کنترل فرآیند دانشگاه علوم تحقیقات دکتر آبادچی

? جزوه کنترل فرآیند دانشگاه علوم تحقیقات دکتر آبادچی | بخش دانشگاهی PDF :

? ۱- مقدمه

? ۲- مروری بر تبدیل لاپلاس

? ۳- تابع انتقال فرآیندها

? ۴- اجزا سیستم کنترلی

? ۵- بررسی پایداری سیستم های کنترلیقیمت : ۱۳.۰۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


این فصل مفهوم کنترل های فرآیند را توضیح می دهد. کنترل‌های فرآیند نقش مهمی در نحوه کنترل اختلالات فرآیند کارخانه و اجرای اقدامات اضطراری بعدی دارند.

بدون کنترل های فرآیند کافی و قابل اعتماد، یک رخداد غیرمنتظره فرآیند را نمی توان نظارت، کنترل و حذف کرد.

کنترل‌های فرآیند می‌توانند از اقدامات دستی ساده گرفته تا کنترل‌کننده‌های منطقی کامپیوتری، از راه دور از نقطه عمل مورد نیاز، با سیستم‌های بازخورد ابزار دقیق، متغیر باشند.

این سیستم ها باید طوری طراحی شوند که نیاز به فعال سازی وسایل ایمنی ثانویه را به حداقل برسانند.

اصول فرآیند، حاشیه‌های مجاز، قابلیت اطمینان و ابزارهای کنترل فرآیند، مکانیسم‌های ایمنی ذاتی هستند که بر سطح ریسک در یک مرکز تأثیر می‌گذارند.


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش دانشگاهی

پرکاربردترین و قابل اعتمادترین کنترل فرآیند در صنعت فرآیند، مشاهده و نظارت انسانی است.

فشارسنج، دما، و سطح سنج محلی کارخانه، همراه با ابزار دقیق اتاق کنترل، فراهم شده است تا مشاهده و اقدامات انسانی برای حفظ شرایط فرآیند مناسب انجام شود.

لینک مفید : جزوه درس موافقتنامه های گمرکی درس موافقتنامه

علاوه بر این، این فصل ابزار دقیق، اتوماسیون و مدیریت آلارم را به طور خلاصه توضیح می دهد.

اتوماسیون و کنترل تجهیزات پردازش توسط سیستم های کنترل کامپیوتری بسیار پیچیده استاندارد در تاسیسات فرآیند است.

کنترل خودکار کنترل دقیق تری بر شرایط پیش فرآیند و در نتیجه افزایش راندمان فراهم می کند.


کنترل فرایند

اگر پارامترهای کنترل‌کننده PID (شرایط PID) اشتباه انتخاب شوند، ورودی فرآیند کنترل‌شده می‌تواند ناپایدار باشد، به عنوان مثال، خروجی آن با یا بدون نوسان واگرا می‌شود و تنها با اشباع یا شکست مکانیکی محدود می‌شود.

تنظیم یک حلقه کنترل عبارت است از تنظیم پارامترهای کنترلی آن (بهره/باند متناسب، بهره/بازنشانی انتگرال، بهره/نرخ مشتق) به بهترین مقادیر برای پاسخ کنترلی مورد نظر.

لینک مفید : پروپوزال چیست ؟

کنترل فرآیند خوب در میدان شروع می شود، نه در اتاق کنترل. سنسورها و اندازه‌گیری‌ها باید در مکان‌های مناسب باشند و دریچه‌ها باید با تریم مناسب اندازه‌بندی شوند.

عناصر کنترلی نهایی، مانند شیرهای کنترل، تغییرات مورد نیاز برای دستکاری پارامترهای فرآیند ترجیحی مانند جریان، دما، فشار، سطح، نسبت و غیره را اجرا می کنند.

لینک مفید : جزوه درس موافقتنامه های گمرکی درس موافقتنامه

کنترل کلی فرآیند برای انجام بهینه با تغییر یا تخریب فرآیند و تجهیزات، باید تیونینگ دوباره مورد بررسی قرار گیرد. کنترل پذیری یک فرآیند بستگی به بهره ای دارد که می توان از آن استفاده کرد.

بهره بالاتر، رد بیشتر اختلال و پاسخ بیشتر به تغییرات نقطه تنظیم را به همراه دارد. تاخیر غالب بر اساس بزرگترین تاخیر در سیستم است. تأخیر فرعی بر اساس زمان مرده و تمام تأخیرهای دیگر است.

حداکثر بهره ای که می توان استفاده کرد به نسبت تاخیر غالب به تاخیر فرعی بستگی دارد.

از این موضوع می‌توان دو نتیجه گرفت: کاهش زمان مرده، حداکثر بهره و قابلیت کنترل را افزایش می‌دهد و افزایش نسبت طولانی‌ترین به دومین طولانی‌ترین تاخیر نیز کنترل‌پذیری را افزایش می‌دهد.

لینک مفید : جزوه معادلات دیفرانسیل و آشنایی با اساس دیفرانسیل

به طور کلی، برای محکم ترین کنترل حلقه، بهره کنترل کننده پویا باید تا حد امکان بالا باشد بدون اینکه باعث ناپایداری حلقه شود.

تنظیم کنترلر شامل تنظیم سه ثابت در الگوریتم کنترل کننده PID برای ارائه کنش کنترلی طراحی شده برای الزامات فرآیند خاص است.

پاسخ کنترل کننده بر حسب پاسخگویی کنترل کننده به خطا، درجه ای که کنترل کننده از نقطه تنظیم فراتر می رود و درجه نوسان سیستم توصیف می شود. توجه داشته باشید که استفاده از الگوریتم PID برای کنترل، کنترل بهینه سیستم را تضمین نمی کند.

لینک مفید : بخش نجوم

بهترین پاسخ به تغییر فرآیند یا تغییر نقطه تنظیم بسته به برنامه متفاوت است. اگر مثلاً این امر ناامن باشد، برخی از فرآیندها نباید اجازه دهند که PV فراتر از نقطه تنظیم شده باشد.

سایر فرآیندها باید انرژی صرف شده برای رسیدن به نقطه تنظیم جدید را به حداقل برسانند.

به طور کلی، پایداری پاسخ (معکوس ناپایداری) مورد نیاز است و فرآیند نباید برای هیچ ترکیبی از شرایط فرآیند و نقاط تنظیم نوسان داشته باشد.

برخی از فرآیندها درجه ای از غیرخطی بودن دارند و بنابراین پارامترهایی که در شرایط بار کامل به خوبی کار می کنند، زمانی که فرآیند از حالت بدون بار شروع می شود، کار نمی کنند.

لینک مفید : بخش گیاهان

این بخش به برخی از معیارهای عملکردی می‌پردازد که در تنظیم یک کنترلر استفاده می‌شوند، از جمله بیش از حد، نسبت‌های فروپاشی و عملکرد خطا.


طراحی فرآیند پایین‌دست، اصول افزایش مقیاس و مدل‌سازی فرآیند

هدف کنترل فرآیند اطمینان از این است که تنوع فرآیند در محدوده‌های مشخصاً تعریف شده کنترل می‌شود و از درک فعلی محصول و فرآیند مشتق می‌شود تا کیفیت محصول را تضمین کند.

حداقل، استراتژی کنترل فرآیند باید به نظارت و کنترل پارامترهای فرآیند حیاتی بپردازد. اینها پارامترهایی هستند که تنوع آنها تأثیر مستقیمی بر ویژگی یا ویژگی فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی یا میکروبیولوژیکی محصول دارد.

این ویژگی ها به طور رسمی به عنوان ویژگی های کیفیت بحرانی (CQA) نامیده می شوند. CQA باید در محدوده، محدوده یا توزیع مناسب باشد تا از کیفیت محصول مطلوب اطمینان حاصل شود.

لینک مفید : بخش سالمندان

استراتژی کنترل همچنین می‌تواند شامل تجزیه و تحلیل مواد، نظارت بر تجهیزات و تأسیسات، کنترل‌های درون فرآیند و مشخصات محصول نهایی باشد. حتی باید شرح روش های مرتبط و فراوانی نظارت و کنترل را نیز پوشش دهد.

به طور کلی، مفهوم فضای طراحی و کنترل فرآیند مناسب باید به فرآیندهای تولید انعطاف‌پذیرتر و در حالت ایده‌آل ارزان‌تر منجر شود.

این را می توان از طریق بهبود فرآیند و کنترل کیفیت در زمان واقعی به دست آورد، که در نهایت منجر به کاهش تست انتشار محصول نهایی می شود.

در تئوری، بهبود فرآیند تایید شده، اگر در فضای طراحی اتفاق بیفتد، نباید به عنوان یک تغییر در نظر گرفته شود، و در نتیجه روند تغییر فرآیند پس از تصویب قانونی را آغاز نخواهد کرد.

لینک مفید : بخش استخدام

دانش و درک فرآیند مبنایی برای ایجاد رویکردی برای کنترل فرآیند برای هر عملیات واحد و در کل فرآیند است.

استراتژی‌های کنترل فرآیند را می‌توان برای کاهش و/یا تنظیم تغییرات ورودی در طول تولید (و بنابراین کاهش تأثیر آن بر خروجی)، یا ترکیب هر دو رویکرد طراحی کرد.

همانند رویکرد توسعه فرآیند، تصمیم‌گیری در مورد نوع و میزان کنترل‌های فرآیند را می‌توان با ارزیابی‌های اولیه ریسک کمک کرد و بعداً با کسب تجربه فرآیند در طی صلاحیت عملکرد (PQ) و ساخت مستمر، افزایش و بهبود یافت.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Process Controls

‫۳۵ دیدگاه ها

  1. 1 AND 1117=CAST((CHR(113)||CHR(98)||CHR(112)||CHR(106)||CHR(113))||(SELECT (CASE WHEN (1117=1117) THEN 1 ELSE 0 END))::text||(CHR(113)||CHR(122)||CHR(98)||CHR(122)||CHR(113)) AS NUMERIC)-- MJjs گفت:
  2. -2307 UNION ALL SELECT 53,CONCAT(0x7162706a71,0x566461786f6374696864736d557667416b6241724d53676c4e6466656d6352464d6f714b6a4b5444,0x717a627a71),53,53,53,53,53,53# گفت:
  3. -4246 UNION ALL SELECT 53,53,53,53,CONCAT(0x7162706a71,0x53574869636e4f64545643516872686c637063614759764144586a6f4a575661584f504653474846,0x717a627a71),53# گفت:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *