مقاله آموزشی ترک اعتیاد به ترامادول

? ترک اعتیاد به ترامادول | بخش درمانی PDF :

? ۱- ترک اعتیاد

? ۲- روش های خانگی و علل ترک ترامادول به روش اصولی

? ۳- ترک ترامادول

? ۴- سم زدایی ترامادول از بدن و دیگر اپیوئیدها (Opioid) ممکن است کمی سخت باشد اما زندگی بیمار را تهدید نمی‌کند.قیمت : ۲۹.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


هنگامی که فرد به ترامادول وابستگی پیدا می کند، ترک دارو باعث علائم ناخوشایند ترک می شود. حتی استفاده از ترامادول طبق تجویز می تواند منجر به وابستگی و ترک شود.

ترک نتیجه معتاد شدن یا تغییر بدن در اثر مصرف مداوم ترامادول – حتی پس از چند هفته – است. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که کاربران نسبت به ترامادول تحمل می‌کنند، به این معنی که باید دوزهای مکرر و بزرگ‌تری مصرف کنند تا همان اثرات را احساس کنند (یعنی تسکین درد یا سرخوشی). در پاسخ، مغز با حضور مداوم دارو سازگار شده و از نظر شیمیایی خود را تنظیم می کند. علائم ترک ترامادول معمولا بین ۵-۷ روز طول می کشد.

به دلیل هجوم ترامادول، مغز سعی می کند با سرعت بخشیدن و کند کردن برخی از فرآیندهای خود، خود را تنظیم کند. هنگامی که مصرف‌کننده به طور ناگهانی مصرف دارو را متوقف می‌کند، مغز به حالت “اغلب” می‌رود و علائم خفیف، متوسط ​​یا شدید را ایجاد می‌کند.

بسیاری توصیه می‌کنند که به جای توقف «بوقلمون سرد» برای کاهش علائم ترک، ترامادول را کاهش دهید. در حالی که اکثر افرادی که از ترامادول سم‌زدایی می‌کنند علائم آن را شبیه آنفولانزا توصیف می‌کنند، اما احتمال عوارض جدی ترک، مانند اضطراب شدید، حملات پانیک و توهم وجود دارد.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی


چگونه ترک ترامادول با سایر مواد افیونی متفاوت است؟

ترک ترامادول درد را متفاوت از بسیاری از مواد افیونی مانند هیدروکودون تسکین می دهد، زیرا درد را با دو مکانیسم تسکین می دهد: تحریک گیرنده های مواد افیونی در مغز، و مهار بازجذب دو انتقال دهنده عصبی، سروتونین و نوراپی نفرین. بنابراین، دو شکل ترک وجود دارد که ممکن است تجربه شود: ترک سنتی مواد افیونی و سندرم ترک غیر معمول مواد افیونی.

لینک مفید : ترامادول

این منحصر به فرد است زیرا در سایر مواد افیونی دیده نمی شود. این همچنین به این معنی است که کسانی که دچار ترک ترامادول می شوند ممکن است دو مجموعه منحصر به فرد از علائم را تجربه کنند.

علائم سنتی ترک مواد افیونی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • درد دستگاه گوارش
 • اسهال
 • استفراغ
 • دردهای عضلانی
 • دردهای بدن

علائم سندرم ترک غیر معمول مواد افیونی عبارتند از:

 • توهمات
 • پارانویای شدید
 • اضطراب بالا و حملات پانیک
 • سردرگمی و سردرگمی
 • مسخ شخصیت
 • تجارب حسی غیرمعمول از جمله بی حسی و خارش در اندام ها

این علائم غیر معمول معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند. با این حال، آنها فرد را در معرض خطر بالای تصمیم گیری بد یا قرار دادن خود در موقعیت های خطرناک قرار می دهند.

لینک مفید : ترک اعتیاد به شیشه

بنابراین، سم زدایی در یک مرکز سم زدایی بستری و تحت نظارت پزشکی به شدت توصیه می شود.


سم زدایی ترامادول

سم زدایی ترامادول می تواند از خفیف، متوسط ​​تا شدید بسته به شدت مصرف، همراه با هر دارو یا داروی تجویز شده متفاوت باشد. این به طور بالقوه می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و باید تحت نظارت پزشک انجام شود.

لینک مفید : تشخیص و درمان یبوست

از آنجایی که کاهش دوز یک روش معمول برای کمک به روند ترک است، پزشک ممکن است یک پروتکل کاهش دوز را برنامه ریزی کند و علائم ترک را در طی چند هفته تحت نظر داشته باشد.

به طور کلی، علائم ترک ترامادول تنها ۵ تا ۷ روز در صورت استفاده از روش مخروطی مناسب باقی می ماند. هر علائمی که بیش از یک هفته طول بکشد، علائم پس از ترک حاد یا PAWS در نظر گرفته می شود.

لینک مفید : آب نمک درمانی

PAWS شامل، اما نه محدود به، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، کاهش اشتها، تحریک پذیری و تمرکز ضعیف است. PAWS می تواند بین ۱۸ تا ۲۴ ماه دوام بیاورد اما با گذشت زمان از شدت آن کاسته می شود.

اگر علائم به خوبی تحمل نشود، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه را توصیه کند یا داروهایی (درمان با کمک دارو یا MAT) را برای کمک به مدیریت علائم ترک تجویز کند، مانند:

 • متوکلوپریمید برای حالت تهوع و استفراغ.
 • لوپریماید برای اسهال
 • ایبوپروفن یا استامینوفن برای دردهای عضلانی.
 • کلونیدین برای اضطراب و تعریق.
 • والیوم برای اضطراب و بی خوابی.
 • بوپرنورفین (Subutex) برای تسکین علائم ترک.
 • سوباکسون (ترکیبی از بوپرنورفین و نالوکسون) برای تسکین علائم ترک و از بین بردن اثرات سرخوشی مواد افیونی.
[لحظه شفافیت من] بود که مادرم آمد و فرزندانم را از من گرفت. من همان شب وارد درمان شدم… داروهایی به من دادند تا راحت باشم. [سم زدایی] حدود ۱۰ روز طول کشید.

– سامانتا، در دوران نقاهت از اعتیاد به مسکن و سایر مواد


درمان اعتیاد به ترامادول

با توجه به افزایش افراد مصرف کننده ترامادول، علیرغم پتانسیل کمتر سوء مصرف آن در مقایسه با سایر مواد افیونی، اداره مبارزه با مواد مخدر (DEA) در سال ۱۹۹۴ ترامادول را به عنوان یک ماده کنترل شده در جدول IV طبقه بندی کرد، به این معنی که مواد موجود در این جدول دارای پتانسیل پایینی هستند. برای سوء استفاده در رابطه با مواد در جدول III، II و I.

لینک مفید : سیب زمینی و آشنایی با بیماری مهم سیب زمینی

درمان اعتیاد به ترامادول زمانی مورد نیاز است که فردی رفتارهای مشخص شده در معیارهای تشخیصی DSM را برای تعیین علائم اعتیاد ایجاد کرده باشد.

بسته به شدت اعتیاد، چندین گزینه درمانی برای مصرف کنندگان ترامادول وجود دارد، از جمله سم زدایی، توانبخشی بستری، درمان سرپایی و درمان و حمایت مداوم.

به دلیل علائم ترک مرتبط با اعتیاد به ترامادول، کاربران باید همیشه زیر نظر پزشک متخصص سم زدایی کنند، به خصوص کسانی که اعتیاد شدید دارند.

لینک مفید : پایه صندلی

برنامه های بستری و سرپایی اغلب سم زدایی با کمک پزشکی را برای کاهش علائم ترک ارائه می دهند. درمان‌های مختلف، گروه‌های حمایتی و گزینه‌های درمانی مداوم نیز برای کمک به حفظ هوشیاری در بهبودی از اعتیاد به ترامادول در دسترس هستند.

برای کمک به یافتن یک برنامه سم زدایی یا درمان اعتیاد به ترامادول، همین امروز با ارائه دهنده درمان تماس بگیرید.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : What Is Tramadol Withdrawal?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *