زوج درمانی هیجان انگیز و نحوه اصولی زوج درمانی

? زوج درمانی هیجان انگیز | بخش درمانی PDF :

? ۱- مقدمه

? ۲- اصول نظریه دلبستگی

? ۳- نکاتی که باید رعایت کردقیمت : ۷.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


زوج درمانی هیجان مدار در اوایل دهه ۱۹۸۰ در پاسخ به فقدان مداخلات زوج فعال و کارآمد توسط سوزان جانسون و لزلی گرینبرگ مطرح شد. این فقدان بیشتر در حوزه انسانگرایی احساس می شد

چراکه آن روزها مداخلات رفتاری عنصر غالب درمانی به شمار می رفت. از این جهت رویکرد را هیجان مدار نامگذاری کردند

که بر نقش کلیدی و اهمیت حیاتی هیجان و محاورات برخاسته از هیجانات، در سازماندهی الگوهای تعاملی تاکید شود.

به باور بانیان این رویکرد، سهم هیجانات در ایجاد تجارب مهمی که زوجها در روابط صمیمانه دارند به شدت مورد بی توجهی قرار گرفته است.

فرضیه دیگر درمان هیجان مدار این است که هیجانات نه فقط عاملی اساسی در ایجاد تعارضات زناشویی ، که عنصری قدرتمند و غالبا ضروری برای ایجاد تغییر در روابط ناکارساز نیز بشمار می روند.

تا آن زمان هرگز در ادبیات زوج درمانی، نیاز به تمرکز بر هیجان و نیرویی که این مقوله در خلق تغییرات مثبت ارتباطی دارد با این جدیت برخورد نشده بود.

جانسون در انتقاد به غفلتی که همواره در این راستا وجود داشته است، زوج درمانی را به هیجان هراسی محکوم کرده است

او معتقد است به استثنای موارد بسیار معدود ، درمانگران هیجان را پیکره پیچیده و ثانویه در نظر داشته اند که خاستگاه اصلی اش گاهی شناخت قلمداد شده است وگاه رفتار اگر هم چنین نبوده هیجان نیرویی اخلالگر در امر درمان زوجها و یا عاملی بلوکه کننده تغییر در نظر گرفته می شده است.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی

لورا لوئیس، روانشناس دارای مجوز در زوج درمانی آتلانتا، می گوید: «گوش دادن انعکاسی یک تمرین بسیار سودمند است که در آن زن و شوهر به نوبت شنوندگان فعال هستند.

زوج درمانی هیجان انگیز : از عبارات “من” به جای جملات “شما” استفاده کنید. به عنوان مثال، به جای این که «در انجام X اشتباه می‌کنید» بگویید: «وقتی X را انجام می‌دهی احساس ناراحتی می‌کنم».

لینک مفید : مشخصات صفراوی ها

لویی می‌گوید: «وقتی زوج‌ها به نوبت شنونده‌های فعال باشند، مهارت‌های ارتباطی سالم و همچنین مهارت‌های حل تعارض را برای زوج تقویت می‌کند.


درمان عاطفی متمرکز

بسیاری از درمانگران از روشی به نام درمان متمرکز بر هیجان (EFT) استفاده می کنند.

آنسلی کمپبل، مدیر بالینی در گروه سلامت سامیت، می‌گوید: هدف این است که زوج‌ها «الگوهای ناسازگاری را در رابطه شناسایی کنند که با پیوندها و دلبستگی‌های ایمن تداخل دارند».

زوج درمانی هیجان انگیز : او توضیح می‌دهد که افراد «تکنیک‌هایی را برای بهبود یا ایجاد دلبستگی‌های ایمن و مطمئن در رابطه یاد می‌گیرند و استفاده می‌کنند».


روایت درمانی

تمرین روایت درمانی حول محور افرادی است که مشکلات خود را در قالب روایت توصیف می کنند و داستان های خود را بازنویسی می کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا ببینند که هیچ داستان واحدی نمی تواند کلیت تجربه آنها را در بر بگیرد.

لنیک مفید : دارو درمانی برای کاهش وزن

سام نبیل، مدیر عامل و درمانگر اصلی در کلینیک نایا، می گوید: «همیشه ناسازگاری ها و تناقضات وجود خواهد داشت.

زوج درمانی هیجان انگیز : روایت‌درمانی ممکن است برای زوج‌هایی که احساس می‌کنند رابطه‌شان به دلیل هر دوی عیوبشان شکست می‌خورد، مفید باشد.

نبیل می‌گوید: «این زوج‌ها اغلب بر این باورند که در معرض این دام عاشقانه و آسیب های عاطفی قرار می‌گیرند، زیرا از همان ابتدا یک «شکست» بوده‌اند و این همان چیزی است که «لیاقتش» است.


روش گاتمن

روش گاتمن روشی محبوب است که در بین زوج درمانگران انجام می شود. این تکنیک برای کمک به زوج ها طراحی شده است تا درک خود را از یکدیگر عمیق تر کنند و در عین حال تعارض در روابط خود را مدیریت کنند.

زوج درمانی هیجان انگیز : موسسه گاتمن بیش از ۴۰ سال تحقیق دارد. این کارگاه های زنده و مواد آموزشی در خانه را برای زوج ها فراهم می کند، اما بسیاری از درمانگران نیز با استفاده از روش های موسسه گاتمن آموزش دیده اند.


رابطه درمانی ایماگو

درمان رابطه ایماگو که توسط دکتر هارویل هندریکس و دکتر هلن لاکلی هانت در سال ۱۹۸۰ ایجاد شد، بر ارتباط بین روابط بزرگسالان و تجربیات دوران کودکی تاکید دارد.

زوج درمانی هیجان انگیز : با درک ترومای دوران کودکی، درمان به دنبال ایجاد همدلی و درک بیشتر زوج ها از یکدیگر است.


درمان متمرکز بر راه حل

اگر مشکل خاصی را تجربه می کنید یا می خواهید برای رسیدن به یک هدف خاص کار کنید، درمان متمرکز بر راه حل مدلی است که باید در نظر بگیرید.

زوج درمانی هیجان انگیز : به گفته موسسه درمان راه‌حل‌مدار، این عمل یک رویکرد درمانی مبتنی بر شواهد متمرکز بر هدف کوتاه‌مدت است که به مشتریان کمک می‌کند با ایجاد راه‌حل‌ها به جای تمرکز بر مشکلات، تغییر کنند.


حیله گر شوید

لوئیس می‌گوید: «داشتن یک تابلوی دید فیزیکی قابل مشاهده می‌تواند به شما کمک کند تا خواسته‌ها و اهداف مشترکتان را برای زمانی که در رابطه با مشکلاتی روبرو هستید، یادآوری کند.

لینک مفید : نسخه نویسی داروهای دندانپزشکی

او به زوج‌ها توصیه می‌کند با نوشتن اهداف و جمع‌آوری تصاویری که تجسم خواسته‌های رابطه شماست، حیله‌گر شوند.

زوج درمانی هیجان انگیز : او می‌گوید: «این یک یادآوری ملموس است که ازدواج یک کار در حال پیشرفت است، و برای ایجاد یک رابطه قوی، سالم و طولانی‌مدت، از هر دو طرف به کار سخت و زمان نیاز دارد».


موضوعات عمیق تری برای تعامل پیدا کنید

مکالمات سطحی را پشت سر بگذارید و از شریک زندگی خود سوالاتی غیر از “شام چیست؟” بپرسید.

کلی سینینگ، یک مشاور حرفه ای دارای مجوز مستقر در کلرادو، دوست دارد به مشتریانش تکالیف ساده صحبت کردن با یکدیگر را بدهد.

زوج درمانی هیجان انگیز : او توضیح می‌دهد: «اغلب اوقات، ما آنقدر مشغول می‌شویم و درگیر نیازهای روزمره می‌شویم، که متوجه نمی‌شویم که در مورد هر چیز دیگری گفتگو نمی‌کنیم.


ابراز قدردانی کنید

ابراز قدردانی و بیان آنچه در رابطه شما موثر است می تواند به تقویت قدردانی شما از یکدیگر کمک کند.

زوج درمانی هیجان انگیز : Meagan Prost، مشاور بالینی حرفه‌ای دارای مجوز در مرکز هوش قلبی، پیشنهاد می‌کند: «برگزاری قدردانی روزانه از طریق مکالمات حضوری، پیام‌های متنی یا یک یادداشت چسبنده در مکانی که شریک زندگی شما آن را پیدا می‌کند، عادت کنید.


زبان عشق شریک زندگی خود را شناسایی کنید

فقط به این دلیل که در یک رابطه هستید به این معنی نیست که عشق را به همان شکل تجربه می کنید.

لینک مفید : عسل درمانی تخصصی

«۵ زبان عشق» نوشته دکتر گری چپمن به زوج‌ها کمک کرده است تا بفهمند چه چیزی باعث می‌شود آنها احساس دوست‌داشتن کنند تا بتوانند در کنار یکدیگر ظاهر شوند.

زوج درمانی هیجان انگیز : پنج زبان عشق مبتنی بر این ایده است که هر فرد یک راه ترجیحی برای دریافت عشق دارد:

  • دریافت هدایا
  • اعمال خدمات
  • کلمات تاییدی
  • زمان کافی
  • لمس فیزیکی

با شریک زندگی خود در مسابقه آنلاین شرکت کنید تا زبان عشق خود را کشف کنید و یکدیگر را بهتر درک کنید.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : ۲۵ Best Couples Therapy Techniques, Exercises, and Activities to Try in 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *