاوره شغلی به افراد کمک می کند تا مهارت ها، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی مناسب برای آنها پیدا کنند، این نوع مشاوره در نظر گرفته می شود.

لینک مفید : استخدام بهداشت حرفه ای و نمونه سوالات استخدام

یک قدم مهم قبل از تصمیم گیری در مورد شغل دائمی. تحقیق در مورد طیف گسترده ای از مشاغل بالقوه ممکن است طاقت فرسا باشد، و اطلاعات در مورد مجموعه مهارت ها و تحصیلات مورد نیاز برای یک موقعیت خاص ممکن است متناقض یا یافتن آن دشوار باشد. یک مشاور شغلی اغلب می تواند اطلاعات ارزشمندی در این زمینه ها و سایر زمینه ها ارائه دهد.

برخی از سؤالات زیر ممکن است برای محدود کردن تمرکز هنگام بررسی تغییر شغل مفید باشد:

 • از انجام چه کاری لذت می برم؟
 • چه نوع فعالیت هایی برای من سرگرم کننده و لذت بخش است؟
 • من در چه کاری خوب هستم؟
 • مجموعه مهارت من چیست؟
 • چه شرایطی دارم، مثلا مدرک یا تجربه؟
 • چقدر باید پول دربیاورم تا احساس رضایت کنم؟
 • در مکان(هایی) که می خواهم زندگی کنم چه مشاغلی وجود دارد؟
 • آیا می خواهم سفر کنم؟
 • ارزش های من چیست؟
 • آیا خدمت به دیگران برای من مهم است؟
 • آیا من به دنبال کار شدیدا چالش برانگیز یا چیزی نسبتا آسان هستم؟
 • آیا حاضرم بدون هیچ سوالی آنچه را که دیگران به من می گویند انجام دهم
 • یا ترجیح می دهم بیشتر تصمیمات را به تنهایی بگیرم؟
 • تا چه حد به ثبات و امنیت نیاز دارم؟

مشاوره شغلی چگونه می تواند کمک کند

در یک جلسه مشاوره شغلی، مشاور به فرد کمک می کند تا مهارت ها و نقاط قوت را کشف کند، سطح تحصیلات را در نظر بگیرد و در مورد ادامه تحصیل مشاوره دهد و علایق و نوع شخصیت را تعیین کند.

لینک مفید : راهنمای استخدام ایران خودرو

مشاوران همچنین ممکن است تست هوش یا آزمون استعداد را انجام دهند. نشانگر نوع Myers-Briggs همچنین برای کمک به افراد در تعیین مشاغل احتمالی بر اساس ویژگی های شخصیتی مفید است.

برخی از موضوعات بالقوه مورد بحث در مشاوره شغلی:

مهارت ها یا استعدادهای خاص. در کدام مشاغل ممکن است مفید باشند؟

 • تعهد آموزشی مورد نیاز مشاغل مختلف.
 • درآمد بالقوه مشاغل مختلف

محیط کار روزانه برخی از افراد از کار در دفتر لذت می برند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در محیط های سریع یا بیرون از خانه موفق تر باشند.

فرصت هایی برای تغییر یا پیشرفت در یک شغل خاص. برخی از مشاغل نسبت به سایرین انعطاف پذیرتر هستند.

لینک مفید : منابع عمومی آزمون های استخدامی

به عنوان مثال، وکلا و پزشکان ممکن است تمرکز یا حوزه تخصصی خود را تغییر دهند، اما عموماً وکیل و پزشک باقی خواهند ماند. سایر مشاغل یا مسیرهای تحصیلی ممکن است امکان تحرک بین موقعیت‌ها را در یک زمینه خاص فراهم کند.


مهارت ها/تحصیلات لازم برای شغل مورد نظر.

برخی از مشاوران همچنین ممکن است بتوانند در مورد چگونگی بهبود موقعیت خود در شغلی که در بیشتر موارد لذت بخش است، مشاوره ارائه دهند.

به عنوان مثال، راه های ممکن برای کسب ترفیع یا بهترین روش ها برای مذاکره در مورد تعدیل حقوق می تواند مورد بحث قرار گیرد.

درمان برای مقابله با استرس ناشی از بازگشت به مدرسه در حالی که تمام وقت کار می کند: مندی، ۳۰ ساله، از شغل خود به عنوان یک حقوقدان ناراضی است اما مطمئن نیست که چگونه تغییری ایجاد کند.

لینک مفید : معاینات استخدام | آشنایی با فرم معاینات قبل از استخدام

او دوست دارد شغلی با استرس کمتر که بتواند کمک بیشتری به مردم کند، اما بیشتر مشاغلی که فکر می‌کند از آن لذت می‌برد نیاز به تحصیلات بیشتری دارند و او نمی‌تواند کار را متوقف کند.

۴۵ ساعت کار در هفته هنگام رفتن به مدرسه استرس زا به نظر می رسد و او را می ترساند، و او با یک درمانگر قرار ملاقات می گذارد که به عادی سازی احساسات او کمک می کند و در مورد ترس مندی از رفتن به مدرسه در حالی که تمام وقت کار می کند صحبت می کند.

پس از یک جلسه بررسی اهداف و سطح استرس فعلی، برای مندی کاملاً روشن می شود که نمی تواند مدت طولانی تری در شغل فعلی خود بماند.

لینک مفید : ٣٠ شغل تضمینی پر درآمد در آینده | تضمینی

او متوجه می شود که با وجود مشکلات احتمالی، برای تغییر شغل نیاز به ادامه تحصیل دارد.

درمانگر به او کمک می‌کند تا منابع، از جمله منابع کمک مالی و همچنین راه‌های مدیریت استرس را شناسایی کند، تا مندی بتواند راه‌هایی را برای ادامه موفقیت‌آمیز کار در حین حضور در مدرسه در شب بررسی کند.

درمانگر همچنین به مندی به نقاط قوت خود اشاره می کند که با کار او به عنوان یک حقوقدان آشکار می شود: توانایی انجام چند کار، ساعات طولانی کار، انجام تحقیقات گسترده و تکمیل پروژه ها و کارهای دشوار به تنهایی.

لینک مفید : بخش تبلیغات

این دانش به مندی امیدوار و این اطمینان را می دهد که بتواند در حین کار مدرسه را تمام کند.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Career Counseling

‫۱۰ دیدگاه ها

 1. I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. majorsite, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion. When would you like to visit my site?

 2. Wnt3a is secreted by astrocytes in the SGZ, whose factors have been shown to be capable of permitting neuronal differentiation 313 levitra basf We explored the pregnancy of the mice in our letrozole induced delayed implantation model

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *