آیا خدا گناه کبیره را می بخشد ؟

⬅️ فهرست :
🌟 مقدمه ” آیا خدا گناه کبیره را می بخشد ؟ ”
🌟 گناه چیست ؟
🌟 چه گناه هایی کبیره است ؟
🌟 گناه کبیره به چه معناست ؟
🌟 آیا خدا گناه کبیره را میبخشد !!
🌟 چگونه گناه کبیره را پاک‌ کنیم ؟


⬅️ سوالات پاسخ داده شده :
🔹 آیا هنوز نمیدانید چه گناهی کبیره است ؟
🔸 میترسید گناهی انجام داده باشید و‌ کبیره باشد و‌شما ندانسته گرفتارش شده باشید ؟
🔹 چطور وارد گناه نشویم ؟
🔸 چطور در یک قدمی گناه کبیره دست از گناه بکشیم ؟

با ما این دسته از گناهان را بشناسید


قیمت : 6.000 تومان 🌟 سفارش / دریافت سریع 🌟


انسان جایزالخطا هست و خداوند همیشه بخشنده و مهربان.

خیلی جاها ما میشنویم که خدا فلان گناه را نمیبخشد و‌ یا در شرایط خاص میبخشد،برای اینکه گیج نشویم و هر کسی نتواند بر روی ذهن ما تاثیر بگذارد باید ابتدا خوب خدا را بشناسیم

خیلی از ما انسان ها نیز برای اینکه کسی که کار بدی در حقش انجام دادیم ما‌ را ببخشد سعی میکنیم ببینیم چگونه دلش را میتوانیم به دست بیاوریم.

در بحث گناه نیز همین هست باید یاد بگیریم که چگونه میتوانیم آن گناه را پاک کنیم و بخشیده شویم.

خداوند همیشه به قدری مهربان هست که دلش نمیاید بنده خود را ناراحت و نادم ببیند و همیشه راه هایی میگذارد تا کار بد بنده ها را ببخشد و‌پاک شوند.

گناه کبیره در باور‌های اسلامی گناهی است که مستوجب عقاب می‌شود. گناه کبیره اثرش مسخ شدن روح انسان است یعنی روح انسان فطرت پاک خود را به کلی از دست می‌دهد و میل انسان به کار‌های نیک و خدایی کاهش پیدا می کند و در عوض میل به گناهان دیگر افزایش می‌یابد.

با ما گناهان کبیره را بشناسید و‌ از آن ها دوری کنید.


منابع

کانون آموزشی و فرهنگی خرد ماندگار ایران انواع فایل صوتی و PDF – مذهبیآیا خدا گناه کبیره را میبخشد ؟
آیا خدا گناه کبیره را میبخشد ؟

گناه نحس که خداوند سخت مي‌بخشد

گناهکار چند نوع است: عده‌اي گناه مي‌کنند، بعد ناراحت و پشيمان مي‌شوند؛ سوزوگداز دارند؛ توبه مي‌کنند و هرگز فکر نمي‌کنند که روزي اين توبه را بشکنند؛ اما دوباره مي‌شکنند. دوباره، سه باره، ده باره. در حديث داريم که اين اگر در تمام توبه شکستن ها سوز و گداز واقعي داشته باشد، در نهايت بر شيطان پيروز مي‌شود.

اين گناهان اينقدر نحس هستند که صاحبانشان گاهي موفق به توبه نمي‌شوند. پسر يکي از بزرگان علما که در زمان خودش استادالعلما بود، براي من تعريف مي‌کرد: «به پدرم گفتم پدر تو درياي علم هستي. اگر بنا باشد يک نصيحت به من بکني چه مي‌گويي؟ مي‌گفت پدرم سرش را انداخت پايين. بعد سرش را بالا آورد و گفت آبروي کسي را نبر!» الان در زمان ما هيئتي‌ها، مسجدي‌ها و مقدس‌ها آبرو مي‌برند.

آیا توبه از زنا باعث بخشیده شدن زنا نزد خداوند متعال می شود؟

هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «ان الله یغفر الذنوب جمیعا ; خداوند همه گناهان را می آمرزد. هر گناهی با توبه واقعی مورد بخشش واقع می شود. توبه اعمال و گناهانی چون زنا، به پشیمانی و ترک واقعی آنها است.

خداوند متعال مى فرماید: «قل یا عبادى الذین اسرفوا على انفسهم لاتقنطوا من رحمة اللّه ان اللّه یغفر الذنوب جمیعاً انه هو الغفور الرحیم ؛ [بگو اى پیامبر]: اى بندگانم که با گناه و نافرمانى بر نفس خود اسراف کرده اید، هرگز از رحمت خدا ناامید نشوید. (این آیه در شان کسی نازل شد که در جنگ احد حمزه عموی پیامبر را کشت و بعد که توبه کرد، خدای متعال به او در مورد رحمت و مغفرت خود امید داد) البته خدا [به وسیله توبه و بازگشت [همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایى بسیار آمرزنده و مهربان است»، (سوره زمر، آیه ۵۳).

آیا خدا گناه کبیره را می بخشد ؟

ولی برای جبران، سعی کنید تاریک حاصل در قلب را با معنویت و انجام کارهای خوب پاک نمایید و هر وقت یاد گناهان خود افتادید استغفار کنید و از خداوند بخشش بخواهید. در این صورت خداوند مهربان و آمرزنده است. و بدانید در صورت توبه و جبران، نباید نگران عذاب الهی باشید.
روزی امیر المومنین علی (ع ) رو به مردم کردند و فرمودند : کدام آیه از قرآن کریم برای شما امیدوار کننده تر است ؟

بعضی گفتند: آیه « ان اللّه لا یغفر ان یشرک به و یغفر ما دون ذلک لمن یشاء » خداوند شرک را نمی بخشد و غیر از آن تمام گناهان را خواهد بخشید.

فرمود : این امیدوار کننده هست ، ولی آنطور که باید باشد نیست.

حضرت فرمود : این نیز خوبست ، ولی آنکه باید باشد نیست.
بعضی دیگر عرض کردند آیه « و الذین اذا فعلوا فاحشة او ظلموا انفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله و لم یصروا على ما فعلوا و هم یعلمون » و کسانی که چون کار بدی انجام دهند و یا ظلمی بر خویش روا دارند، یاد خدا کنند و نسبت به گناهان خویش از خدای طلب بخشش نمایند و چه کسی گناهان را می بخشد جز خداوند، البته در صورتی که بر گناهی که انجام داده اند به صورت آگاهانه اصرار نورزند.

ولی در هر صورت جای هیچگونه ناامیدی نیست و انسان هر گناهی که داشته باشد، با حسنه و یا توبه قابل بخشش است و خود ناامیدی از رحمت خداوند از گناهان کبیره می باشد

فرمود: این هم خوبست ولی آن نیست.
مردم همه سکوت کردند ، حضرت فرمود : چرا سکوت کردید بگویید ببینم مسلمانها ؟
عرض کردند : نه به خدا سوگند ما آیه دیگری به نظرمان نمی رسد.

و در دو طرف روز (اول و آخر آن) و نخستین ساعات شب نماز را برپا دار زیرا خوبیها بدیها را از میان میبرد این برای پندگیرندگان پندی است.

از این آیه استفاده می شود که کارهای نیک نوری تولید می کند که خود به خود تاریکی ای که از گناه بر دل انسان وارد شده، می شوید و حتی بدون توبه هم ممکن است خدای متعال گناهان انسان را ببخشد، چه رسد به اینکه انسان از کرده های گذشته خود پشیمان شده و توبه نماید.
البته این در صورتی است که حق الناس در میان نباشد. در مواردی که حق الناس در کار است جبران آن نیز برای پاک شدن و جبران گناهان لازم است.

آیا خدا گناه کبیره را می بخشد ؟

فرمود : از رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم شنیدم که می فرمود : امیدوار کننده ترین آیات کتاب خدا این آیه است : وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِکَ ذِکْرَی لِلذَّاکِرِینَ ( ۱۱۴هود)

قرآن کریم و پیشوایان دینى(ع) در موارد فراوانى، ما را به توبه و ترک گناه دعوت نموده اند و یأس و ناامیدى از رحمت خداوند را از گناهان بزرگ شمرده و ما را از آن بر حذر مى دارند.

بعضی دیگر عرض کردند آیه « یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لا تقنطوا من رحمة اللّه ان الله یغفر الذنوب جمیعا » ای بندگان من که بر خویش اسراف روا داشته اید، از خداوند ناامید نشوید، خدای مهربان تمامی گناهان شما را خواهد آمرزید.


برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.