مسمومیت های گیاهی

? مسمومیت های گیاهی | بخش درمانی PDF :

? ۱- گیاهان سمی

? ۲- مسمویت های گیاهی

? ۳- راه های درمانقیمت : ۶.۰۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


مسمومیت های گیاهی | تمام بخشهای این گیاه سمی است که به دلیل وجود ترکیباتی به نام پیرولیزیدین آلکالوئید می باشد. این ترکیبات باعث سمیت کبدی می شوند و همچنین سرطان زا و تراتوژن هستند.

از آنجاییکه این گیاه به عنوان علف هرز مزارع به شمار میرود احتمال آلودگی مواد غذایی مصرفی انسان به این ترکیبات سمی زیاد است. بنابراین آشنایی کشاورزان با این گیاه سمی می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.

مصرف گیاهان حاوی پیرولیزیدین آلکالوئید مانند پیرگیاه برای دام نیز خطرناک است که میتواند باعث مرگ آنها شود.

مصرف فراورده های حاصل از دام آلوده و نیز دانه غلات مانند گندم آلوده و آرد حاصل از آن می تواند باعث سمیت کبدی در انسان گردد که میتواند در نهایت باعث از کار افتادگی کبد و حتی مرگ شود.

شدت مسمومیت به عوامل مختلفی همچون میزان مصرف، مدت مصرف، سن و جنس وابسته است. احتمال و شدت مسمومیت در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی

مسمومیت با گیاهان معمولاً مشکل کودکان خردسالی است که به طور ناخواسته مقادیر کمی از گیاهان سمی را با عوارض ناچیز و مرگ و میر کمی مصرف می کنند.

مسمومیت های گیاهی : با این حال، در برخی از مناطق جهان، گیاهان مشکلات بالینی مهمی هستند که باعث عوارض و مرگ و میر زیادی می شوند.

لینک مفید : درمان دندان درد با دارو های دندانپزشکی

در حالی که مرگ و میر پس از مسمومیت غیر عمدی با گیاهانی مانند Atractylis gummifera (آهک پرنده یا خار آبی) و Blighia sapida (درخت آکی) رخ می دهد، اکثر مرگ و میرها در سراسر جهان به دنبال خود مسمومیت عمدی با گیاهانی مانند Thevetia peruviana (خرزهره زرد) رخ می دهد.

و Cerbera manghas (سربرا با چشم صورتی یا انبه دریایی). آنتی توکسین های ایجاد شده علیه کلشی سین و گلیکوزیدهای قلبی برای مسمومیت های گیاهی مفید خواهند بود – قطعات ضد دیگوکسین Fab در مسمومیت با T. peruviana بسیار موثر هستند.

مسمومیت های گیاهی : متأسفانه، هزینه هنگفت آنها استفاده از آنها را در کشورهای در حال توسعه محدود می کند، جایی که آنها تفاوت عمده ای در مدیریت بیمار ایجاد می کنند.

لینک مفید : پماد و کاربرد های آن (همواره در کنار خود نگه دارید)

درمان برخی دیگر از مسمومیت‌های گیاهی نیز ممکن است از توسعه آنتی‌توکسین‌ها سودمند باشد. با این حال، تا زمانی که مسائل مربوط به هزینه و عرضه حل نشود، ضد سم‌های گیاهی در بسیاری از مناطقی که اکنون به آنها نیاز فوری دارند، رویایی باقی خواهند ماند.

در سطح جهانی، گیاهان یک عامل غیر معمول مسمومیت قابل توجه هستند. با این حال، مسمومیت ناخواسته با گیاهان در کودکان کوچک رایج است.

مسمومیت های گیاهی : بررسی تماس‌ها با مراکز اطلاعات سم در آلمان و ایالات متحده نشان می‌دهد که بلع گیاهان مسئول تعداد قابل توجهی از تماس‌ها (۱۰ درصد از کل درخواست‌ها) است، اما مسمومیت‌های جدی نادر است.

لینک مفید : نکات ناگفته درمان انواع بیماری ها با ادویه

۱،۲ گیاهان مسئول ۵ درصد از تماس‌ها هستند. موارد مسمومیت کودکان در بیمارستان‌های فنلاند و ۲۸ درصد تماس‌ها با یک مرکز اطلاعات سموم مشاهده شده است.

۳ از ۷۱ کودکی که در بیمارستان مراجعه کردند، ۵۲ کودک از بخش اورژانس به خانه فرستاده شدند، دو نفر برای مدت کوتاهی به بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) فرستاده شدند، هیچ‌کدام فوت نکردند.

مسمومیت های گیاهی : و همه در عرض ۲۴ ساعت به خانه مرخص شدند. ۳ مسمومیت با گیاهان در جهان توسعه یافته عمدتاً مشکل کودکان کوچکی است که در حین کاوش در محیط خود چیزهایی را در دهان خود قرار می دهند. موارد کمی منجر به آسیب قابل توجهی می شود.

لینک مفید : درمان بیماری ها بدون قرص

مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گیاهان در جهان صنعتی نادر است – حداقل در مواردی که به مراقبت های پزشکی می رسند.

از ۲۴۹۵۰ مورد مسمومیت گیاهی گزارش شده به مرکز اطلاعات سم شناسی سوئیس بین سال های ۱۹۶۶ و ۱۹۹۴، مسمومیت قابل توجه فقط در ۱۵۲ مورد رخ داده است.

قطره آب)، Taxus baccata (انگلیسی یا سرخدار معمولی) و Narcissus pseudonarcissus (نرگس) – اگرچه مشخص نیست که آیا آخرین مرگ واقعاً به دلیل این گیاه بوده است یا خیر.

مسمومیت های گیاهی : یک مطالعه اخیر از ایالات متحده آمریکا ۳۰ مورد مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گیاهان را طی ۱۸ سال (۱۹۸۳-۲۰۰۰) گزارش کرده است؛ ۵۷ مورد توسط گونه های مختلف Cicuta ایجاد شده است. و پنج توسط Datura stramonium (علف هرز جیمسون یا سیب خار).

لینک مفید : سنگ درمانی و آموزش روش های سنگ درمانی

با این حال، در بخش‌هایی از کشورهای در حال توسعه، مسمومیت با گیاهان یک مشکل عمده بالینی است.

مسمومیت با Thevetia peruviana (خرزهره زرد)، ۶،۷ Datura stramonium، ۸ Cerbera manghas (سربرا با چشم صورتی یا انبه دریایی، ۹ و Eddleston، مشاهدات منتشر نشده)، و Cleistanthus collinis (یک گونه گز) ۱۰،۱۱ باعث تعداد قابل توجهی می شود.

مرگ و میر هر سال در جنوب آسیا تقریباً تمام مرگ و میرها ناشی از خودکشی یا قتل است.

مسمومیت های گیاهی : در دو مطالعه بر روی ۶۳۱ بیمار مسموم بستری شده در بیمارستان Jaffna در شمال سریلانکا در طی سال های ۱۹۸۳-۱۹۸۴، ۱۲-۱۷٪ موارد به دلیل مسمومیت با T. peruviana با میزان مرگ و میر ۶-۷٪ بود. ۱۲-۱۴ برخی ۱۲- ۱۴ سال بعد، در جنوب سریلانکا، مشکل حتی بزرگتر شده بود.

لینک مفید : سنگ درمانی تکنیک های اصولی سنگ درمانی

اکنون در یک مطالعه بر روی ۴۳۶۱ بیمار مسموم کننده طی سه سال، ۳۲-۳۶٪ T. peruviana را بلعیده بودند و ۳-۴٪ مرده بودند، در حالی که حدود ۴۰٪ نیاز به انتقال به بیمارستان ارجاع عالی داشتند.۱۵،۱۶

مسمومیت های گیاهی : مرگ‌های غیرعمدی در کودکان در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد – برای مثال، مسمومیت با Atractylis gummifera (آهک پرنده یا خار آبی) نرخ مرگ و میر گزارش شده بیش از ۶۵٪ در مغرب را دارد.

به همین ترتیب، مسمومیت با Blighia sapida نارس. درخت آکی) میوه در دریای کارائیب و غرب آفریقا احتمالاً هر سال باعث ۱۰ تا ۱۰۰ مرگ و میر می شود، ۱۹-۲۱ و نوروپاتی محیطی صعودی حاد به دنبال مصرف میوه های Karwinskia humboldtiana (tullidora یا خولان) یک مشکل رایج در آمریکای مرکزی است.

مسمومیت های گیاهی : گروه جداگانه ای از مسمومیت ها با مرگ و میر و عوارض قابل توجه پس از استفاده زنان از گیاهان برای سقط جنین رخ می دهد – به عنوان مثال Ruta chalepensis در اروگوئه ۲۵ و T. peruviana در برزیل و هند. emeli

درمان اغلب مسمومیت های گیاهی علامتی است و پادزهرهای اختصاصی تنها در تعداد کمی استفاده می شود. به عنوان مثال، مسمومیت با گیاهان حاوی آلکالوئید بلادونا منجر به سندرم آنتی کولینرژیک می شود که می تواند با فیزوستیگمین درمان شود.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Acute Plant Poisoning and Antitoxin Antibodies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *