دارو ترکیبی راهنمای ساخت داروی ترکیبی

? راهنمای ساخت داروی ترکیبی | بخش درمانی PDF :

? ۱- نحوه ساخت داروهای ترکیبی

? ۲- داروهای ترکیبی چیست ؟قیمت : ۸.۰۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


درمان دارویی ترکیبی به عنوان استفاده از ۲ یا چند عامل دارویی که به طور جداگانه یا در ترکیب دوز ثابت از ۲ یا بیشتر مواد فعال در فرمولاسیون تک دوز تجویز می شود، تعریف می شود.

درمان ترکیبی اغلب توسط پزشکان برای درمان و مدیریت مجموعه ای از شرایط پزشکی تجویز می شود. با این حال، بدون نظارت کامل، مشکلات مختلفی ممکن است ایجاد شود.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی

در برخی موارد، بیماران باید چندین ترکیب مختلف از داروها را قبل از یافتن بهترین درمان برای درمان موفقیت آمیز یک وضعیت پزشکی امتحان کنند.

ساخت داروی ترکیبی : داروسازان می توانند در حصول اطمینان از استفاده مناسب از درمان ترکیبی دارو با غربالگری برای تداخلات دارویی بالقوه، موارد منع مصرف، یا هر دو، و با ارائه توصیه های درمانی با هدف دستیابی به پاسخ بهینه بدون افزایش پتانسیل واکنش های نامطلوب دارویی، مؤثر باشند.

لینک مفید : درمان بیماری ها با ادویه

داروسازان همچنین می‌توانند موارد احتمالی پلی‌فارماسی را، به‌ویژه در میان بیماران مسن و کسانی که دارای شرایط پزشکی متعدد هستند، شناسایی کنند.

ساخت داروی ترکیبی : درمان‌های دارویی ترکیبی می‌توانند مزایای افزایشی را ارائه دهند که فرآیندهای پاتولوژیک متعدد را هدف قرار می‌دهند


مزایا و معایب درمان ترکیبی

مزایا: اگر پاسخ درمانی با مونوتراپی آنطور که انتظار می رود نباشد، می توان از درمان ترکیبی دارویی در ابتدا استفاده کرد یا به تدریج اضافه کرد.

علاوه بر استفاده از ۲ یا چند داروی منفرد به عنوان درمانی برای یک بیماری، فرمول‌های ترکیبی با دوز ثابت مختلف ممکن است چندین مزیت را ارائه دهند، مانند سهولت مصرف قرص‌های کمتری که بیمار باید روزانه مصرف کند و احتمال خطاهای دارویی کاهش می‌یابد.

ساخت داروی ترکیبی : تحقیقات نشان داده است که رژیم‌های دارویی ساده‌تر ممکن است احتمال پایبندی بیمار را افزایش دهد و بسته به عامل دارویی، هزینه‌های دارویی نیز ممکن است کاهش یابد.

لینک مفید : ادویه درمانی

معایب: برخی از نگرانی ها در مورد استفاده از داروهای ترکیبی با دوز ثابت شامل عدم انعطاف پذیری در تغییر دوز اجزای جداگانه و قرار گرفتن بیماران در معرض درمان غیر ضروری است.

خط مشی FDA در مورد ترکیبات دارویی با دوز ثابت بیان می کند که ۲ یا چند دارو ممکن است به شکل تک دوز ترکیب شوند، زمانی که هر جزء در تأثیرات ادعا شده نقش داشته باشد، و دوز هر جزء به گونه ای است که ترکیب بی خطر و مؤثر باشد.

ساخت داروی ترکیبی : برای جمعیت قابل توجهی از بیماران که نیاز به درمان همزمان دارند همانطور که در برچسب دارو تعریف شده است


سودمندی در شرایط مختلف پزشکی

درمان دارویی ترکیبی به عنوان استاندارد مراقبت در درمان چندین بیماری پزشکی در نظر گرفته می شود.

لینک مفید : نکات ناگفته درمان انواع بیماری ها با ادویه

در ارتباط با اصلاح شیوه زندگی، درمان ترکیبی با داروهای ترکیبی اغلب به عنوان بهترین ابزار در پیشگیری و تأخیر از عوارض و مرگ و میر مرتبط با بیماری قلبی عروقی (CVD) و عوامل خطر آن، به ویژه برای بیماران پرخطر در نظر گرفته می شود.

ساخت داروی ترکیبی : نشان داد که این رویکرد همچنین ممکن است در درمان و مدیریت شرایط پزشکی مزمن، مانند دیابت، بیماری آلزایمر، آرتریت روماتوئید، بدخیمی‌ها، اختلالات درد، اختلالات عصبی، اختلالات ریوی، و همچنین HIV و سایر بیماری‌های عفونی مفید باشد.

۳ عوامل شیمی درمانی در ترکیبات مختلف شامل رژیم هایی برای درمان سرطان های خاص هستند.


فشار خون

نتایج مطالعات نشان داده است که استفاده از عوامل دارویی مانند دیورتیک‌های تیازیدی، بتا بلوکرها، ACEIs، ARBs و CCBs در کاهش بروز CVD و سکته مغزی در افراد مبتلا به فشار خون بالا مفید بوده است.

لینک مفید : درمان یبوست شدید و حاد

نشان داده شده است که یک ACEI و یک دیورتیک تیازیدی میزان سکته های مکرر را در برخی افراد کاهش می دهند.

از آنجایی که فشار خون بالا یک وضعیت چند عاملی است، مطالعات نشان می دهد که ترکیبی از ۲ عامل ضد فشار خون با مکانیسم های مختلف اثر، مانند یک دی هیدروپیریدین CCB به اضافه یک ACEI یا ARB ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد، و بسیاری از مطالعات نشان داده اند که درمان ترکیبی ظرفیت کاهش فشار خون را در مقایسه با تک درمانی افزایش می دهد.

ساخت داروی ترکیبی : نتایج حاصل از کارآزمایی‌های بالینی گزارش می‌دهد که تنها ۳۰ درصد از بیماران مبتلا به فشار خون به کنترل فشار خون کافی با تک‌تراپی دست یافتند و آن را حفظ کردند.

بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون به بیش از یک دارو نیاز دارند، به خصوص اگر شرایط همراه داشته باشند.

لینک مفید : درمان دقیق یبوست همراه با شناخت اساس یبوست

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که درمان ترکیبی برای مدیریت اولیه، پتانسیل دستیابی به اهداف فشار خون را زودتر و با عوارض جانبی کمتری ارائه می‌دهد، زیرا ممکن است از دوزهای پایین‌تری از هر عامل استفاده شود.

ساخت داروی ترکیبی : نتایج یک مطالعه توسط جیمسون و همکاران، کارایی و ایمنی درمان ترکیبی اولیه در مقابل درمان تک درمانی در بیماران مبتلا به فشار خون مرحله ۲ که طبق توصیه‌های JNC 7، معیارهای استفاده از درمان ترکیبی ضد فشار خون اولیه را دارند.

لینک مفید : سنگ های شفابخش

نتایج نشان داد که درمان ترکیبی به خوبی تحمل می شود و منجر به کاهش بیشتر فشار خون می شود


دیابت

درمان ترکیبی دارو اغلب برای درمان دیابت استفاده می شود. برخی از مزایای استفاده از درمان ترکیبی دارویی در دیابت شامل موارد زیر است:

• کنترل بهتر قند خون با ۲ دارویی که در مکان های مختلف کار می کنند

• عوارض جانبی کمتر با دوزهای کمتر ۲ دارو نسبت به دوز بزرگ ۱ دارو

• هنگامی که در یک قرص یا کپسول ترکیب می شود، بسته به عامل، احتمال پایبندی بیمار به درمان ممکن است افزایش یابد و هزینه ممکن است کمتر باشد.

ساخت داروی ترکیبی : بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز ممکن است به داروهای دیگری برای درمان یا پیشگیری از عوارض مرتبط با بیماری نیاز داشته باشند. آسپرین و استاتین ها اغلب برای محافظت از قلب و ACEIs/ARBs برای محافظت از کلیه استفاده می شوند.


اثربخشی در سایر شرایط

مطالعات اضافی به اثربخشی درمان ترکیبی برای بیماری آلزایمر، آرتریت و سرطان سینه اشاره دارد.

نتایج یک کارآزمایی بالینی منتشر شده در مجله انجمن پزشکی آمریکا نشان داد که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تحت درمان با ترکیبی از آنتاگونیست گیرنده N-متیل-D-اسپارتیک اسید، ممانتین هیدروکلراید و مهارکننده کولین استراز، دونپزیل، یک کاهش سرعت کمتری در عملکرد شناختی و تغییرات رفتاری در مقایسه با افرادی که فقط دونپزیل مصرف می کردند.

ساخت داروی ترکیبی : مطالعه ای که در شماره مه ۲۰۰۹ نشریه آرتریت و روماتیسم منتشر شد، گزارش داد که استفاده از ترکیبی از داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری در مقایسه با استفاده از تنها ۱ عامل درمان آرتریت روماتوئید زودرس منجر به نرخ بهبودی طولانی‌مدت می‌شود.

لینک مفید : افسردگی دو قطبی و نحوه درمان افسردگی دو قطبی

در سرطان پستان، دوستاکسل، دوکسوروبیسین و سیکلوفسفامید اغلب با هم در یک رژیم شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند. نتایج یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۹ بیان می‌کند که درمان ترکیبی با اگزمستان و سلکوکسیب نتایج امیدوارکننده‌ای را در درمان سرطان پستان پیشرفته نشان داده است.


ترکیبات با دوز ثابت

برخی از داروهایی که به صورت ترکیبی استفاده می شوند ممکن است اثرات دیگری را تشدید کنند، مانند ترکیب آموکسی سیلین (مشتق پنی سیلین) و کلاوولانات (یک مهارکننده بتالاکتاماز).

ساخت داروی ترکیبی : کلاوولانات اثربخشی آموکسی سیلین را در برابر سویه‌های مقاومی که حامل ژن بتالاکتاماز هستند افزایش می‌دهد.

لینک مفید : سنگ درمانی

درمان استاندارد HIV به عنوان درمان ضدرتروویروسی بسیار فعال شناخته می‌شود و این عوامل اغلب در فرمول‌های ترکیبی با دوز ثابت در دسترس هستند. ghamar

ساخت داروی ترکیبی : برخی از این ترکیبات با دوز ثابت از یک کلاس هستند، مانند آنالوگ های نوکلئوزیدی، و شامل آباکاویر و لامیوودین می شوند. برای درمان هیپرلیپیدمی و فشار خون بالا – ۲ عامل خطر اصلی بیماری قلبی – استفاده می شود.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Monitoring Combination Drug Therapy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *