درمان دندان درد با دارو های دندانپزشکی

? درمان دندان درد با دارو های دندانپزشکی | درمان | بخش درمانی PDF :

? ۱- روش درمان

? ۲- توصیه های اصولی

? ۳- چه زمان نیاز به جراحی داریم؟

? ۴- نکات اساسی تجویز داروقیمت : ۱۷.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


اصول اساسی درمان دندان

  • داروی مناسب
  • دوز مناسب
  • بازه مناسب
  • مدت زمان مناسب
  • دوز بارگیری (Loading dose)و دوز نگهداری
  • انتخاب بین باکتریسید و باکتریواستاتیک
  • تغییر دوز در: نوزادان -کودکان- بزرگسالان-افراد مسن

این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی | بخش درمانی

بسته به شرایط شما ممکن است دندانپزشک داروهای مختلفی برای شما تجویز کند. برخی از داروها برای مبارزه با برخی بیماری‌های دهان، پیشگیری یا درمان عفونت‌ها یا کنترل درد و تسکین اضطراب تجویز می‌شوند.

در اینجا شرحی از رایج ترین داروهای مورد استفاده در مراقبت از دندان را خواهید یافت. دوز داروها و دستورالعمل نحوه مصرف آنها بسته به اینکه دارو برای چه چیزی استفاده می شود، سن بیمار، وزن و سایر ملاحظات از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

حتی اگر دندانپزشک شما اطلاعاتی در مورد هر دارویی که ممکن است به شما بدهد در اختیار شما قرار می دهد، مطمئن شوید که دلایل مصرف دارو را به طور کامل درک کرده اید و دندانپزشک خود را از هر گونه شرایط بهداشتی که دارید مطلع کنید.


داروهایی برای کنترل درد و اضطراب

بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی، اکسید نیتروژن، یا آرام بخش داخل وریدی معمولا در روش های دندانپزشکی برای کمک به کنترل درد و اضطراب استفاده می شود.

سایر مسکن ها شامل داروهای ضد التهابی تجویزی یا بدون نسخه، استامینوفن، بی حس کننده ها و مسکن های موضعی هستند.


داروهای ضد التهاب

کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی هستند که برای رفع ناراحتی و قرمزی دهان و مشکلات لثه استفاده می شوند. کورتیکواستروئیدها فقط با نسخه در دسترس هستند و به عنوان خمیر با نام های تجاری مانند Kenalog در Orabase، Orabase-HCA، Oracort، Oralone، Lidex، Temovate و غیره در دسترس هستند.

دندانپزشک شما ممکن است یک داروی ضد التهابی بدون نسخه – مانند موترین – را برای تسکین درد خفیف و/یا تورم ناشی از وسایل دندانپزشکی، دندان درد و تب توصیه کند. تیلنول نیز ممکن است داده شود.

توجه: هرگز به نوزادان و کودکان آسپرین ندهید، مگر اینکه توسط دندانپزشکتان تجویز شود.


مسکن های موضعی

مسکن‌های دندانی در دهان برای تسکین درد یا تحریک ناشی از بسیاری از بیماری‌ها از جمله دندان درد و زخم‌های داخل یا اطراف دهان (مانند زخم‌های سرد، آفت‌ها و تاول‌های تب) استفاده می‌شوند.

همچنین برخی از این داروها برای تسکین درد یا تحریک ناشی از دندان مصنوعی یا سایر وسایل دندانپزشکی از جمله بریس استفاده می شود.

لینک مفید : درمان بیماری ها بدون قرص

مسکن ها به صورت نسخه ای یا بدون نسخه در دسترس هستند و در اشکال مختلف از جمله اسپری آئروسل، خمیر دندان، ژل، قرص ها، پمادها و محلول ها وجود دارند.

مسکن های دندانی در محصولاتی با نام تجاری مانند آمبزول، کلراسپتیک، اورجل و زایلوکائین موجود است.

از مسکن های موضعی که روی لثه ها استفاده می شود نباید برای دندان درآوردن استفاده شود.

لینک مفید : چگونه سر دردهای زمستانی را درمان کنیم؟

نه تنها بزاق به سرعت دارو را پاک می کند، بلکه FDA در مورد عوارض جانبی خطرناک و بالقوه تهدید کننده زندگی ناشی از چنین محصولاتی در نوزادان و کودکان کوچک هشدار می دهد.

توجه: از آنجایی که افراد مسن به اثرات بسیاری از بی حس کننده های موضعی حساس هستند، نباید بیش از آنچه در برچسب بسته یا دندانپزشک تجویز شده است استفاده کنند.

داروهای بیهوشی مورد استفاده برای درد دندان نباید برای مدت طولانی استفاده شوند. آنها برای تسکین موقت درد تجویز می شوند تا زمانی که دندان درد قابل درمان باشد.

لینک مفید : مزاج شناسی

استفاده کنندگان از دندان مصنوعی که از مواد بیهوشی برای تسکین درد ناشی از دندان مصنوعی جدید استفاده می کنند، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنند تا تعیین کنند که آیا برای جلوگیری از درد بیشتر نیاز به تنظیم دستگاه است یا خیر.


داروهای کنترل پلاک و التهاب لثه

کلرهگزیدین یک داروی آنتی بیوتیکی است که برای کنترل پلاک و التهاب لثه در دهان یا در پاکت های پریودنتال (فضای بین لثه و دندان) استفاده می شود.

این دارو به عنوان دهانشویه و به عنوان یک تراشه پر از ژلاتین موجود است که پس از روت‌پلانینگ در جیب‌های عمیق لثه در کنار دندان‌ها قرار می‌گیرد.

دارو در تراشه پر از ژلاتین به آرامی در طی حدود هفت روز آزاد می شود. محصولات دندانپزشکی حاوی این آنتی باکتریال با نام‌های تجاری مختلفی مانند Peridex، PerioChip و PerioGard و همچنین سایر نام‌های تجاری بدون نسخه به بازار عرضه می‌شوند.

لینک مفید : درمان بیماری های بلغمی ها

توجه: کلرهگزیدین ممکن است باعث افزایش لکه تارتار و پلاک روی دندان شما شود. همچنین ممکن است باعث لکه شدن دندان، پرکردن دندان و دندان مصنوعی یا سایر وسایل دهان شود.

مسواک زدن با خمیر دندان کنترل کننده تارتار و نخ دندان کشیدن روزانه ممکن است به کاهش تجمع این جرم و لکه کمک کند. علاوه بر این، شما باید حداقل هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان های خود را تمیز کرده و لثه های خود را معاینه کنید.

در صورت بروز هرگونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا مواد ضدعفونی کننده پوست حاوی کلرهگزیدین، حتماً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.


ضد عفونی کننده ها

دندانپزشک شما ممکن است استفاده از یک دهان شویه ضد عفونی کننده بدون نسخه را برای کاهش پلاک و التهاب لثه و از بین بردن میکروب هایی که باعث بوی بد دهان می شوند توصیه کند.


داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های پریودنتال

سیستم پریودنتال داکسی سایکلین (با نام آتریدوکس) حاوی آنتی بیوتیک داکسی سایکلین است و برای کمک به درمان بیماری پریودنتال استفاده می شود. داکسی سایکلین با جلوگیری از رشد باکتری ها عمل می کند.

سیستم پریودنتال داکسی سایکلین توسط دندانپزشک شما در پاکت های عمیق لثه در کنار دندان های شما قرار می گیرد و به طور طبیعی طی هفت روز حل می شود. انتشار زمانی این دارو ممکن است حتی پس از انحلال آن ادامه یابد.

توجه: اگر تا به حال هر گونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به داکسی سایکلین یا سایر تتراسایکلین ها داشته اید، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از سیستم پریودنتال داکسی سایکلین در نیمه آخر بارداری یا در نوزادان و کودکان تا ۸ سال توصیه نمی شود، زیرا ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی دندان ها و کندی رشد استخوان شود.

استفاده از سیستم پریودنتال داکسی سایکلین در شیردهی توصیه نمی شود، زیرا داکسی سایکلین وارد شیر مادر می شود.

این دسته از داروها همچنین ممکن است اثربخشی قرص های ضد بارداری حاوی استروژن را کاهش داده و احتمال بارداری ناخواسته را افزایش دهند.

و . . .


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


برگرفته از : Drugs Used in Dentistry

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *