درمان استرس به صورت تخصصی و نحوه شناخت استرس

درمان استرس به صورت تخصصی | عامل استرس یا تنش زا، عاملی است که میتواند بعنوان محرک عمل کرده و باعث ابتلای شما به استرس شود.

استرس احساس تحت فشار بودن است، درحالیکه تنش زا عاملی است که در ما باعث بوجود آمدن استرس میشود و در محیط زندگی ما قرار دارد.

? درمان استرس | بخش روانشناسی PDF :

? ۱- استرس چیست ؟

? ۲- دلایل استرسقیمت : ۱۱.۵۰۰ تومان ? سفارش / دریافت سریع ?


بعنوان مثال صداها، افراد ناخوشایند و کسانیکه از آنها بدمان میآید، افزایش سرعت ماشین یا حتی بیرون رفتن از خانه همه میتوانند، تنش زا باشند. عموما(همیشه نه) هرچه بیشتر ما با عامل استرس یا تنش زا مواجه شویم، بیشتر احساس استرس مینماییم.

واکنش بجنگ یا دررو چیست؟

بخشی از واکنش ما در برابر استرس جسمی بوده و بر وضعیت جسمانی ما تاثیر میگذارد. زمانیکه ما با یک تهدید یا خطر مواجه میشویم، بدنمان موادی را آزاد میکند که به ما قدرت محافظت (حالا یا فرار با بیشترین سرعت و یا مبارزه با بیشترین توان) از خودمان را میدهد.

درمان استرس | بعنوان مثال هنگامیکه شما در خانه هستید و زلزله رخ میدهد، با بیشتر شدن سطح این مواد شیمیایی بدن شما سریعتر از همیشه عمل کرده و شما میتوانید با سریعتر بیرون رفتن و یا بیرون بردن خانوادهتان، جان خود و خانوادهتان را نجات دهید.

‎بجنگ یا دررو واکنش سیستم عصبی بدن ما به یک واقعه استرس زا است. در این واکنش بدن ما مواد شیمیایی کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین بیشتری تولید کرده که باعث افزایش ضربان قلب، محمک شدن ماهیچه ها، عرق کردن و افزایش سطح هوشیاری شده و همه اینها به ما برای محافظت از خودمان در موقعیت های خطرناک کمک میکند


این موضوع به صورت کامل و جامع داخل این پی دی اف توضیح داده شده ، لطفا تهیه و با دقت مطالعه کنید !!


درمان استرس | کانون آموزشی و فرهنگی کانون خرد ایران انواع PDF و فایل صوتی

استرس پاسخ بدن به یک چالش یا تقاضا است. همه افراد استرس را تجربه می‌کنند که می‌تواند توسط طیف وسیعی از رویدادها، از دردسرهای کوچک روزانه گرفته تا تغییرات عمده مانند طلاق یا از دست دادن شغل، ایجاد شود.

لینک مفید : چگونه ترس از ارتفاع را از بین ببریم ؟

پاسخ استرس شامل اجزای فیزیکی مانند ضربان قلب و فشار خون بالا، افکار و باورهای شخصی در مورد رویداد استرس زا، و احساسات، از جمله ترس و خشم است. اگرچه اغلب ما آن را منفی می‌دانیم، اما استرس می‌تواند ناشی از تغییرات مثبت در زندگی شما باشد، مانند ترفیع شغلی یا بچه دار شدن.


چگونه می توانیم استرس را به روش های سالم مدیریت کنیم؟

استرس هدف مهمی را دنبال می کند – ما را قادر می سازد به سرعت به تهدیدات پاسخ دهیم و از خطر اجتناب کنیم. با این حال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استرس ممکن است منجر به مشکلات سلامت روان (به عنوان مثال، اضطراب و افسردگی) یا افزایش مشکلات سلامت جسمی شود.

درمان استرس به صورت تخصصی : تعداد زیادی از تحقیقات نشان می دهد که افزایش سطح استرس در توانایی شما برای مقابله با بیماری های جسمی اختلال ایجاد می کند.

در حالی که هیچ کس نمی تواند از همه استرس جلوگیری کند، شما می توانید برای مدیریت آن به روش های سالمی که پتانسیل شما را برای بهبودی افزایش می دهد، تلاش کنید.

برای بهینه سازی سلامت خود بخورید و بنوشید. برخی از افراد سعی می کنند با نوشیدن الکل یا خوردن بیش از حد استرس را کاهش دهند.

درمان استرس به صورت تخصصی : این اقدامات ممکن است در لحظه به نظر کمک کنند، اما در واقع ممکن است در درازمدت به استرس اضافه کنند. کافئین همچنین می تواند اثرات استرس را ترکیب کند. مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به مبارزه با استرس کمک کند.

به طور منظم تمرین کن. نشان داده شده است که ورزش علاوه بر فواید سلامت جسمانی، کاهش دهنده استرس قوی است. ورزش های هوازی غیر رقابتی، تقویت با وزنه یا فعالیت های حرکتی مانند یوگا یا تای چی را در نظر بگیرید و اهداف معقولی برای خود تعیین کنید.

لینک مفید : آداب معاشرت با معلولین

نشان داده شده است که ورزش هوازی باعث ترشح اندورفین می شود – مواد طبیعی که به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید و نگرش مثبتی داشته باشید.
مصرف تنباکو و محصولات نیکوتینی را متوقف کنید.

درمان استرس به صورت تخصصی : افرادی که از نیکوتین استفاده می کنند اغلب از آن به عنوان یک کاهش دهنده استرس یاد می کنند. با این حال، نیکوتین در واقع با افزایش برانگیختگی فیزیکی و کاهش جریان خون و تنفس، استرس بیشتری بر بدن وارد می کند.

لینک مفید : استرس چیست ؟

تکنیک های تمدد اعصاب را مطالعه و تمرین کنید. وقت گذاشتن برای استراحت هر روز به مدیریت استرس و محافظت از بدن در برابر اثرات استرس کمک می کند. شما می توانید از تکنیک های مختلفی مانند تنفس عمیق، تصویرسازی، آرام سازی پیشرونده عضلانی و مدیتیشن ذهن آگاهی انتخاب کنید.

بسیاری از برنامه های آنلاین و تلفن های هوشمند وجود دارند که در مورد این تکنیک ها راهنمایی می کنند. اگرچه برخی مستلزم هزینه های خرید هستند، بسیاری از آنها به صورت رایگان در دسترس هستند.

درمان استرس به صورت تخصصی : محرک های استرس را کاهش دهید. اگر شما مانند اکثر مردم هستید، ممکن است زندگی شما پر از خواسته های بسیار زیاد و زمان بسیار کم باشد. در بیشتر موارد، این خواسته ها خواسته هایی هستند که ما انتخاب کرده ایم.

می‌توانید با تمرین مهارت‌های مدیریت زمان مانند درخواست کمک در مواقع مناسب، تعیین اولویت‌ها، سرعت دادن به خودتان و رزرو زمان برای مراقبت از خود، زمان آزاد کنید.
ارزش های خود را بررسی کنید و با آنها زندگی کنید.

هرچه اعمال شما بیشتر منعکس کننده عقاید شما باشد، مهم نیست که زندگی شما چقدر شلوغ باشد، احساس بهتری خواهید داشت. هنگام انتخاب فعالیت های خود از ارزش های خود استفاده کنید.

درمان استرس به صورت تخصصی : خودت را ثابت کن اشکالی ندارد که به زمان و انرژی خود «نه» بگویید که استرس زیادی به شما وارد می کند. همیشه مجبور نیستید انتظارات دیگران را برآورده کنید.

لینک مفید : بیماری ها و علت های ذهنی

اهداف و انتظارات واقع بینانه را تعیین کنید. اشکالی ندارد – و سالم – اگر متوجه شوید که نمی‌توانید به یکباره در همه چیز ۱۰۰% موفق باشید. مراقب چیزهایی باشید که می توانید کنترل کنید و روی پذیرش چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید کار کنید.

درمان استرس به صورت تخصصی : خودت را به خودت بفروش وقتی احساس می‌کنید خسته هستید، کارهایی را که خوب انجام می‌دهید به خودتان یادآوری کنید. یک حس سالم از عزت نفس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *